Yandex Metrika

AK Parti Başkanlıktan Vaz mı Geçiyor?

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Atalay, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. İşte Atalay'ın açıklamaları:

AK Parti Başkanlıktan Vaz mı Geçiyor?
21 Şubat 2013 Perşembe 18:20

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Atalay, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. İşte Atalay'ın açıklamaları: 4 saat süren kanaat önderleri toplantımız vardı. Uzadı biraz. Sözlerinin bitmesini bekledik. Dün akşam belli bir kanaat önderi ile toplantımız oldu. 40’ın üzerine çıkarsa sayı istişare hedefine ulaşmıyoruz. O yüzden seçerek grup grup konuşuyoruz. Herkesi parça parça dinleyeceğiz. Genelde toplum kesimlerinin süreçle ilgili umutlarının ve beklentilerinin büyük olduğunu ve desteklerinin de ileri seviyede olduğunu görüyoruz. Ak Parti hükümeti olarak vatandaşımızın görüşünü almayı önemli gördük Bugün dünden beri yaptığımız toplantılar ve bugünkü toplantılarımızın hedefi herkesi dinlemek. 10 yıllık iktidarımız döneminde Türkiye çok değişti, devlet değişti, tabular yıkıldı, yasaklar kalktı, demokrasi gelişti

EN KRONİK SORUN

AK Parti’nin 10 yıldır yürüttüğü mücadele demokrasi mücadelesidir. Geçmişte yapılan yanlışları düzeltiyoruz, devlet kendisiyle yüzleşiyor, vatandaşı kazanmak için uğraşıyor. AK Parti bu anlamda restorasyon dönemi. 2002’de iktidar olduktan 10 gün sonra yıllarca uzatılan OHAL’i kaldırarak başladık icraatımıza. Özellikle bir yandan anayasa ile ilgili çalışma sürüyor, bir yandan da 10 yıldır yürüttüğümüz milli birlik ve kardeşlik projesinin çözüm sürecindeyiz. AK Parti olarak sivil anayasanın yapılması konusunda kararlıyız.

TEK SORUN BAŞKANLIK OLURSA TAVİZ VERECEĞİZ

Uzlaşma Komisyonu’nda anayasa ile ilgili ilerleme olması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Yeter ki anayasa yapılsın diye tavizler veriyoruz. Ama bir süre var. Başbakanımız o süreyi telaffuz etti Mart sonu gibi süre verildi. Eğer uzlaşma komisyonunda mesafe alınırsa memnun olacağız. Eğer orada bir oyalama taktiği güdülüyorsa ki bazı partilerin o yöndeki eğilimlerini seziyoruz, burada yürümezse o çaba alternatifler aramakta haklıyız. Partilerin 4’ü ile olmazsa üçüyle, değilse biriyle referanduma götürecek sayıyı bulursak anayasayı yapmakta kararlıyız. Mecbur kalırsak onu da deneyeceğiz. Hiç engellemeyeceğiz anayasa yapımını. Parti olarak biz onu önemli görüyoruz. Bütün diğer konularda uzlaşma sağlanır da konu sadece başkanlık sistemine kalırsa orada da esneyeceğiz, tavizler vereceğiz.

RÜZGARIN KARŞISINA KİMSE GEÇEMEZ

Biz riskler alan bir hükümetiz. İktidarda olan partiler biraz oy kaybeder ama biz her seçimde milletimizin daha fazla desteğini aldık. Son yaptırdığımız kamuoyu yoklamasında son seçimde aldığımızın birkaç puan üstünde partimiz bizi destekliyor. Türkiye’de iyi bir atmosfer oluştu. Yeter ki kan dursun. AK Parti’de kadroların bir çoğu da zamanında pek çok haksızlığa uğradı. Ama bizim yolumuz demokratik mücadele. Biz demokratik mücadele ile o haksızlıkların yolunu açmaya çalışıyoruz. Türkiye artık yasaklar ülkesi değil, her şeyin rahatça konuşulduğu bir ülke. Toplumsal atmosfer doğrusu çok bize destek veriyor. Büyük bir rüzgar var. Bu rüzgarın karşısına kimse geçemez. Kızıltepe ve Midyat mitingine vatandaşların gösterdiği ilgi, coşku ve umut bizler için çok önemli göstergelerdir. Bunu Diyarbakır’da da görüyoruz. Sivil toplum kesimlerinden desteği gördük. Biz görüşümüzü ifade edip, destek istiyoruz. Onlara ‘Bu süreçte söyleyeceğiniz bir şey var mı ‘ diyoruz, uyarı ya da teklif olabilir. Onları da alıyoruz.

