Yandex Metrika

AKP'nin Gözü 81 İlde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, "Yerel seçimlerde, illerin, büyükşehirlerin tamamını almayı hedefiyoruz. Bunu hedefleyecek tek parti de Türkiye'de AK Parti'dir" dedi.

AKP'nin Gözü 81 İlde
17 Ekim 2013 Perşembe 12:07


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, "Yerel seçimlerde, illerin, büyükşehirlerin tamamını almayı hedefiyoruz. Bunu hedefleyecek tek parti de Türkiye'de AK Parti'dir" dedi.


Büyükşehir Belediye Yasası'nın 2014 Mart ayında yürürlüğe gireceğini belirterek, yeni eklenen 14 ille büyükşehir belediyesi sayısının 30'a yükseleceğini söyledi. 

Büyükşehir Belediye Yasası'nın getirdiği yeniliklere değinen Şentop, daha önce şehirlerin projeksiyon ve imar planlarının bir bütün olarak ele alınamadığını, bazı belediyelerin kanunla verilen görevleri yerine getiremediğini ve hükümetin devreye girdiğini anlattı. Şentop, şöyle devam etti:

"Aslında yerel yönetimlere verilmiş birçok görev var, bunları yerine getirmeyerek işin içinden sıyrılabiliyorlardı. Merkezi hükümet, buna göz yumamıyordu ve aslında belediyelerin yapması gereken hizmetleri de üstlenerek işleri yapıyordu. Yeni yasayla böyle bir mazeret ortadan kalkıyor. Bu, hem yerel yönetimlerde görev alacaklar için hem de oy verecekler açısından önemli. 'Belediye CHP'li, bize hizmet getirmemiş, nasıl olsa İl Özel İdaresi, Valilik, merkezi hükümet bunu yapar, belediye de onlarda olsun' gibi bir yaklaşımla hareket etme imkanı ortadan kalktı. Şimdi denecek ki 'Seçtiyseniz bir büyükşehir belediye başkanı, sınırların en ucunda bir yerde de yaşıyor olsanız, oraya hizmeti büyükşehir belediyesi getirecek. Getiriyorsa getiriyor, getirmiyorsa getirmiyor, 5 sene tahammül etmek zorundasınız.' Merkezi hükümet, belediyeye tahsis etmiş olduğu finansmanın dışında ilaveten bir şey yapmayacak, yapamayacak."


Büyükşehir belediye başkanlarının artık şehrin tamamından sorumlu olacağını belirten Şentop, şunları söyledi:

"Bu sistemde büyükşehir belediye başkanları işi götürebilir mi? Elbet götürebilir. Daha önce hizmeti valilikler, il özel idaresi götürüyordu. Artık onların mali imkanlarını, fiziki imkanlarını büyükşehir belediyelerine devrediyoruz. Üstelik artırarak devrediyoruz. Mesela Tekirdağ'ın bütçesinde genel olarak 4 kata varan bir artış var. Büyükşehirler, il, ilçe ve il özel idaresine ayrılan bütçenin toplamının birkaç katı bütçeye sahip olacak. İl özel idaresi nasıl götürüyorsa onun için nasıl birtakım ara kurumları kurmuşsa aynı şeyi büyükşehir belediyesi yapacak. Seçmenin bunu düşünmesi lazım. Seçtiğiniz kişi, o ilin sınırları içindeki bütün hizmetlerden sorumludur. Yapamazsa 5 sene beklemek zorundasınız, merkezi hükümet onun hatasını, eksiğini, gediğini, yanlışını düzeltmek, tamamlamak durumunda değil, öyle bir imkanı, yetkisi yok artık. Yerel seçimleri eskiden olduğu gibi Türkiye'nin genel siyasetinin dışında biraz hafife almak, dostluk, arkadaşlık ve akrabalık hesapları içerisinde yürütmek, tamamen ideolojik kaygılarla hareket etmek şimdi mümkün değil. Hizmeti esas alan anlayış olacak. Olmadığı takdirde 5 yıl boyunca hizmeti başarabilecek bir başkan seçmediğiniz takdirde onun süresini beklemek zorundasınız." 

-"Park yapıyorsunuz ama kanalizasyonunuz yok"

Şentop, objektif gözle, partizanlığı ve ideolojik yaklaşımları bir kenara bırakarak bakıldığında AK Parti'li belediyelerin diğerlerinden farklı olduğunun görüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

Biz, yerel seçimlerde, illerin, büyükşehirlerin tamamını almayı hedefliyoruz. Bunu hedefleyecek tek parti de Türkiye'de AK Parti'dir. Diğer partiler kendilerince birkaç şehir için hedef koyabilirler. Bizim açımızdan tamamen Türkiye'nin bütününde, illerde, büyükşehirlerin tamamında hedef koyabilme imkanımız var. Bunu elde etmek için de elimizden geleni de yapacağız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.