Alexa
banner314

AKP'li Milletvekili SALDIRIYA UĞRADI

Van'daki seçim merkezlerinde süren oy kullanma işlemini takip eden AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, saldırıya uğradı.

AKP'li Milletvekili SALDIRIYA UĞRADI
banner327
 Van'daki seçim merkezlerinde süren oy kullanma işlemini takip eden AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, bir grubun saldırısına uğradı.

Cumhurbaşkanı seçimi kapsamında Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi'nde bulunan Müslih Görentaş İlk ve Orta Okulunda oy kullanan vatandaşlar ile sandık görevlilerini ziyaret eden AK Parti Van Milletvekili Orhan ve bir grup AK Parti'li, seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Milletvekili Orhan ve beraberindekiler okuldan ayrılmak için dışarı çıktığı esnada, okul bahçesinde toplanan yaklaşık 100-150 kişilik bir grubun sözlü saldırısına uğradı.

Olayın büyümesi üzerine Orhan ve beraberindekilere taşlarla saldıran kalabalık, Milletvekili Orhan'ın içinde bulunduğu aracı taşlayarak camlarını kırdı.

Orhan, AK Parti Van İl Başkanlığı önünde yaptığı açıklamada, seçimlerin huzur içinde olaysız şekilde sonuçlanmasını temenni ederek, saldırıyı kınadı.

Okulda sandıkları dolaştıkları sırada HDP'li bazı grupların sözlü saldırısına maruz kaldıklarını dile getiren Orhan, saldırı anını şöyle anlattı:

"HDP'nin bina sorumlusu kalabalık bir grupla yanımıza gelerek 'Siz neden buraya geldiniz?' diye sordu. Biz de onlara, 'sandıkları geziyoruz, sizin milletvekilleriniz de geziyor. İnsanlara hayırlı olsun diyoruz. Diğer okullarda sizlerin de arkadaşları var. Bu bizim demokratik hakkımız' dedik. 'Buraya gelemezsiniz, gezemezsiniz' diyerek, oradaki partililere bizi yuhalattılar ve insanları etrafımıza topladılar. Bir anda 150 kişinin ablukası altında kaldık. Tartaklandık ve kaçarken de gördüğünüz gibi arabalarımızı perişan ettiler. Böyle bir demokratik hak arayışı olabilir mi, böyle insan yetiştirme olabilir mi? Partililerin sağduyulu olması lazım. Seçim günü insanlar demokratik hakkını kullanıyor ve hangi adayı isterse ona oy veriyor. Şimdi oradaki AK Parti'li insanlar nasıl oy verecekler? İnsanları kine, nefrete, düşmanlığa sürüklemenin bir alemi var mı?"

-"Bu kan bitsin"

İnsanları kan ve nefrete sürüklememek gerektiğine işaret eden Orhan, "Bu kan bitsin, demokratik ülke olsun, silahlar yerine siyaset, insanlar konuşsun diyoruz ama kentin göbeğinde böyle bir muamele, demokrasinin hiçbir tarafına sığmıyor. Böyle bir hak arayışı kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Orhan, insanları taşlamaya, öldürmeye, dövdürmeye, hakaret etmeye sevk etmenin bir siyasi partiyle uzaktan yakından ilgisinin olamayacağını bildirerek, olayı gerçekleştirenleri kınadığını ve huzur içinde bir seçim yaşanmasını istediklerini kaydetti. 

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda da milletvekillerine yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınadığını vurgulayarak, barış rüzgarlarının estiği bir dönemde böyle olayların yaşanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Seçimlerin, demokrasinin en büyük aracı ve amacı olduğuna dikkati çeken Soğanda, "Bu demokrasi şöleninde böyle bir saldırının olması, hele hele demokrasi isteyen insanların bunu yapması kabul edilemez. Barış tek taraflı olmaz. Biz milletimizi, halkımızı, karşı tarafı sağduyuya davet ediyoruz. Bu olayların bir daha olmamasını diliyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2014, 14:11
YORUM EKLE

banner307

banner325