Alexa
banner314

Başbakan Yıldırım: 'Türkiye büyük bir destan yazıyor'

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur'da Türkiye- Singapur İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, “Türkiye son 15 yılda büyük bir destan yazdı” dedi.

Başbakan Yıldırım: 'Türkiye büyük bir destan yazıyor'
banner327

Singapur’la Türkiye arasında Mersin limanı ve diğer projeler gibi çok büyük fırsatlar olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye son 15 yılda büyük bir destan yazdı. Türkiye’nin büyüklüğünün 2002 ve 2017 kıyaslandığında ülkeyi üçe katladık. Son 14 yılda, her yıl ortalama yüzde 5-6 arasında büyüme sağladık . Burada bitiyor mu, bitmiyor. Daha bizim gelecek 15 yılda en az bu kadar büyümemiz var; yıllık yüzde beş yüzde 6 büyüme potansiyelimiz var. Bu ne demektir, yeni iş ve yatırım imkanları var. Bu imkanları Singapurlu yatırımcılarımız, iş adamlarımız Türk ortaklarıyla beraber gerçekleştirebilirler. Bu yatırımların sadece Türkiye’de olması gerekmiyor. Türkiye’de konuşlanıp, Orta doğu, Kafkaslar, Orta Asya, Afrika, Balkanlar her yerde iş yapabilirler. Özellikle önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölgede ortaya çıkacak muazzam bir iş potansiyeli var” ifadelerini kullandı.


Suriye'de Irak’ta bu karışıklığın uzun sürmeyeceğini, bölgelerdeki savaşın sona erdirilmesi için Türkiye’nin diğer ülkelerle birlikte gayret sarf ettiğini belirten Yıldırım; "Bu bölgelerin imar edilmesi, oradaki yaraların sarılması, bölge insanlarının geleceğe hazırlanmasının büyük imkanlar, büyük gayretler gerektirdiğini aktaran Yıldırım, Singapur’un güçlü bir finansal kaynağa ve tecrübeye sahip olduğunu ve beraber çalışabileceklerini belirtti."  Yıldırım, Türk müteahhitlerin bugün dünyada yüklendikleri işler bakımından Çin’den sonra geldiğini, çok tecrübelerinin olduğunu ve tecrübe, yetişmiş iş gücü, kapasite ve finansal imkanlar bir araya gelirse çok güzel işlerin başarılabileceğini sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin bütün dünya çapında gelişmiş bir hava yolu ağı ve dünyanın 236 noktasına doğrudan uçuşlar var. Singapur’la her gün uçuşumuz var. Yeni hava limanı açılınca bu uçuşların daha da artması mümkün hale gelecek. Üstelik 6. trafik hakkı da her iki tarafta geliştirilmiş olacak. Böylece özellikle Uzak Doğu’ya ve Asya coğrafyasına Singapur’la ulaşacağız, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’ya Türkiye üzerinden ulaşacağız.’’


İki önemli noktadan birinin Avrupa’nın Asya ile birleştiği yer olan Türkiye, ötekinin ise Uzak Doğu ve Avustralya için Singapur olduğunu söyleyen Yıldırım, “Birbirimize benzeyen önemli özelliklerimiz var bunu bir sinerjiye, bir katma değere dönüşmemiz pekala mümkündür. Bunu için serbest ticaret anlaşması imzalandı, diğer anlaşmalar ise gözden geçirilecek, böylece iş adamları ve yatırımcılar için lazım olan güven ve öngörülebilirliğin sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 13:37
YORUM EKLE

banner307

banner325