Yandex Metrika

Akçagöz: 'İnsan hakkı düşmanlarını da asla unutmaz'

Chp Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz 5 Nisan Avukatlar günü münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Akçagöz: 'İnsan hakkı düşmanlarını da asla unutmaz'
04 Nisan 2016 Pazartesi 22:43

Chp Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında; 'Onuruyla mesleğini icra eden ve gayesi adaletin tesisi olan Avukatların, cübbeleri sırtında olduğu halde saldırıya uğradıkları dönemlerden geçtik, geçiyoruz.' dedi.

Yargının üç sac ayağından birini teşkil eden savunma makamın ve bu makamı temsil eden Avukatlık mesleğinin, her geçen gün daha çok güçlüklerle karşılaştığını belirten Akçagöz, 'Hukuk güvenliğinin, siyasi iktidar eliyle tarumar edildiği, yargı görevini ifa edenlere karşı siyasi baskının her geçen gün daha da arttığı bir dönemden geçiyoruz. Yargının, bağımsız ve tarafsız olmasından başka gaye ve düşüncemiz yoktur. Esasen, Anayasa,Yargı görevinin tanımını yapmıştır. Parlamenter demokrasi içinde yargı, yasama ve yürütmeden bağımsızdır. Olması gereken budur. Oysaki bugün Devleti yönetenlerce, yargı kurumu zapturapt altına alınmak istenmektedir.'dedi.

Av.Tufan Akcagöz 'Avukatlık, insanın savunma hakkının tesisi için var olmuş ve bu doğrultuda gayret gösteren bir meslek olmanın yanında, adaletin korunması ve sağlanması için de çalışır ve gayret gösterir. Ancak bu kutsal görev ifa edilirken, her geçen gün daha çok siyasiiktidarla karşı karşıya gelmektedir. Bunun. temel sebebi, siyasi iktidarın esasen hukuk devleti ilkesini içselleştirmemiş olmasıdır. Siyasi iktidar, hukuk devletinin eksiklerini kapatmak yerine, yargı kurumlarının vermiş oldukları kararlar için. " saygı duymuyoruz" demek suretiyle Türkiye kamuoyu nezdinde de yargı kurumlarını tezyif etme kastı içerisindedir.'diye belirtti.


Akçagöz; 'Onuruyla mesleğini icra eden ve gayesi adaletin tesisi olan Avukatların, cübbeleri sırtında olduğu halde saldırıya uğradıkları dönemlerden geçtik, geçiyoruz. Bu durum, onuruyla hukuk mücadelesi veren meslek adamlarını yıldırmamalıdır. Tarih, insan
hakkı ve adalet savunucularını da, insan hakkı düşmanlarını da asla unutmaz.'dedi.

Avukatların 5 Nisan avukatlar gününü kutlayan Akçagöz şöyle dedi:

Bu vesileyle, 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işler kılındığı, hukuk güvenliğinin yeniden tesis edildiği ve hukuk devleti ilkesinin değişmez bir kaide olarak yerleştiği bir coğrafyada yaşama arzumuzu bir defa
daha ifade etmek istiyoruz .İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.