Yandex Metrika

Bahçeli'den18 Yaş Teklifine Sert Açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçilme yaşının 18'e düşürülmesi yasa tasarısı ile ilgili yazılı açıklama yaparak, durumu vicdansızca bir istismar politikası olarak değerlendirdi.

Bahçeli'den18 Yaş Teklifine Sert Açıklama
20 Ekim 2012 Cumartesi 16:18

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli, "Gençlerimizin öncelik sıralamasında seçilme konusu doğal olarak bulunmamaktadır. Meselenin ülke gündemine getirilmesi ise taktik mahiyetli yeni bir manevra ve aldatmaya dayalı siyasi yüzsüzlük örneğidir" değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti'nin "Er, Erbaş ve Askeri Öğrencilerin Oy Kullanabilme İmkanıyla Onsekiz Yaşını Doldurmuş Gençlerin Seçilebilme İmkanlarını Getiren Anayasa Değişikliği Teklifi"nin Meclis'e sunulduğunu hatırlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın içinden çıkılması her yönüyle zor olacak bir meseleyi daha ülke gündemine getirdiğini ifade etti.

Söz konusu anayasa değişikliğinin, zaman, şekil ve yöntem açısından siyasi ahlak ve tutarlılıkla bağdaşır hiçbir yanı bulunmadığını savunan Bahçeli, yeni anayasa yapılması konusunda Meclis'te grubu bulunan partilerin eşit sayıdaki milletvekillerinin katılımıyla "Anayasa Uzlaşma Komisyonu"nun oluşturulduğunu, komisyonun 19 Ekim 2011'de çalışmalarına başladığını anımsattı.

Bu durumda "hiçbir acelesi olmadığı halde; bu anayasa değişikliği önerisinin Meclis gündemine taşınmasının sorumsuzluk ve nezaketsizlik olarak değerlendirilmesi gerektiğini" ifade eden Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu tavır yeni anayasa çalışmalarını sabote eden işgüzarlık ve fırsatçılık olarak görülmelidir. Madem bahsi geçen konularda anayasa değişikliği düşünülmektedir, o halde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun niçin ve hangi amaca dönük olarak çalıştığı da acilen netleştirmelidir. Halbuki bu konularla ilgili anayasa değişikliği içtenlikle benimsenmiş olsaydı; değişiklik tekliflerinin Komisyona getirilmesinde, arkasından da makul ve mantıklı bir çerçevede değerlendirmeye tabi tutulmasında hiçbir mahsur olmayacaktır."

Gençlerimizin öncelikli beklentisinin seçilme olmadığını eğitimlerini tamamlama, aradıkları işi bulma ve hak ettikleri yuvayı kurma konusunda müşterek ve ertelenemeyecek talepleri bulunduğuna dikkati çeken Devlet Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"AKP, Türk gençliğinin işini, aşını ve evini temin edecek politikalarla meşgul olmalı, ağırlaşan problemlere yoğunlaşmalı ve bu büyük varlığı siyasi hesaplara kurban etme sinsiliğinden kesinlikle vazgeçmelidir. Bu nedenle gençlerimizin öncelik sıralamasında seçilme konusu doğal olarak bulunmamaktadır. Meselenin ülke gündemine getirilmesi ise taktik mahiyetli yeni bir manevra ve aldatmaya dayalı siyasi yüzsüzlük örneğidir.

Söz konusu anayasa değişiklik teklifinde, onsekiz yaşını doldurmuş gençlerin askerlik hizmetini yapmadan seçilebilme imkanının getirilmesi de vatan görevine sadakatsizlik, halen terörle mücadelede eşsiz fedakarlıklar sergileyen evlatlarımıza hakarettir.

Bu gerekçelerden hareketle, Milliyetçi Hareket Partisi onsekiz yaşını doldurmuş gençlerin seçilebilmesine imkan sağlayan anayasa değişikliğine karşıdır ve doğru bulmamaktadır.

AKP zihniyeti, demokrasinin erdemlerinden bahsedip genç dimağların seçilme konusuyla uğraşacağına, biraz vicdan ve izanı varsa önce seçilmiş milletvekillerinin mahrumiyetlerini telafi etmek için harekete geçmeli ve elini taşın altına koymalıdır."

Meclis gündemine getirilen anayasa değişikliklerinin "bir ihtiyacın değil, acımasızca, vicdansızca ve bencilce yürütülen istismara dayalı politikaların bir eseri ve sonucu" olduğunu ileri süren Devlet Bahçeli, açıklamasında "Türk gençliğinin siyasi ikbal ve hırslara alet edilerek sömürülmesine fırsat vermemek için AKP tarafından hazırlanan bu anayasa değişikliği teklifine esastan ve usulden olumsuz yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.