Alexa

SERTLEŞME BOZUKLUĞUNUN SEBEPLERİ VE ÖNERİLER

İnsanlığın yarısını oluşturan erkeklerin en önemli ve yaygın olan sorunu cinsel organlarının sertleşme bozukluklarıdır.

ERKELERİN CİNSEL SORUNLARI

İnsanlığın yarısını oluşturan erkeklerin en önemli ve yaygın olan sorunu cinsel organlarının sertleşme bozukluklarıdır.

Cinsel organlara yaratılıştan yerleştirilen kılcal damarlar vardır. Beyinden alınan emir ile bedenimizin ilgili yerlerinden cinsel organımızın kılcal damarlarına kan pompalanır. Böylece cinsel organlarımız sertleşir. Sonra inceden inceye yaratılmış bir tatmin mekanizması işledikten sonra bu kanlar geriye döner. İşlev sona ermiş olur. İşte bu kılcal damarların sağlığı cinsel yaşamımızın en kritik kısmını oluşturur. Bunların sağlığı bozulursa erkek sağlığı tümden tehlikeye girer. Bu nedenle düzgün ve sağlıklı bir cinsel yaşam, ömrümüzün garantisi ve sağlığımızın anahtarıdır.

Bu sorunlar kendimze güvenin düşük olması, depresyon(bunalım), alkolizm, yaşamımızdan eksik olmayan ilaçlar, stres,  kuşku, kendimizi aşağı görmek, şehvet düşüklüğü ve genel sağlığımızın bozukluğu olmak üzere sıralanabilir. Şimdi bunlara daha yakından bakalım.

DEPRESYON (BUNALIM)

Depresyon bağlamında sağlığımız bozuksa  beynimizin erkeklik(erojen) bölgesi işlevini yapamaz hale gelir. Cinsel uyarılma beyinde başlar. Depresyon halinde bu uyarıma gücü giderek azalır. Cinsel arzu ve şehvet gücümüz düşer. Sonuçta sertleşme bozuklukları ortaya çıkar. İlginç bir olumsuz noktayı belirtmek gerekir. Depresyonu önlemek için aldığımız ilaçlar belki depresyonu önlemede yardımcı olur. Ama setleşmeyi zora sokar. Orgazm işlevini ortadan kaldırabilir.

ALKOL VE ALKOLİZM

Alkol dinimizce haramdır. Aşırı alınması halinde tüm beden mekanizmalarını tahrip eder.  Bazıları alkol alınca cinsel dürtülerinin arttığını sanır. Bu yanlıştır. Alkoliklerin cinsel yaşamı biter, sertleşme imkansız hale gelir. Bazı uzmanlar  az miktarda alınan alkolün kan damarlarını genişlettiğini, tıpkı kalp krizlerine karşı az alkolün yardımcı olması gibi, kan akışını kolaylaştırdığı için sertleşmeye de yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

KULLANDIĞIMIZ İLAÇLAR

İlaçların çok önemli bir kısmı yatak odamızdaki performansımızı düşürür.  Bu tür ilaçlar için uzun bir liste verilebilir. Bazıları şöyledir: Tansiyon düşürücü ilaçlar, ağrı kesicilerin tamamı, depresyon ilaçları bunlar arasındadır. Yalnız ağrı kesmesi yanında kansulandırıcı da olan aspirin damarlara kanın daha kolay gitmesini sağladığı için onu aksi etki yapan bir ilaç olarak düşünebiliriz.

Ayrıca merdiven altı üretimden gelen ilaçlar ve  amfetamin, kokain ve marijuana sertleme sorunu yaratan  madde türleridir.

STRES

Stres depresyon başlangıcı gibi bir sıkıntılı haldir. Evde ve yaşam alanlarında başımıza gelen sıkıntıların ağır baskısını ifade eder. Bu sıkıntıların genel sağlığımızı kötüleştirdiği tartışılamaz. Tüm bedenimizin bir bedel ödemesi kaçınılmazdır. Doğal olarak sertleşme de bundan nasibini alır. Stresi yaşam tarzımızı değiştirerek, rahatlayarak, düzenli idman yaparak, yeterli uyku uyuyarak hafifletebiliriz veya ortadan kaldırabiliriz. Yeterli olmazsa bu konulardaki profesyonellerden yardım alabiliriz.