SİNOP’TA OLANLAR ORGANİZE

Hepimizin hassasiyetleri olması gerekiyor. Provokatif gelişmelere karşı endişeliyiz. Karadeniz, Sinop olayları epey kurgulanmış. Bunu şimdi daha iyi biliyoruz. Terörle Mücadele Kurulu vardı dün. Orada da görüşüldü. Orada kimin organize olduğunu biliyoruz. Bunlar normal Karadeniz insanının tepkileri değil. Elimizde iyi araştırmalar var. Kanın dinmesi konusunda Türkiye’nin bütün kesimlerinde arzu var. Organize, sosyal medyada organize edilmiş bir olaydır. Ayrıntılarını bilerek söylüyorum. Diyarbakır’da görüşmelerden çok memnun kaldım. Korkuları, acıları yenerek gerçekten bir medeniyet şehri olsun, kendisini tamir etsin, insanları korkusuzca yaşasın, çocukların acısı yaşanmasın. O güzel günlere doğru giden sürece hepimiz destek olalım istiyorum.

ACELESİZ AMA SÜRATLİ OLUN DİYE TALEP EDİLDİ

Değerlendirmenin esası yaşadığımız süreç. Türkiye’nin en acı meselesini yaşadığımız sürecin değerlendirilmesiydi. Diyarbakır’ı temsil eden vatandaşlarımızın bizimle duygularını paylaşmasıydı istediğimiz. Herkes bu sürecin gelişmesinden memnun ve bunda herkes umutlu ve iyimser. Ortak ifade bu. Kanaat önderleri ve STK başkanlarının ortak ifadesi. Ne söylendi derseniz bir cümleyle bu işin acelesiz ama süratli çözülmesi gerektiği talep edildi bizden.

SORULAR İMRALI’YA GİDECEK HEYET

Bizler bu sürecin içeriğiyle ilgili çok konuşmuyoruz. Bunun bir sebebi var. Önceden konuşarak gereksiz spekülasyonları önleyelim istiyoruz. Hükümetimiz çok titiz bir çalışma içinde. Strateji çalışılıyor. Ayrıntılara da takılıp kalmamak lazım. Şu mu görüşecek, bu mu gidecek diye takılmamak lazım. Herkes bir testten geçiyor, samimiyet testinden geçiyor. Bu önünde durulmaz bir rüzgar. Yakalanmış büyük bir atmosfer. Bunu olumlu değerlendirmek herkese düşüyor. Herkes yapıldıktan sonra duyulsun istiyoruz.

TEHDİT EDİLEN YÖNETİCİ LİSTESİ YOK DHKP-C operasyonu oldu.

Güvenlik güçlerimiz o konuda gereken açıklamayı yapar. Belki son zamanda bir iki olay oldu ama Elçiliğe yapılan saldırıyla daha çok gündeme geldi. İntihar saldırısında bulunan kişi Almanya’ya gitmiş, Almanya vermemiş, oradan Yunanistan’a geçmiş, sonra da illegal şekilde Türkiye’ye gelmiş. Ben tehdit edilen üst yönetici listesi falan yok elimde. Bu tür şeylere söylenti olarak çok yer vermemek lazım. Tehdit edilenler gibi büyük bir liste ortada yok. Zaman zaman tehdit edilen tekil kişiler olabilir. KCK’LILARIN TAHLİYESİ Yargı yürütüyor. Son ana dilde savunmayla iglilş düzenlemeden sonra o tür şeyler mahkemelerde yürüyor. Bu savunma diliyle ilgili konu aslında bizim hukuk sistemimizde var. Dil bilmeyen tercüman aracılığıyla savunması yapar deniliyor ama yargıda bir tıkanıklık oldu. Yasada düzenleme yaparak o yolu açmış olduk, tıkanıklık giderildi. Artık bu süreçler daha hızlı yürür diye düşünüyorum. Biz yürüyen yargı ile ilgili fazla yorumda bulunmayız.

SÜRECİ SABOTE EDENLER HESAP VEREMEZ DİYORLAR

Kanaat önderlerinin fikri çok önemli. Endişe bildiren var, şu da yapılsın diyen var ama sürece bağlanan umut ve verilen destek çok büyük. Tavsiyeler var. Kararlılık gösterilsin şeklinde. Biz zaten kararlıyız. Acele edilmesin ama süreç çok da uzamasın şeklinde tavsiyeler var. Diyarbakır’da siyaset kuvvetlidir STK’ların bu konuda çok birikimi vardır. Çok zengin değerlendirmeler aldım burada. Görüşmemiz çok verimli oldu. Bu süreci sabote edenler kaybeder, hesap veremez şeklinde ifadeler var. Buradaki havayı yarın Bakanlar Kurulu’na da taşıyacağız."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.