Alexa

Başbakan; Misliyle Karşılık Verilecek

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda’da yaşanan olaylarla ilgili açıklamada bulundu. Yıldırım; bunun kabul edilemeyeceğini belirterek "misliyle karşılık verilecek" dedi.

Başbakan; Misliyle Karşılık Verilecek

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda’da yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. İzmir'de bulunan Yıldırım, yaptığı açıklamasında, Hollanda,  Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşların sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini söyledi. Yıldırım, “Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir” dedi.

Binali Yıldırım, “16 Nisan halk oylaması bilgilendirme çalışması amacıyla Almanya’ya giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan, buradaki çalışmalarının akabinde Hollanda’ya geçmiş ve orada bulunan vatandaşlarımızla bir araya gelmeyi arzu etmiştir. Ancak Hollanda polisi, Bakanımızın vatandaşlarımızla bir araya gelmesine izin vermemiş, böylece gün boyu kamuoyuna malum olan büyük bir diplomatik skandal ortaya çıkmıştır. Bu durum tarafımızca en kuvvetli şekilde protesto edilmiş, Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Çeşitli düzeylerde yapılan diplomatik temaslara rağmen makul bir çözüm sağlanamamış olup, Bakanımız planladığı toplantıyı gerçekleştiremeyerek Hollanda’dan ayrılmak durumunda kalmıştır” diye elirten Başbakan Yıldırım, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Her fırsatta demokrasiden, ifade özgürlüğünden, insan haklarından bahseden sözde Avrupalı dostlarımız, bu olay karşısında bir kez daha sınıfta kalmıştır. Aziz milletimiz bilmelidir ki; bu aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan’da sandıkta olmalıdır. Bu ve buna benzer olaylar, bizim millet olarak birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek, gerçek dost ve düşmanlarımızı yakından tanımaya vesile olacaktır. Siyasi parti başkanlarına yaşanan bu krizde göstermiş oldukları milli duruştan dolayı AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak teşekkür ediyorum.”

Kaynak: İHA

YORUM EKLE