ÖFKE VE KIZGINLIK

Kızma ve öfkelenme belli mekanizmalarla kanımızı yüzümüze seğirtir. Bu da gerekli olan kanın erkeklik organımıza gitmemesi demektir. Öfkeli olduğumuz zaman romantik olmamız çok zor hatta imkansızdır.  Hele bu öfke eşinize yönelik ise durum daha da zora sokulmuş olur. Ancak yüzümüze kanı seğirtemyecek kadar canlılık göstermek yatak odası sorunlarımızı çözmede yardımcı olur.

KUŞKU VEYA ENDİŞE

Yatak odasında iyi performans gösteremeyeceğiniz kuşkusu sertleşme sorunu yaratabilir vey mavcutsa onu artırabilir. Yaşamın diğer alanlarından gelen endişe ve kuşkular, yatak odamıza da yansıma özeliğine sahiptir. Yaşamımızdaki tüm gerginlikler  cinsel alanda kötü sonuçlara neden olur.

OBEZİTE VEYA ORTA YAŞ KİLO ARTIŞI

Fazla kilolar cinsel performansı düşürür. Kendine güveni azaltır.  Obez insanlar erkek hormonu olan testosteron hormonu bakımından fakirleşir. Testosteron hormonu sertleşme ve cinsel arzunun ana kaynağıdır. Kilo fazlalığı kan basıncını artırması yanında damar setliği de getirir.  Bu da sertleşmeyi zorlaştırır. Çünkü erkeklik organına kan seğirtmesini engelleme durumu ortaya çıkar.

KENDİ İMAJIMIZI KÜÇÜMSEME

Ayanaya bakıyorsunuz ve diyorsunuz ki”Beni bu halimle eşim sevmez, benden nefret eder, her şey zoraki ve soğuk olur…” Bu hem kendi moralinizi bozar, hem de yataktaki performansınızı azaltır. Hatta çoğu kez cinsel birleşme girişimine bile geçilemez. Bu son derece yanlış bir algılamadır. Kendinizi eşinizin nefret ettiği şeylerden uzak tutup akıllı bir aşkla sorun çözülür.

DÜŞÜK LİBİDO (ŞEHVET)

Libidonun Türkçe anlamı ile en yakın ifadesi şehvet demektir(Sapık şehvet değil). Bu cinsel birleşme için gerekli bir enerji biçimidir. Yukarıda anlatılan olumsuz etkenler şehveti azaltır ve bastırır. Bu da hem aşkınızın hem de şehvetinizin baş aşağı gitmesine yol açar.

RADYASYON VE DİĞER SAĞLIK KOŞULLARI

Uygarlık ilerliyor, ancak uygarlığın riskleri de artıyor. Cep telefonları, televizyonlar, özelikle diz üstü bilgisayarlar hem şehveti bozuyor hem de insanın yaratılışının temeli olan meni kalitesini bozuyor. Buna ilaveten  eskiden beri var olan kötü sağlık şartları sinirlerimizi bozuyor, kaslarımızı ve kemik yapımızı olumsuz etkiliyor. Bunlar da gerekli kan akışını engelledikleri için  sertleşme zorlaşıyor. Diyabet, yüksek tansiyon veya çok düşük tansiyon, omurilik zedelenmeleri, prostat ve mesane ameliyatları kan akışını ve beyinden gelen cinsel dürtü sinyallerini engellediği için  sertleşmeyi etkiler ve öldürebilir.

SERTLEŞME SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Çoğumuz durumu doktora anlatmaktan utanırız. Bu, kültürlere bağlı olarak dercesi farklı olmakla beraber tüm toplumlarda vardır. Sadece İslam düşüncesinde yoktur. Ancak sertleşme sorunu ile örneğin bir göz sorununun hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle akıllı insanlar doktordan yardım almaktan çekinmezler.

Aile içi rahatsızlık ve kavgaların temelini de iyi  ve düzenli bir cinsel yaşamın olmamamsı belirler. Yani iyi, düzenli, yeterli bir cinsel yaşamınız varsa  yaşamınız rahat ve ömrünüz muhtemelen uzun olur. Bunu yaparken hem aile rahata kavuşur henm de eşiniz, aynen sizin gibi huzura erer.

Doktorunuzun size önerdiği yaşam şekilleri  sigarayı bırakma, kilonuzu azaltma, uygun ilaçları alma, vakum cihazları ve hormon tedavisi ile  profesyonel danışma seansları ile tedavi uygulamaları icra edilebilir.

Bir de sertleşmenin alınan gıdalarla da ilişkisi vardır. Onu da önümüzdeki yazımda anlatacağımı bilmenizi istiyorum.

Bilgilerin çoğu WebMD’den alınmıştır.

Prof.Dr.MuSTAFA Özdemir

YORUM EKLE