Alexa

Başkan Kundak; Türkiye'nin Çölleşen Medyası

Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edildiğini belirten CHP Samsun İl Başkanı  Dr. KUNDAK, Bugün gelinen noktada ülkemizde basının özgür olmadığını iddia etti.

Başkan Kundak; Türkiye'nin Çölleşen Medyası

CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet KUNDAK, "3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü" nedeniyle yayımladığı basın açıklamasında Birleşmiş Milletler, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul etmiştir. Bugün gelinen noktada ülkemizde basının özgür olmadığı ortadadır." ifadelerini kullandı.

Freedom House’un 2014 raporu...

Ak Parti iktidarı döneminde, Ülkede özgürlükler anlamındaki gerilemeden en çok etkilenen başlıklardan birisi de basın özgürlüğü olduğunu savunan Başkan Kundak, "AKP’nin otoriter, tekelci ve tahammülsüz politika tarzı sonucunda, Türkiye, basın özgürlüğü anlamında Dünya’nın en itibarsız ülkeleriyle birlikte anılır hale gelmiştir. Ülkelerin basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House’un 2014 raporuna göre; Türkiye, basın özgürlüğü bakımından dünya genelinde 134’üncü sıraya gerilerken, Avrupa sıralamasında da basını özgür olmayan tek ülke durumundadır. 2019 yılı itibarıyla cezaevlerinde 150’ye yakın gazeteci bulunmaktadır." dedi.

SİYASİ ve EKONİM BASKILAR...

Ak Parti iktidarının medyayı kontrol etme oranı %95’lere kadar yaklaştığına dikkat çeken Kundak, "AKP iktidarı döneminde Türk medyasında yaşanan tekelleşme, basın özgürlüğündeki büyük gerileme, medya kurumları ve gazeteciler üzerindeki siyasi ve ekonomik baskılar, kamu kurum ve kaynaklarının AKP propagandası için kullanımı ve ekonomik krizin medya kurumları üzerinde yarattığı sorunlar demokrasimiz için de en büyük tehdit halini almıştır." ifadelerini kullandı.

BASKILARA BOYUN EĞMEYEN BASIN EMEKÇİLERİNİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

CHP'nin Bilim Platformu tarafından Mart 2019 tarihinde hazırlanan "Otoriterleşen Türkiye’nin Çölleşen Medyası” başlıklı politika notu ile Ak Parti iktidarı döneminde Türk medyasında yaşanan sorunlar ortaya konulduğuna dikkat çeken Kundak, "CHP’nin basın özgürlüğünü yeniden sağlamaya yönelik bakış açısına ve sektörde yaşanan sorunlara dair somut çözüm önerilerine yer verilmiştir. Bütün baskı ve zorluklara rağmen kamuoyunu aydınlatma yolunda özveri ile uğraş veren bütün basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutluyoruz." ifadelerini kullanarak, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıcı uygulamalara son vermek için, hak hukuk adalet için çalışmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz." dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE