Yandex Metrika

Ak Parti’den; Milyonları İlgilendiren Torba Yasa

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, milyonları ilgilendiren 'torba yasayı' değerlendirdi.

Ak Parti’den; Milyonları İlgilendiren Torba Yasa
14 Ağustos 2016 Pazar 17:26

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, toplamda 17 Bakanlığın alanına giren tasarının,  şehit yakınları, ÖTV'siz araç ile ticari araçların yenilenmesinde vergi teşvikleri, proje bazlı teşvik uygulaması ve vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri gibi içeriği içinde bulunduran paketi değerlendirdi.

Tasarıya göre, doğal afet yaşanan yerlerde, özel mülkiyette bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının onarımı bedelsiz olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca gerçekleştirileceği, Devlet üniversiteleri ile Sağlık Bakanlığı arasında işbirliği yapılan özel hastane, üniversite için sağlık uygulama ve araştırma merkezi kabul ededileceğini belirten Koçer; Aile hekimlerinin asgari 8 saat nöbet tutma mecburiyeti kaldırılacağını,  Sözleşmeli personelden kadroya geçenler sebebiyle iptal edilmiş sayılan pozisyonlar için toplam 22 bine kadar personelin istihdamına imkan getirileceğini belirterek şöyle dedi:

-Yatırım teşvik belgesi kapsamında bulunan yatırımlarda KDV iadesine ilişkin 'stratejik yatırım' olma şartı kaldırılacak.
-500 milyon lira tutarındaki asgari yatırım şartı 50 milyon liraya indirilecek.

-Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde maden arayacak, araştıracak, arşivleyecek 'Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası' kurulacak. Özelleştirme İdaresi'nce elde edilen özelleştirme gelirinden elde edilen gelirin yüzde 5'i düşüldükten sonra kalan miktar ilgili özel bütçeli idareye aktarılacak.

-Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise anne veya babası, bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi (ÖTV) ödemeksizin araç alabilecek.

-Model yılı ilerlemiş veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile TIR'ların yenilenmesi halinde bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019'a kadar ÖTV'den müstesna olacak.

-Elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve Türkiye pazarında özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılacak" ifadelerini kullandı.

Terör olayları sebebiyle hasar gören bina ve alanlardaki çalışmalarla ilgili İmar planı, imar uygulaması alt ve üst yapı projeleri, ruhsat ve yapım işlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağını ifade eden Koçer;  ‘Terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanların yerine görevlendirme, bu suçlar kapsamındaki Belediye Başkanı, Başkanvekili ve Meclis Üyelerinin yerine, İçişleri Bakanı ve Vali tarafından görevlendirme yapılacak. Belediye hizmetlerinin aksatılması durumunda hizmet valilikçe yapılacak veya yaptırılacak" dedi.
Koçerkonuşmasına şöyle devam etti:

-Köy ve mahalle muhtarları ile bağımsız çalışanların; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden 5 puanlık kısmına karşılık tutar Hazine tarafından karşılanacak.

-Hazine'ye ait tarım arazilerinin satın alınmasına ilişkin başvuru süresi 1 yıl daha uzatılacak. 2/B alanlarında bulunan taşınmazların satışına ilişkin olarak bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla süresi içinde başvurmayanlara 6 ay, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlere 6 ay, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere 6 ay ödeme süresi verilecek.

-Cizre ve Yüksekova illeri kurulacak; Hakkari Çölemerik, Şırnak da Nuh ismiyle ilçeye dönüştürülecek.

-Değerli Kağıtlar Kanunu'nda yer alan değerli kağıtlar tanımına elektronik imza kullanmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeler de dahil ediliyor.

 -Faaliyet izni kaldırılan vakıf üniversitelerine kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek.

-Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ve emniyet teşkilatında görevlerini yaparken atış, tatbikat veya diğer silahlı yaralanmalar nedeniyle malul olan vazife ve harp malullerinin de sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçler herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılanacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Son haftalarda Plan Bütçe Komisyonu olarak sabahlara kadar adeta bir 'kanun fabrikası' gibi çalışıyoruz. Çıkarılan her yasa vatandaşlarımızın refahı ve yaşam kalitesi için büyük önem taşımaktadır" dedi.
 
 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.