Yaşar Doğu İçin Memleketi Samsun'da Neler Yapılıyor?

Cumhuriyet Tarihimizde 1939’da kazandığı Avrupa İkinciliğiyle birlikte Güreş Tarihimizde hem yeni hem de altın dönemin başlangıcı olan Samsunlu Güreşçi Yaşar Doğu için Samsun'da neler yapılıyor?

Samsun 16.11.2021, 00:26 16.11.2021, 10:57
Yaşar Doğu İçin Memleketi Samsun'da Neler Yapılıyor?

Vatan, millet, bayrak sevdalısı Yaşar Doğu ”Biz güreşi şeref için yapıyoruz, para için değil” sözüyle felsefesini açıkladığını belirten Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven kapsamhaber.com sitesindeki köşesindeki yazısında Yaşar Doğu ile ilgili önemli hususlara işaret etti.

Ahmet Seven, yazısında şunları söylüyor:

Dünden bugüne Yaşar Doğu

"Türk Güreşinin Sembolü, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu (1913) Samsun (Kavak İlçesi) doğumludur. Ülkemize onlarca Olimpiyat Dünya ve Avrupa Şampiyonu efsane güreşçi kazandırmıştır. Cumhuriyet Tarihimizde 1939’da kazandığı Avrupa İkinciliğiyle birlikte Güreş Tarihimizde hem yeni hem de altın dönemin başlangıcına sebep olmuştur. Güreş tarihimize Yaşar Doğu'dan evvel ve sonra olmak üzere iki bölüme ayrılacak kadar damga vurmuştur. O güreşe karakter şahsiyet disiplin efendilik ve izzet katan bir kişiliktir. Efsaneleşen bir hayata sahiptir. Her şeyden evvel bu toprağın insanı onu sevmiş başköşeye yerleştirmiştir. Vatan, millet, bayrak sevdalısı Yaşar Doğu ”Biz güreşi şeref için yapıyoruz, para için değil” sözüyle felsefesini açıklamıştır. Dünden bugüne Yaşar Doğu'ya olan sevgiyle binlerce Anadolu genci güreş sporunu sevmiş ve bu sporda başarıya koşmuştur. Velhasıl Yaşar Doğu yakın güreş tarihimizde önemli bir yere sahiptir.

Her yıl vefat tarihi olan 08 Ocakta Ankara’da Cebeci Askeri Şehitliğinde bulunan kabri başında anma merasimi yapılmaktadır. Güreşe felsefe kazandıran bu efsanenin anılması bir iki saate sığdırılarak geçiştirilmemeli, en azından gün boyunca konferanslar-paneller tertip edilmelidir. Türk Güreşinin baş köşesinde yer alan bu engin ve öncü şahsiyetin hayatı, mücadelesi, hocalığı, vatanseverliği ve örnek hayatının yer aldığı programların genelde Gençlik ve Spor Bakanlığı özelde ise Türkiye Güreş Federasyonu tarafından yurt geneline yayılarak gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Peki, memleketi Samsun'da neler yapılmaktadır? Yazının devamı 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)