Alexa

Samsun'da Mübadelenin 94. Yıldönümü Etkinliği

Samsun Balkan Türkleri Derneği Mübadelenin 94. Yıldönümü dolayısıyla Prof. Dr. Nedim İpek Mübadele konusunu anlattı.

Samsun'da Mübadelenin 94. Yıldönümü Etkinliği

OMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim İpek’in sunumuyla Mübadele konulu söyleşi düzenledi.

Mübadele anlaşması esnasında ve sonrasında göç yollarında hayatını kaybeden vatandaşlar anıldı. Söyleşiye; Mübadil Dernek Başkanları, Dernek üyeleri, Yönetim kurulu üyeleri, Dernek kadın ve gençlik kolları üyeleri ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Cihat Yılmaz, Mübadele anlaşmasının 94.Yıldönümü etkinliği ile yaşanan acıların ve kaybedilen hayatların tekrar hatırlatıldığını söyledi.

GÖÇ ESNASINDA ATALARIMIZ BÜYÜK ZULÜM YAŞADI

Başkan Cihat Yılmaz, ‘‘Atalarımız 94 yıl önce mübadele anlaşması çerçevesinde topraklarını bırakarak Ana vatana yerleştirilmişler. Bu anlaşma çerçevesinde göç öncesinde ve göç esnasında Atalarımız büyük zulüm yaşamış hatta büyük bir kısmı da hayatını kaybetmiştir. Dedelerimiz ninelerimiz bizlere mübadeleyi her anlatışlarında göz yaşlarına boğuluyorlardı. Mübadele yeniden var olma çabasının yanında altında onlarca dram ve acıyı barındırmaktadır. Çok şükür Atalarımız göçmen kuşu olmuşlar, uçup Anadolu topraklarına konarak burada tekrar yeşermesini bilmişler. Bizlerde onların yaşamış olduklarını gelecek kuşaklarımıza aktarmak ve kültürümüzü yaşatmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştirmeye gayret ediyoruz." dedi.

Her ay derneğimizde sağlık, eğitim, hukuk, ekonomi, siyaset, tarih gibi farklı konularda söyleşiler düzenlediklerini belirten Yılmaz; Bu ay Mübadelenin 94. Yıldönümü nedeniyle Pof. Dr. Nedim İpek hocamızın sunumuyla mübadele konulu söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimize katılan dernek başkanlarımıza, üyelerimize ve özelliklede bu güzel sunumu yapan OMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim İpek hocamıza derneğimiz ve şahsım adına çok teşekkür ederim’’ diye konuştu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 15:46
YORUM EKLE

banner325