Alexa
banner314

Bakanı Zeybekci, Ege Ekonomik Forumu Ege'yi Uçuracak

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ilk kez düzenlenecek Ege Ekonomik Forumu öncesi konuştu. Zeybekci, “Ege’yi, Yunanistan’ı da kapsayacak şekilde büyük bir organizasyon hayali ile görüyorum." dedi.

Bakanı Zeybekci, Ege Ekonomik Forumu Ege'yi Uçuracak

Ege Bölgesi’nde ilk kez düzenlenecek Ege Ekonomik Forumu’nun basın toplantısında konuşan Zeybekci, “Ege’yi, Yunanistan’ı da kapsayacak şekilde büyük bir organizasyon hayali ile görüyorum. Başbakanımız, Yunanistan Başbakanını; biz de Yunanistan’daki ilgili bakanları davet ettik. Ege şemsiyesi altında hep beraber toplanıp kadını ve erkeği ile diz vura vura muhteşem bir zeybek oynadığımız bir şova dönüştürürüz umarım” dedi.

EGE EKONOMİK FORUMU DÜZENLENECEK


Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, EGEV’in (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğinde 25-26 Ekim tarihlerinde Ege Bölgesi’nde ilk kez Ege Ekonomik Forum düzenlenecek. Küresel, ulusal ve bölgesel boyutta ekonomi, sanayi, tarım, enerji, lojistik ve geleceğin kentleri konularının ele alınacağı organizasyonun açılış konuşmasını Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştirecek. Organizasyonun İzmir’de yapılan basın toplantısına; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım, Özgencil Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil ile Ege Bölgesi’nin oda, borsa, sivil toplum önderleri de katıldı.

EGE'NİN TAMAMINI KUCAKLAMAMIZ LAZIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Mevzu bahis Ege ise gerisi teferruattır. Egeli olmak, kadrini kıymetini bilmemiz gereken bir olgu olmalı. Ayrılıklarımız bizim için birer zenginliktir. Farklı özelliklerde görüşlerde olmamız kardeşliğimizin gereğidir. Ege’yi hayal ederken Ege’nin başkenti olarak, ne olur arkadaşlar yanlış yerlere götürmesin, hassas günlerde lafımız bazen yanlış yere gider diye düşünüyorum. İzmir Batı Anadolu’nun başkenti. 10 bin yıldan beri bu böyle. İzmir’e tekrar bu özelliğini kazandırmamız lazım. Bu da durup dururken olmuyor. Bu etkinliklerle ilgili aklımıza hep İzmir geliyor. Ege’yi hayal ederken İzmir ve Akdeniz’in hızlı trenle bağlandığını, İzmir’in Antalya’ya Aydın-Denizli-Isparta-Burdur-Antalya otoyolu ile bağlandığı coğrafyada turistlerin hareket ettiği, günlerce konakladığı bir coğrafya olarak hayal ediyorum. Biraz oturup dostlarla el ele kol kola kafa kafaya verip düşünmemiz gerekiyor. Ege’yi Yunanistan’ı da kapsayacak şekilde büyük bir organizasyon hayali ile görüyorum. Başbakanımız, Yunan Başbakanını, biz de Yunanistan’daki ilgili bakanları davet ettik. Geldiklerinde teklif edeceğim, bunu karşılıklı olarak yapmayı önermek lazım. Zenginlikleri paylaşmak lazım. Bu platform önemli bir platform. Tek başına Manisa ekibi olarak gittik, Aydın ekibi olarak gittik, Hükümete bir hayalimizi anlatıyoruz ama aynı hayali İzmirliler, Denizlililer, Aydınlılar, Antalyalılar, Burdurlular, Muğlalılar, Manisalılar, AK Parti, CHP, MHP olarak anlatıldığını düşünsenize. Ege dendiği zaman Ege’nin tamamını kucaklamamız lazım” ifadelerine yer verdi.

"AŞKIMIZIN KARŞILIĞINI GÖREMEDİK"

Ege’nin önemine vurgu yapan Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın hiçbir coğrafyası bu kadar avantajlı bir resme sahip olamaz. Öyle bir EXPO kurguluyorsunuz ki Denizli’den İzmir’e 1 saat. Aydın’dan yarım saat. Otoyol ve hızlı trenle. Denizli’yi, Aydın’ı, İzmir’i, Manisa’yı gözünüzün önüne koyun, özelliklerini ve zenginliklerinin özetini çıkarın, beş baş fikri EXPO olarak dünya gündemine koyun, hiç kimse karşınıza bu kadar güçlü bir hikaye ile çıkamaz. Bu fikri ortaya koyduğumuzda maalesef o aşkımızın karşılığını göremedik ama eminim bundan sonra başka Nihatlar, Ahmetler, Mehmetler gelecektir. Onlar bu fikri tekrar söyleyeceklerdir ve o fikir mutlaka karşılık görecektir. Bir ya da iki konuyu hep beraber takip edelim, bu bizim kızıl elmamız olsun bu takipte elde edemeyeceğimiz sonuç yoktur.”

EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam da şunları söyledi: “Zorlu süreçte bazen ekonomi az, siyaset çok konuşulur ama biz bu forumla Ege’nin önceliklerini konuşacağımız bir forum yapacağız. Yıllardır İstanbul’da yapılan bu çalışmaların yeni dönemde İzmir’den dünyaya güzel mesajlar vereceğine inanıyoruz.” 
25-26 Ekim 2017 tarihlerinde Swissotel İzmir’de gerçekleşecek Ege Ekonomik Forumu’nun açılış konuşmasını Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştirecek, organizasyona Türkiye’den ve yurtdışından önemli isimler de konuşmacı olarak katılacak. “Türkiye ve global büyüme sorunları” ile başlayacak Ege Ekonomik Forumu; Türk ve Yunan dostluğunun ortaya konulacağı “İki Yaka Bir Deniz”, “Ege Bölgesi ekonomisi ve sanayisi”, “Sürdürülebilir inovatif tarım”, “Bölgenin enerji üssü olması”, “İpek Yolu’ndan günümüze ticaret ve lojistik”, “Ege’nin muhteşem kentlerinden geleceğin kentlerine” ve son olarak da “Ege Bölgesi’nin marka değerleri”nin ortaya konulacağı oturumlarla “Küresel gelişmeler ışığında bölgesel vizyon” sağlaması amaçlanıyor.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 00:09
YORUM EKLE

banner307

banner313