Yandex Metrika

AKP içinden ilk çatlak ses

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ’Başbakan’ın adaylığı kesinleşmiş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Böyle bir noktaya gelmişsek istişareye ne gerek var. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu görüşürken partimizin geleceğini de ihmal etmemeliyiz’ dedi.

AKP içinden ilk çatlak ses
21 Nisan 2014 Pazartesi 19:08

 AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, NTV televizyonunda açıklamalarda bulundu.

 
Şahin, "Başbakan’ın adaylığı kesinleşmiş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Böyle bir noktaya gelmişsek istişareye ne gerek var. Vekillerle yaptık. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu görüşürken partimizin geleceğini de ihmal etmemeliyiz" dedi.
 
İşte Şahin'in açıklamalarından satır başları:  
 
GÜL’ÜN ‘SİYASİ PLANIM YOK’ SÖZÜ 
 
Cumhurbaşkanlığını siyasi bir amaç edindiği için cumhurbaşkanı olmadı. İstişareler sonucu Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olması kararlaştırıldı 2007’de. 
 
Gül’ün ‘Bağımsız bir şekilde cumhurbaşkanı olmuş biri değilim’ derken de bunu hatırlatıyor. 
Ben de Meclis Başkanlığı yaptım ama benim siyasi hedeflerden biri değildim. O bir noktada yarı bağımsız olan bir görevdir. 
Bana bir görev düşerse, sorumluluk düşerse bundan kaçamayız. Ben sayın cumhurbaşkanımızın da bu anlayışta olduğunu biliyorum
 
GEREKSİZ SPEKÜLASYONLARA SON VERMEK İÇİN
 
Kendisi Kütahya’da gereksiz spekülasyonlara son vermek amacıyla bu açıklamayı yaptığını düşünüyorum.
 
KİMİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞI İSTİŞARE SONUCU BELİRLENECEK
 
Şimdi de neler olacağı, kimin cumhurbaşkanı olacağı sonucu da istişare sonucu belirlenecektir
Başbakan’ın adaylığı kesinleşmiş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Böyle bir noktaya gelmişsek istişareye ne gerek var. Vekillerle yaptık. 
Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu görüşürken partimizin geleceğini de ihmal etmemeliyiz
 
CUMHURBAŞKANI’NIN GERÇEK NİYETİ
 
Benim yakinen tanıdığım, tanıdığıma inandığım cumhurbaşkanımızın gerçek niyetinin bu istişareler sonucu ortaya çıkacak sonuca göre hareket edeceği inancıdır
 
ADAYIMIZ HENÜZ BELLİ DEĞİL
 
AKP olarak cumhurbaşkanı adayımızın kim olacağı henüz netleşmedi.
 
GÜL’ÜN AÇIKLAMASINDAN OLUMSUZ SONUÇ ÇIKARMIYORUM
 
Doğrusu beklemiyordum ama olumsuz sonuç da çıkarmıyorum
İstişarelerle ilgili çalışmalar nihayete erdiğinde Cumhurbaşkanı ve Gül konuyu gündemlerine alırlar diye düşünüyorum
 
BEKLENTİM VE TALEBİM YOK
 
Başbakan’ın cumhurbaşkanı adayı olacağı sonucuna varırsak bu istişareler sonucunda Başbakan kim olacak, kongrede genel başkanlığa kim gelecektir. Bu görevlerle ilgili beklentim ve talebim yok
 
BAŞBAKAN YARDIMCISI ARKADAŞLARDAN BİRİ SEÇİME KADAR BAŞBAKANLIK YAPABİLİR
 
Ancak Başbakanımız, cumhurbaşkanı adayı olursa ve seçilirse Başbakanlığı bırakacak. Bu durumda Başbakan yardımcısı arkadaşlardan birinin seçime ya da kongreye kadar Başbakanlık yapması mümkündür. Bu konunun da cumhurbaşkanlığı kadar önemli diye düşünüyorum.
 
4 BAŞBAKAN YARDIMCISI VAR
Mehmet Ali Şahin'in açıklaması sonrasında gözler Başbakan Yardımcılarına çevrildi. Bakanlar Kurulu'nda 4 Başbakan yardımcısı bulunuyor.
 
Bu isimler Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay ve Emrullah İşler.
 
