Alexa
banner314

YEDAŞ, Kırsal Şebekeyi Geliştiriyor

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan AKTÜRK, köylerde Bakım Onarım Çalışmaları, İlave Trafo ve Aydınlatma Tesisleriyle Şebekeyi Daha da Güçlü Hale Getirdiğini belirtti.

YEDAŞ, Kırsal Şebekeyi Geliştiriyor

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop illerinde faaliyete başladığı günden bu yana elektrik dağıtım şebekesinde, izleme sistemlerinde, ar-ge çalışmalarında müşteri odaklı bir yaklaşımla önemli gelişme ve iyileşmelere imza attığını belirten YEDAŞ yetkilileri, bu yıl da  kırsal şebekeyi geliştirmeye yönelik çalışmalara ağırlık verildiğini belirtti. 

Köylerde tarımsal sulama, ürün muhafazası için kullanılan soğuk hava depoları, derin dondurucular, hayvancılık için kullanılmaya başlanan yeni nesil makinalarla birlikte artan elektrik talebini karşılamak amacıyla şebekede yenileştirme ve iyileştirme çalışmaları yapıldığını belirten yetkililer, İlave tesis, trafo güç veya iletken kesit artırımı, enerji nakil hatlarında yenileme ve bakım çalışmaları, işletme ömrünü tamamlamış trafo ve panoların yenilenmesi, armatür dönüşümü, ilave aydınlatma tesisi inşa edilmesi ve ağaç budama faaliyetleri ile kırsal şebeke daha da güçlü hale getiriliyor. Köydeki vatandaşların elektrikli ev aletleri kullanması ve tarımsal faaliyetlerini eksiksiz yerine getirmesi için gerekli alt yapı çalışmaları sürdürüldüğünü belirttiler.

YEDAŞ yaptığı açıklamada, 2017 sonu itibariyle 5 ilde yaklaşık 300 köyde 170 Milyon TL değerinde yatırımla; 7.000 km enerji nakil hattında bakım onarım, 151 ilave trafo tesis, 30.000 adet armatür dönüşümü çalışmalarını tamamlamış olacağı bilgisini verdi.

"Köylerde Artan Elektrik Talebini Karşılamak için Yatırımlarımıza Hız Verdik"


YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk yaptığı yazılı basın açıklamasında şöyle dedi:

“Bu yıl yatırımlarımızın %36’sını kırsaldaki elektrik dağıtım hatlarını ve aydınlatma tesislerini geliştirmeye ayırdık. Şehir ve kırsala aynı kalitede elektrik hizmeti sunmayı hedefliyor ve planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Teknoloji, ulaşım ve sosyoekonomik gelişmeyle birlikte köylerdeki hanelerde de elektrikli araç gereç kullanımı arttı. Ayrıca modern tarım ve hayvancılığın gelişmesiyle köylerde vatandaşın işlerini daha verimli yürütebilmesi için elektrik büyük önem taşımaya başladı. Hizmet verdiğimiz 5 ilde, kırsal alanların coğrafi yapıları oldukça farklı olmakla birlikte nüfus oldukça yoğun. Kış döneminde bazı noktalara ulaşımda büyük engellerle karşılaşabiliyoruz. Yaz döneminde, yılın on iki ayı köyde yaşayan vatandaşlarımızın kışın daha rahat etmesi; daha konforlu ve güvenli kırsal alanlar için yatırımlarımıza hız verdik.  En uzak noktadaki haneye de kaliteli ve sürekli elektrik götürmek amacıyla çalışmalarımızı artırdık.”

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 10:53
YORUM EKLE

banner307

banner313