Alexa

VEFÂTININ 28. YILINDA S. AHMET ARVASÎ'Yİ ANIYORUZ

Tefekkür dünyâmızın büyük ismi, sosyolog ve pedagog S. Ahmet Arvasî'yi , vefâtının 28. yılında minnet ve rahmetle anıyoruz.

VEFÂTININ 28. YILINDA S. AHMET ARVASÎ'Yİ ANIYORUZ

S. Ahmet Arvasî, maarif câmiamızda yetiştirdiği öğrenciler yanında, tefekkür sahasında da çok değerli eserlere imza atmış bir düşünürümüzdür. Bunlar: üç ciltlik Türk-İslâm Ülküsü, Doğu Anadolu Gerçeği, Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, İlm-i Hâl, Size Sesleniyorum-1, Size Sesleniyorum-2, Hasbihâl, Eğitim Sosyolojisi ve Şiirlerim adlı kitaplarıdır.

"Ben, İslâm îmân ve ahlâkına göre yaşamayı en büyük saâdet bilen, Türk milletini iki cihânda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece İslâm'ı gaye edinen Türk milliyetçiliği şuuruna sahibim. Benim milliyetçilik anlayışımda asla ırkçılığa, bölgeciliğe ve dar kavmiyet şuuruna yer yoktur. İster azınlıklardan gelsin, isterse çoğunluktan gelsin her türlü ırkçılığa karşıyım. Bunun yanında Şanlı Peygamberimizin "Kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz. Kavminin efendisi, kavmine hizmet edendir. Vatan sevgisi îmândandır" tarzında ortaya koydukları yüce prensiplere de bağlıyım."

Diyen S. Ahmet Arvasî'nin vefâtının 28. yılı münâsebetiyle,​ Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Samsun İl Başkanlığı tarafından da bir panel tertip edilmiştir.


Panel; 31 Aralık 2016 Cumartesi günü, Saat: 16.00'da, Samsun Öğretmenevi Konferans Salonu'nda yapılacaktır.

Konuşmacılar: Prof. Dr. Memduh Erkin, Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof. Dr. Şaban Sağlık ve Em. Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Halistin Kukul'dur.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 13:49
YORUM EKLE

banner325