Yandex Metrika

Abdullatif Şener: Türkiye farklı bir noktaya itiliyor

AKP’nin kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Ak Parti'nin Suriye politikasının başlı başına yanlış olduğunu savundu.

Abdullatif Şener: Türkiye farklı bir noktaya itiliyor
24 Ekim 2015 Cumartesi 16:08

Abdüllatif Şener, Suriye politikasının başlı başına yanlış olduğunu belirterek; “Akıllıca düşünen, milli bir politika düşüncesi ile hareket eden siyasiler böyle yanlışlar yapmaz” dedi.

AKP eski Başbakan yardımcısın Bünyamin Öztürk'e yaptığı açıklama şöyle:

“Bir ülkede devletin otoritesini çökertir ve ruh sağlığı yerinde olmayan insanların eline silah verirseniz. Çetelerin hâkim olduğu alanlar oluşturursanız orada kan gövdeyi götürür. İnsan öldürmekten başka hiçbir meslek icra etmemiş, “ben bu devleti devireceğim” diyen kişilerin eline silah vermek yanlıştır. Bir ülkede bu tip yapıların hâkimiyet alanı insani sonuçlar ortaya çıkarmaz. Esad’ı devirme hevesi ile yola çıktığınızda on yıllarca sürecek çeteler arası çatışmalar bitmez. Sonunda 10 yıl sonra bakarsınız ki o bölgede 5 milyon insan ölmüş olur. Suriye’de sadece eline silah almış çeteler kalır. Suriye topyekûn terörist üreten bir ülkeye dönüşür. Bu analizi yapmadan “ ben şunu desteklesem bunu desteklesem” gibi yaklaşımlar içine girmek yanlıştır.” 

TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE FARKLI BİR NOKTAYA İTİLECEKTİR

Suriye meselesinin sosyolojik bir gerçek olduğunu ifade eden Şener, “Devletin hâkimiyet alanını çökertirseniz o bölge iflah olmaz. Dolayısıyla milli açıdan bakarsak karşımıza şu sonuç çıkar. Terörle yıllardır uğraşan, akıllı ve milli bir politika düşüncesi ile hareket eden politikacılar yanı başlarında böyle kontrolsüz alanlar oluşturur mu? Hâkimiyet alanı tesis etmeye çalışan silahlı gruplara destek verir mi? Suriye ile ilgili olarak bu politikalarla bölge dünyadaki en büyük silah kaçakçılığı merkezi haline dönüşür demiştim. Bu politikalar sonucu Türkiye, Suriye ve Irak arasında kalan alan dünyanın en önemli silah trafiğinin yaşandığı yer haline dönüşür” dedi. AKP’nin izlediği politikaların Özgür Suriye Ordusu’nu da desteklemediğini belirten Şener, “Bu politikaların desteklediği durum Türkiye’nin de topraklarının kullanıldığı bir bölgenin uluslararası silah kaçakçılığının yapıldığı alan haline dönüştürülmesidir. Sadece bu değil. Bu politikalarla o bölgeyi aynı zamanda dünyanın en büyük kara parasının döndüğü alana çeviriyorsunuz. Muhalif grupların eline geçen son model silahlar ileride PKK’nın eline geçecektir. Türkiye, terörle mücadelede farklı bir noktaya itilecektir” dedi.

Abdullatif Şener, Suriye’nin dünyanın dört bir tarafında yetişmiş teröristlerin trafik alanı haline getirildiğini belirterek, şunları kaydetti: “Teröristlerin Suriye’ye geçişi Türkiye’den sağlanıyor. Bunların hiç biri kabul edilebilir bir şey değildir. Yani milli bir politika düşüncesi ile hareket eden herkes hem ülkesinde hem bölge ülkelerinde istikrar olmasını ister. Ciddi bir devlet politikası, yarın ne olacağı belli olmayan yapılarla iş birliği yapmaz.” 

“Alo” operasyonları
AKP’nin Suriye politikalarının başlangıçta farklı olduğunu ileri süren Şener, “Esad’a karşı kim varsa destekleyelim diye düşündüler. Böyle dış politika olmaz. Oradaki istikrarsızlık döner dolaşır seni vurur. Dünya’da herkes IŞİD’e karşıdır. IŞİD’e en az karşı olan bizim hükümetimizdir. Sadece söylem bazında IŞİD karşıtlığı yapmaktalar. Mesela bölgede IŞİD’e “Alo” operasyonları yapıldığı söylendi. Doğru düzgün operasyon yapılamamış. Çok fazla IŞİD’i rahatsız edecek bir duruma girmiyorlar” diye konuştu. Suriye’de başlangıçta muhalefeti destekleyen ülkelerin, bundan bir sonuca ulaşamayacağını anladığını kaydeden Şener, “Yıllardır izledikleri politikaların da yanlış olduğunu ilan edemiyorlar. Sanki muhalefet yapıları düzgün sadece IŞİD kötüymüş gibi bir IŞİD karşıtlığını merkeze aldılar. Batıda ve Türkiye’de Suriye’ye yönelik bir politika değişikliği var. Bugün batılı ülkelerin yanlış politikalarını devam ettiremedikleri için Rusya ile anlaşmalı olarak bölgede Rusya’nın görevlendirildiğini düşünüyorum” dedi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.