Yandex Metrika

"AKP-PKK anayasasını" yaptırmayacağız

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "AKP-PKK anayasası yapmak istiyorlar. Tayyip Öcalan-Abdullah Erdoğan anayasası yapmak istiyorlar. Yapılmak istenen bu. CHP milletvekilleri olarak "AKP-PKK anayasasını' yaptırmayacağız.

28 Şubat 2013 Perşembe 23:44

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "AKP-PKK anayasası yapmak istiyorlar. Tayyip Öcalan-Abdullah Erdoğan anayasası yapmak istiyorlar. Yapılmak istenen bu. CHP milletvekilleri olarak "AKP-PKK anayasasını' yaptırmayacağız. Biz CHP milletvekilleri olarak "Tayyip Öcalan-Abdullah Erdoğan' ittifakına geçit vermeyeceğiz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, partisine mensup bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısını kalabalık bir milletvekili grubuyla yapmasını da İnce, şu sözlerle anlattı:
"Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerimizden Sayın Süheyl Batum, bana dedi ki, "Ben medyanın bu yandaş tavrını yadırgıyorum, bizi statükocu, gerici gösterip AKP'yi ilerici, özgürlükçü bir anayasa istiyormuş gibi haksızlık yapıyorlar' dedi. "Benim bir önerim var' dedi, "Bir grup milletvekili arkadaşımızla birlikte siz bunu anlatın' dedi. Az önce medyada "ulusalcı deklarasyon'... Biz hepimiz ulusalcıyız hepimiz yenilikçiyiz. Neden bu arkadaşlar burada? Farklı 25 kişi de olabilirdi, farklı 30 kişi de olabilirdi, 135 kişiyi herhalde buraya getiremezdik. Daha güçlü göstermek için yaptık, bir ayrımcılık olsun diye yapmadık bunu. Ne söyleyeceğimizi bilmeden daha "CHP'de çatlak ses, ulusalcı deklarasyon' çok rica ediyorum, derdimizi anlatmak istiyoruz. Partimize yapılan haksızlığı anlatmak istiyoruz.
Bir kısım medyanın tavrı şu; "AKP özgürlükçü demokrat bir anayasa yapmak istiyor, CHP ise 1930'ların kafasında gerici, statükocu'..."

-"AKP-PKK ANAYASASI YAPMAK İSTİYORLAR"-

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda CHP'nin önerdiği, ancak AK Parti tarafından kabul edilmeyen önerilere değinen İnce, "Seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesini istemişiz, AKP bunu reddetmiş, yargı bağımsızlığı istemişiz AKP bunu reddetmiş, grev hakkı istemişiz AKP reddetmiş bunu. Bunları öneren CHP ilerici değil mi? Biz nasıl statükocu oluyoruz" diyerek şöyle devam etti:
"AKP-PKK anayasası yapmak istiyorlar. Tayyip Öcalan-Abdullah Erdoğan anayasası yapmak istiyorlar. Yapılmak istenen bu. Bir, Türk vatandaşlığı ve Türk milleti kavramını anayasadan çıkarmak istiyorlar. İki; eğitim dilinin değiştirilmesini istiyorlar ve anlaşmışlar burada. Üç, yerelleşiyoruz yerel yönetimlere yetki veriyoruz diye özerk yönetime federasyona bir geçiş bir olanak tanımak istiyorlar. Dördüncü talepleri de başkanlık sistemi altında bir diktatörlük kurmak istiyorlar. Bizim taleplerimizi reddettiler ama AKP-PKK talepleri bu dört maddeden oluşmaktadır. CHP milletvekilleri olarak "AKP-PKK anayasasını' yaptırmayacağız. Biz CHP milletvekilleri olarak "Tayyip Öcalan-Abdullah Erdoğan' ittifakına geçit vermeyeceğiz."

-MECLİS BAŞKANI'NA ÇAĞRIDA BULUNDU-

1 Mart Tezkeresi'ne ait kapalı oturum tutanakları konusunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e uyarıda bulunan İnce, "Meclis Başkanımıza da bir uyarımız var. İçtüzük çok açık, kapalı oturum tutanakları ve özetleri kapalı oturum tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabilir. Bunların daha önce veya daha sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine işaret oyuyla karar verir.
TBMM Başkanı'nı göreve davet ediyoruz. Bu gece saat 12'de o tutanakları Meclis'in internet sitesinde görmek istiyoruz. Yeni bir karar alınmamış. Herkes ne konuşmuş onu bilelim. 1 Mart 2003'te Cumhurbaşkanı Sayın Gül Başbakan'dı o ne demiş, ana muhalefet ne demiş, bunların hepsi ortaya çıksın" dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.