AKP CAMİASI BÖYLE BİR TEKLİF GETİRİRSE REDDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM
 
Ancak bu konuda sayın Arınç demişti ki; ''Başbakanımız cumhurbaşkanı adayı olursa ilk turda seçileceğine inanıyorum. Gönlümüzden geçen de cumhurbaşkanımız sayın Gül'ün partinin başına geçmesi ve başbakanlık görevini yürütmesi''... O hissiyata katıldığımı ifade etmiştim hala o düşüncedeyim. Kendisine birlikte yola çıkan arkadaşları olarak 9 milyonluk AKP camiası olarak kendisine böyle bir teklif getirirse reddedeceği kanaatinde değilim.
 
BEN EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİNE MESAFELİYİM
 
Başbakan ve Genel Başkanın aynı kişi olmasında hukuken bir mani hal yok ama bunun sağlıklı yürütülebileceğini düşünmüyorum
Eş başkanlık gündemini oluşturmadık, yetkili organlarımızda hiç konuşmadık ama doğrusu ben eş başkanlık sistemine biraz mesafeliyim
 
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ HALKIMIZA SUNMALIYIZ
 
Parlamentodan geçmesi pek mümkün gözükmüyor. Anayasa değişikliği yapmak zor şu anda diğer partiler mesafeli.

Biz yeni anayasa ile başkanlık sistemini halkımıza sunmak zorundayız. Biz halkımıza parlamentoda anayasayı değiştirecek sayıyı bulursak şöyle değiştireceğiz demeliyiz. 
Seçimden sonra gerekli sayıya ulaşırsak, diğer partilerle de mutabakat zeminini zorlarız ama başkanlık sistemini zorlamak AKP olarak önceliğimiz olacaktır.
 
SEÇİMDE YENİ SİSTEM TARTIŞMASI 
 
Siyasi partilerden öner bekledik ama gelmedi. 
Bu sistem halkın vekillerini tanıma imkanı verir.  
‘Bu sistem AKP’ye yarar’ diyenler ‘Biz hep küçük kalacağız’ demek istiyorlar. Çalışın, halkın itimatını kazanın, girin seçime kazanın... 

Türkiye’nin böyle bir sistemle siyasi ve ekonomik istikrarını daha da güçlendireceğini düşünüyoruz. 
Şu anda parlamentoda temsil edilemeyen bir çok siyasi partinin bu yolla Meclis’te temsil edileceğini düşünüyoruz.
 
O MADDEYİ ÇIKARSAKPLİ CUMHURBAŞKANLIĞI YOLUNA GİRERDİK
 
28 Haziran’da Köşk adayları belli olacak. Adayları siyasi partiler gösterecek. Seçimlerde bir siyasi partinin adayı olarak vatandaşlardan oy isteyecek. Seçildikten sonra ‘parti ile ilişiği kesilir’ diyor. Kağıt üstünde kesilir. Sadece o maddeyi çıkarmak bile rahatlama getirirdi. Onu kaldırdığımız an partili cumhurbaşkanlığı yoluna girerdik. Şimdi yapabilir miyiz? Pek sanmıyorum. Ama 2015 seçimlerinin bunlara vesile olabileceğini düşünüyorum.
 
ABD ELÇİSİ İLE GÖRÜŞME
 
30 Mart seçimlerinde elde ettiğimiz başarı nedeniyle kutlamaya geldiğini söyledi. Dünya olayları ve ikili ilişkileri özden geçirdik. Benim açımdan yararlı bir görüşme olmuştur. 
Ricciardone çok popüler bir büyükelçi. Türkçe’yi de oldukça güzel konuşur. Her konuda demeç vermiştir. Bir kısmı devlet yetkilileri tarafından da eleştirilmiştir. 
Türkiye’de hangi ülkenin büyükelçisini tanıyorsunuz diye anket yapsanız ilk sırada o gelir. O kendi takdiridir. 
Büyükelçilerin görevi iki ülke ilişkilerinin daha düzgün yürümesini sağlamaktır
 
4 BAKANLA İLGİLİ FEZLEKE
 
Anayasa ve içtüzük gereği ‘1 ay içinde görüşülür’ deniyor. Bu hafta görüşülecek. Soruşturma Komisyonu ya da komisyonları kurulacak. 15 üyeden oluşuyor ve partiler güçlerine göre temsil ediliyor.
Belki Komisyon sorumluluk bulmayacak, bulursa da oylama sonucunda karar çıkarsa Meclis’te Yüce Divan’a giderek yargılanırlar. 
Soruşturma önergesi verilmesi zamanında bu arkadaşlarımız ‘Hakkımızda soruşturma açılmasını istiyoruz, gerekirse yargılanalım’ demişlerdir. O yüzden bu gelişmelerden rahatsız olacaklarını sanmıyorum.

Cumhuriyetİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.