Alexa

Başbuğ ve Kılıç, Akşener'e "hayır" dedi

Meral Akşener önderliğinde yapılan çalışmaların son ana geldiği Yeni Partiye son zamanlarda medyada geniş yer bulan önemli isimlerden İlker Başbuğ ve ve Haşim Kılıç yeni oluşumda yer almayacaklarını belirttiler

Başbuğ ve Kılıç, Akşener'e "hayır" dedi

Milliyetçi Hareket Partisi'nde muhalif zinciri oluşturan daha sonra ise yeni parti kurulması için çalışmalara başlayan Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Koray Aydın'ın da içinde bulunduğu ekip, yaptıkları oluşuma katılmaları için tanındık flaş isimlere teklifler götürmüşlerdi. Etkili olabileceklerini düşündükleri isimlerden bir çoğu bu teklifi reddederken bir kısmı da kabul etti.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, yeni partiye ilişkin daveti “Siyaseti düşünmediği gerekçesiyle” reddetti. Aynı şekilde teklif götürülen Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç ve Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da bu yeni parti oluşumundada yer almayacaklarını belirtmişlerdi.

Diğer taraftan, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu ve eski DP Genel Başkanı Mehmet Ali Bayar’ın yeni parti yapılanmasında teklifi kabul ettiklerii öğrenildi.

Sözcü Gazetesi yazarı Ayşe Sucu, Yeniçağ Gazetesi yazarı ve Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Nevzat Bor, eski MHP Milletvekili Nevzat Korkmaz, İstanbul eski Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım gibi isimlerin muhaliflerin teklifine olumlu cevap verdiği öğrenildi.

Ayrıca eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın da oluşuma destek verdiği yönünde bilgi verilirken, hâlen muhaliflerin katılım için temas kurmaya çalıştıkları isimler arasında ünlü tarihçi İlber Ortaylı, CHP’li Aytun Çıray, İlhan Kesici ve AK Parti kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır’ın da yer aldığı iddia edildi.

Öte yandan daha önce muhaliflerle hareket eden ancak sonradan uzaklaşan Koray Aydın da tekrar karar değiştirerek oluşumda yer alacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 10:31
YORUM EKLE