Yandex Metrika

Samsun Tarihi Kaynağından Okunmalıdır

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, mitolojik kadın savaşçısı Amazonlar'ın Karadeniz'de yaşadıklarına dair tek bir tarihi delil bulunmadığını belirtiyor.

Samsun Tarihi Kaynağından Okunmalıdır
13 Şubat 2015 Cuma 17:34

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, mitolojik kadın savaşçısı Amazonlar'ın Karadeniz'de yaşadıklarına dair tek bir tarihi delil bulunmadığını belirtiyor.

Samsun'da zaman zaman dayatılan ve tartışılan konulardan birisi olan Amazonlar...

Terme ilçesi Turizm Eylem Planı’nında konuşmasında Samsun Valisi İbrahim Şahin'in sarfettiği "Amazon hadisesi Terme ve Samsun için bir çıkış yolu olabilir. Buna önce biz inanmalıyız ve bu Amazon hadisesini turizmde kullanmalıyız. Bu hikayeyi Terme ve Samsun için marka yapabiliriz" sözünden sonra tepkiler büyümeye başladı.

Karadeniz Bölge tarihiyle yakından ilgilenen ve Samsun Tarihiyle ilgili önem arz eden "İLK ÇAĞDAN OSMANLILARA SAMSUN" kitabının yazarı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu konuyla alakalı defalarca Samsun tarihinde Amazonlar'ın yeri olmadığını belirtmiştir.

Samsun tarihini kaynağından okumalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu tarafından kaleme alınan Samsun İlkadım Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 2012 tarihinde basılan İlk Çağdan Osmanlılara Samsun eser bilgi ve belgelere dayalı olarak yayınlanmıştır.

Tellioğlu, mitolojik kadın savaşçısı Amazonlar'ın Karadeniz'de yaşadıklarına dair tek bir tarihi delil bulunmadığını belirtmiştir.

Tellioğlu, Amazon efsanesinin arkeolojik kazılar gibi kaynaklarla doğrulandıktan sonra kullanabileceğini kaydetmiştir.

Tellioğlu, "Amazonlar hakkındaki bilgilerin çoğu Yunanlı tarihçilerin yazdıklarından esinlenir ve bu yazılanlarda Yunan mitolojisinin izleri görüldüğünü belirtiyor.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu göre:

Tarihi bakımdan efsanelerde anlatılan bilgileri ince eleyip sık dokumak gerekir, çünkü bunların büyük kısmının gerçek olma ihtimali yoktur. Mitolojik bilgiler ancak arkeolojik kazılar gibi kaynaklarla doğrulayarak tarihî delil olarak kullanabilir.

Yunanlı tarihçiler, İskitlerin Amazon adında bir kadınlar topluluğu olduğunu yazmışlardır. Bu savaşçı kadınlar topluluğunun başkenti de Themiskyra isimli bir bölgeymiş. Onlardan alıntı yapan pek çok araştırmacı da bu topluluk hakkında bir şeyler kaleme alarak efsaneyi günümüze kadar taşımışlardır. Ancak Terme ya da çevresinde onların var olduğunu ispat edecek iğne ucu büyüklüğünde dahi olsa tek bir tarihî delil yoktur. Yani mitolojideki çok başlı ejderhalar, insan yiyen canavarlar, kanatlı atlar vs. ne kadar gerçekse Amazonlar da o kadar gerçektir. Amazon köyü ve heykeli turistik bir varlık olarak düşünülmelidir.

Mübadiller ve Kafkaslardan göç edenlerle birlikte 30'a yakın etnik grup kader birliği yapıp Samsun'un nüfusunu zenginleştirmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşuna da beraber tanıklık etmişler. O yüzden bu insanlar arasındaki kaynaşmayı artıracak simgeler seçilmelidir. Samsun, Milli Mücadele'nin simge şehridir. Hiçbir simge, bunun önüne geçmemelidir. Tütün İskelesi'nin benzeri ve Bandırma Vapuru simgelerdir. Seydi Kutbiddin, İsa Baba, Kılıçdede önemli dini motiflerdir. Çarşamba'nın bin yıllık çivisiz camisi, Vezirköprü'nün Köprülü ailesi, Havza'nın Atatürk tarihi gibi birçok değer hak ettiği ilgiyi görememektedir.  

Samsun Tarihi Kaynağından Okunmalıdır Başlıklı Haber Samsun Haberleri Kategorisinde Yayınlanmaktadır. Samsun'daki Gelişmeleri Yakından Takip Etmek ve Benzer Nitelikteki Güncel Samsun Haberleri İçin Samsun Haberleri Kategorisini Ziyaret Edebilirsiniz.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan kahraman - 3 yıl önce
samsunda kültür kavgası çıkarılmak isteniyor. amazon kimliği kimseye bir şey katmıyor ancak bugün yaşayanların kimliğini boşaltıyor. yeni vali de meseleyi bilmeden işe karışmış meselenin ortasında buldu kendini. samsunun müslüman türk kimliğinden rahatsızlık mı duyuyorlar ne yapıyorlar bunlar da amazon peşinden koşturuyorlar iyi düşünmek lazım.
Avatar
Mehmet Demirci - 3 yıl önce
bu memleketin müslüman türk kimliğinden mi rahatsız oluyorlar yoksa kurtuluş savaşının başladığı şehir olmasından mı anlayamadık. konuyu türkiyede en iyi bilen adam yazmış hala inatla başka şeyler iddia ediyorlar.