banner434

banner433

Aysun Hatipoğlu, Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşıyız

DEVA Partisi, Kayseri’nin Develi ilçesinde nöroloji uzmanı Dr. Erdal Kurt’un hastası tarafından silahlı saldırıya uğraması üzerine açıklamada bulundu.

Siyaset 16.06.2021, 18:16 16.06.2021, 21:27
Aysun Hatipoğlu, Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşıyız

Dr. Erdal Kurt’un hastası tarafından silahlı saldırıya uğraması üzerine açıklamada bulunan DEVA Partisi, Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının mevcut iktidarın şiddet dilinin bir tezahürü olduğunu vurguladı. 

DEVA (Demokrasi ve Atılım) Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, Kayseri’nin Develi ilçesinde nöroloji uzmanı Dr. Erdal Kurt’un iş çıkışı evine gittiği sırada hastası tarafından silahlı saldırıya uğramamıştı. DEVA Partisi’nin sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu ifade eden Hatipoğlu, “tüm sağlık camiasına yorulmak bilmez çalışmaları ve özverileri için minnettarlığımızı sunuyoruz” dedi.

Aysun Hatipoğlu açıklamasında, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında ülkemizin kişi başına düşen hekim ve hemşire sayısında en alt sıralarda yer aldığına vurgu yaparak,. Sağlık çalışanlarının normalden çok daha fazla iş yükü altında kaldığını belirtti. Hatipoğlu, sağlık çalışanlarının bir de kendilerine yöneltilen şiddet ile mücadele etmek zorunda kalmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi;

‘Sağlık çalışanlarının %87’si en az bir kez şiddete maruz kalıyor’

“Ülkemizde yapılan çalışmalar gösteriyor ki sağlık çalışanlarımızın yüzde %87’si meslek hayatları boyunca en az bir kez sözel, psikolojik veya fiziksel şiddete maruz kalmaktadırlar. Kendi sağlıklarını ve canlarını riske atarak şifa dağıtmak için büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları asla normalleştirilmemelidir. Maalesef siyasi iktidar tarafından bu sorunun çözümüne yönelik ciddi tedbirler alınmamakta, önleyici politikalar oluşturulmamaktadır. Sağlıkta şiddet sorununu çözebilmek için güvenlik uzmanları, hukukçular, sosyologlar gibi çok farklı branşlardan oluşacak bir ekiple sağlıkta şiddet kapsamlı şekilde değerlendirilmeli ve çözüm önerileri geliştirilmelidir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)