Alexa

Başbakan Sert Konuştu: Türk Varlığı Orada Kalacaktır!

Başbakan Binali Yıldırım, Başika’da konuşlu Türk askeri birliğinin ülkeden çıkmasını isteyen Irak Merkezi Hükümetine sert tepki gösterdi.

Başbakan Sert Konuştu: Türk Varlığı Orada Kalacaktır!

Başbakan Binali Yıldırım, "Bölgede IŞİD ile mücadele etmek için Türk varlığı orada kalmaya devam edeceğini belirtti. "Türkiye hakkında ileri geri konuşmak Irak’ın haddi değildir" diyen Yıldırım: "Bizim varlığımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesi içindir."diye kaydetti.

9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Irak'tan gelen tepkinin ’anlaşılmaz’ olduğunu ifade etti. Yıldırım: "Irak’ta 63 değişik ülkeden askeri unsur var. Yeni Zelanda’dan var. Irak nere Yeni Zelanda nere. PKK’nın barındığı Irak’ta bugüne kadar Irak Merkezi Yönetimi tedbir almazken, 63 ülkeden askeri unsur bulunurken Türkiye’nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur" dedi.

TÜRK VARLIĞI BÖLGEDE KALACAK!

Yıldırım, Irak’taki Türk askeri varlığının geleceğiyle sert ve net açıklamalarda bulunarak:  "DEAŞ ve PKK’nın bölgedeki varlığını bırakıp Türkiye’nin varlığına laf söylemesinin hiçbir anlamı yok. . Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki IŞİD ile mücadele için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek" dedi. 

Irak'taki Türk varlığının daha fazla insanlık dramının yaşanmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesi icin olduğunu belirten Binali Yıldırım: "Bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir" diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 14:30
YORUM EKLE