Yandex Metrika

8,5 Milyar Dolar Rüşvet Türkiye'de Kimlere Dağıtıldı

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı TBMM’de “Rüşvet ve Yolsuzluklar” üzerine yaptığı konuşma ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

8,5 Milyar Dolar Rüşvet Türkiye'de Kimlere Dağıtıldı
23 Nisan 2016 Cumartesi 12:01

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI’nın, TBMM’de “Rüşvet ve Yolsuzluklar” üzerine yaptığı konuşma ile ilgili basın açıklaması yaptı.

RÜŞVET VE YOLSUZLUK İDDİALARI AYYUKA ÇIKTI

TBMM'de görüşülen maddede Türkiye'de yürütülen bir soruşturma veya kovuşturmanın yabancı devlet adli mercilerine devredilmesine ilişkin genel esaslar düzenlendiğini belirten Kalaycı; rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili şunları konuştu:

8,5 MİLYAR DOLAR RÜŞVET TÜRKİYE’DE KİMLERE DAĞITILDI?

Hemen Hükûmete sormak lazım: Buna göre, eğer talep edilirse Reza Zarrab'la ilgili, 17-25 Aralık 2013 döneminde ortaya dökülen rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili dosyaları ABD adli mercilerine devredecek misiniz? Tabii diyeceğiniz belli: "Söz konusu dosyalar kapandı." 


Peki, İran'dan dosya istediniz mi? Zencani'nin, ortağı Reza Zarrab'la Türkiye'de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttıklarını mahkemede açıkladığı, 1.500 kilo altının İstanbul'da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını anlattığı haberleri basınımızda yer almıştır.

Bu iddialarla ilgili ne yapılmıştır? 8,5 milyar dolar rüşvet kimlere verilmiştir? Bu da paralelin işi midir?

YOLSUZLUKLARI ÖNLEMEK YERİNE, YOLSUZLUKLARIN ÖNÜ AÇILDI:
İHALE MEVZUATI DİKENSİZ GÜL BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
İMAR DÜZENLEMELERİ İLE RANT PAYLAŞIMI KOLAYLAŞTIRILDI
DENETİM SİSTEMİ ETKİSİZLEŞTİRİLDİ
YOLSUZLUK CEZALARI HAFİFLETİLDİ
YOLSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDİLMESİNİN ÖNÜ KESİLDİ


AKP iktidarı dönemi yolsuzluk iddialarının ayyuka çıktığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde, yolsuzluklarla mücadele etmek yerine yolsuzlukların önünü açacak, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üstünü örtecek düzenlemeler yapılmıştır.

AKP iktidarı, ilk önce ihale mevzuatını değiştirmekle işe başlamıştır. Kamu ihalelerinin istenildiği gibi yönlendirilebilmesi için ihale mevzuatında çok sayıda değişiklik yapılmış, birçok işe istisna ve muafiyet getirilmiş ve ihale mevzuatı dikensiz gül bahçesine dönüştürülmüştür. Kamu ihale sisteminden kaçmak, ilana çıkılmayan ihalelerde ihale dokümanının sadece idare tarafından davet edilenlere yani istediği kişilere verilebilmesine yönelik düzenleme bile yapılmıştır.

Yolsuzluklara ortam sağlayan ikinci düzenleme alanı imar mevzuatı olmuştur. İmar düzenlemelerine ilişkin yetkilerin çeşitlendirilmesi suretiyle rant paylaşımı kolaylaştırılmış, imar lobileri tarafından vatandaşın elinden düşük fiyatlarla alınan yerler imar yetkisi kullanılarak kısa süreler içinde büyük rantların sağlandığı alanlara dönüştürülmüştür.

Yolsuzlukların önünü açan üçüncü düzenleme alanı, denetim sisteminin etkisizleştirilerek engel olmaktan çıkarılması olmuştur. Teftiş kurulları dönüştürülerek tesirsiz hâle getirilmiş, Sayıştayı da işlevsiz ve etkisiz hâle getirmek için peş peşe düzenlemelere girişilmiştir. Sayıştay üzerine yoğun bir iktidar baskısı uygulanmıştır. Nitekim, Sayıştay denetim raporları içeriği daraltılmış ve kamu zararına ilişkin tespitler çıkarılmış olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmektedir.

AKP'nin yaptığı dördüncü düzenleme alanı, yolsuzluk cezalarının hafifletilmesi olmuştur. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinde yapılan değişiklikle usulsüzlük ve yolsuzluk yapanlar kurtarılmış, ihaleye fesat karıştırma suçunun cezası azaltılmış, görevini ihmal ve kötüye kullananlara verilecek ceza indirilerek cezanın ertelenmesi ya da paraya çevrilebilmesinin önü açılmıştır.

AKP'nin yaptığı beşinci düzenleme alanı ise kamu zararına sebep veren uygulamaların ve yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesinin önünü kesmek, yargı kararlarını uygulamamak olmuştur. Kamu zararı oluşması nedeniyle özelleştirmelerin iptalini öngören mahkeme kararlarını Hükûmet uygulamamıştır. Bu konuda 6300 sayılı Kanun'la düzenleme yapılarak özelleştirme işlemlerine yönelik yargı kararları konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir, Bakanlar Kurulu da özelleştirme işlemlerini iptal eden yargı kararlarıyla ilgili geriye ve ileriye yönelik herhangi bir işlem tesis edilmemesini kabul etmiştir. 6300 sayılı Kanun'la yapılan düzenleme Anayasa Mahkemesinden dönmüş ancak kamu zararı oluşması nedeniyle yargı kararıyla iptal edilen özelleştirmelerle ilgili bugüne kadar bir işlem yapılmamıştır.

17-25 Aralık 2013 döneminde ortaya saçılan ve AKP Hükûmetinin bazı üyeleriyle çocuklarını da kapsayan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının örtbas edilmesi için TBMM sabahlara kadar çalıştırılmış, bu amaçla birçok kanunda düzenlemelere gidilmiştir.

Türkiye, hiçbir dönemde yolsuzluğu kendisi için bir hak ve imtiyaz gibi gören böyle bir iktidar tarafından yönetilmemiştir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.