Alexa

Ak Parti ve MHP İttifakının Oy Oranları...

Yerel seçim ittifakında son noktanın koyulması için liderler bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet bahçeli 2014 ve 2018 verilerini göz önünde bulunduracak.

Ak Parti ve MHP İttifakının Oy Oranları...

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin son noktayı koyacağı yerel seçim ittifakı için masada 2014 yerel ve 2018 genel seçim sonuçları dikkate alınacak" 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Şu anki çalışma 30 büyükşehirin, büyükşehir belediye başkanı ve onun altyapısını oluşturan belediyeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Her şey dikkate alınmaktadır. 2014, 2018 verileri göz önünde bulundurulmakta, partizanca değil akıllıca bir yol izlenmektedir" açıklamasının hatırlatıldığı Yeni Şafak'ta Emrah Yeşilduman'ın imzasıyla yayımlanan haberde şöyle devam etti: Bahçeli'nin bu sözleri ile birlikte 2014 yerel seçim ile 2018 genel seçimlerinde AK Parti ve MHP'nin aldığı oy oranlarını analiz ettik. AK Parti ve MHP'nin toplamı, 2014 yerel seçimlerine göre 24 büyükşehirde yüzde 50'nin üzerinde görünüyor. 2018 genel seçimlerine Cumhur İttifakı olarak giren iki parti, 17 büyükşehirde yüzde 50'nin üzerinde oy aldı. Cumhur İttifakı, İzmir, Diyarbakır, Mardin, Muğla ve Van'da ise düşük farklarla geride kalıyor. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti 18 büyükşehir kazandı. CHP 6, MHP 3, HDP de 3 büyükşehir belediye başkanlığını elde etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bugün son dakikada yaptığı açıklamada, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine 'Cumhur İttifakı'nı sürdürerek giren partisine dair açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş ittifaka yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin her an görüşebileceğini belirtti.

Bu süreçte, Her iki partinin de genel başkan yardımcıları hangi adımlar atılabilir onun çalışmasını yaptığını belirten Kurtulmuş şöyle dedi: "Çalışma sonrası elde edilecek kararlar da genel başkanlara iletilecektir. İki liderin görüşmesi her an olabilir. Dolayısıyla teknik çalışmaların hangi aşamaya geldiği belli olduktan sonra görüşme gerçekleşecektir. Cumhur İttifakında siyasi irade ve kararlılık vardır. Milletin gönlüne yerleşmiş olan bir ittifaktır. Teröre, FETÖ'ye ve ekonomik saldırılara karşı koyan bir ittifaktır. Her iki taraf da bu ittifakı önemsediğini söylemleriyle ortaya koyuyor. Bunu istemeyenler ve mani olmak isteyenler olabilir"

KAPSAMHABER

YORUM EKLE