Alexa
banner314

Tekkeköy Osmanlı Hamamı Yıl Sonuna Tamam

Samsun Tekkeköy Belediyesi tarafından yapımı devam eden Osmanlı Hamamı yıl sonuna kadar tamamlanarak hizmete sunulacağı öğrenildi. Başkan Hasan Togar; "Hamamlar biz Türklerin kültürü ile özdeşleşmiş yapılardır" dedi.

Tekkeköy Osmanlı Hamamı Yıl Sonuna Tamam
banner327

Samsun Haberleri - Tekkeköy Belediyesi tarafından yılsonuna kadar tamamlanacağı belirtilen Osmanlı Hamamıyla ilgili açıklamada bulunan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar;“Osmanlı Hamamı inşaatımızda artık sona yaklaşıyoruz. İlçemize birçok farklı alanda kazanım sağlayacak olan bu projemiz Tekkeköy ilçemizde yıllarca önce var olan ve kaybolan bir eserin tekrar canlanmasını sağlayacak. Geçmişte ilçemizde bir hamam varmış zamanla yok olmuş. Hamamlar biz Türklerin kültürü ile özdeşleşmiş yapılardır” dedi.

Hamamların önemine dikkat çeken Başkan Togar, “Hamamımız sadece yıkanılan yer olarak görülmemeli. Burası aynı zamanda şifa kaynağı ve kültürel, sosyal paylaşımların yapılacağı örf ve adetlerin yaşatılacağı yerlerdir. Bunların dışında yine yerli yabancı birçok insanın dikkatini çeken ve turizm yönünden büyük önem arz eden yapılardır” dedi.

"Hamamlarımız Bir Değerdir"

Osmanlı mimarisi ve motifleri ile inşa edilen Osmanlı Hamamı'nın Tekkeköy tarihi ile bütünleştiğine dikkat çeken Hasan Togar, Tekkeköy'ün Osmanlı ve Selçuklu izlerini taşıyan önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek; "Geçmişe baktığımızda Tekkeköy’ün ismini aldığı rivayet edilen Şehy Yusuf Zeynuddin Hazretlerinin tekkesi etrafında hamam olduğu bilinmektedir. Yani yakın tarihe baktığımızda bundan elli yıl öncesine kadar burada bir hamamımız varmış. Oda zamanla yok oldu. Bugün burada yapılan hamamımız ile yıllar önce yok olan bir değeri tekrar ilçemize kazandırmış olacağız” dedi.

Tekkeköy Osmanlı Hamamı Yıl sonuna Tamam

Başkan Hasan Togar, Hamamın bitirilmesiyle ilgili son gelişmelerle ilgili açıklamada bulunarak, “Hamamımızın kaba inşaatı tamamlandı ve artık ince işçiliğine başlandı. Bir an önce bitirilmesi için herkes elinden geleni yapıyor. İnşallah bu yılsonunda hamamımızın inşaatı tamamlanarak hizmete açacağız” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 13:03
YORUM EKLE

banner307

banner325