Yandex Metrika

BU YASA MİT AÇISINDAN İÇLER ACISI

“Bu devleti, çok büyük tehlikelere attığınızın farkında mısınız?”

BU YASA MİT AÇISINDAN İÇLER ACISI
17 Nisan 2014 Perşembe 13:45

TBMM İdare Amiri Ali Uzunırmak, TBMM Genel Kurulu’nda MİT Yasası görüşülürken kürsüden yaptığı konuşmada, MİT Yasasında yapılmak istenen değişiklerle, Türkiye’nin başına büyük dertler açılacağını söyledi.

“Bu devleti, çok büyük tehlikelere attığınızın farkında mısınız?” diye soran Uzunırmak’ın TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşması söyle:

ÇOK ÖZEL KURUMLAR, HİÇ BU KADAR ŞAHSİYETSİZLEŞTİRİLMEDİ

Hemen konuşmamın başında bir şeyi işaret etmek istiyorum ki 2002 yılından bugüne kadar geçen on iki yıl içerisinde olduğu kadar devletin kurumları hiçbir dönemde bu kadar tartışılmamıştır. Hatta devletin çok özel kurumları hiç bu kadar şahsiyetsizleştirilmemiştir, devletin kurumlarının yöneticileri üzerinde hiç bu kadar spekülasyon yapılmamıştır ve bunlardan sayın iktidar mensupları hiç ama hiç mesuliyet duymamaktadırlar.

BU YASA MİT AÇISINDAN İÇLER ACISI

Değerli milletvekilleri, Türkiye Cumhuriyeti devleti çok köklü bir devlettir, geniş ve tarihten gelen birçok deneyimleri ve tecrübeleri vardır. Biz, Millî İstihbarat Teşkilatının, genelde, mutlaka ki çağdaş, modern, her türlü alanda gelişmesini ve milletler ailesinde yarışta Türk milletinin en iyi şekilde önde olması için her türlü bilgiyi, donanımı mutlaka ki yürütmeye aktarmasını isteriz, ama bugünkü görüştüğümüz yasa, inanın ki bu teşkilat açısından da içler acısıdır.

Değerli milletvekilleri, arkadan dolanarak kanun yapmakla bu işler olmaz. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu meselelerini doğru tartışmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisini temsil eden siz değerli milletvekilleri meselelerinize sahip çıkmalısınız.

ENVER PAŞA’NIN, ALMAN ZIRHLILARINI BOĞAZDAN GEÇİRMESİ GİBİ

Değerli milletvekilleri, Sayın Başbakan 30 Mart akşamı balkondan bir konuşma yapıyor ve balkondan yaptığı konuşmada Suriye'yle savaş hâlinde olduğumuzu anlatıyor. Siz değerli milletvekilleri, ancak savaş ilan etmekle yetkili olan Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, böyle bir şeyden haberiniz var mı? Ve bugün verilen MİT yasa teklifiyle ilgili olarak, son görüşmelerde dışarı sızan bilgiler istikametinde, Suriye görüşmeleri ve başka görüşmelerde, acaba Türkiye'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesine konu teşkil eden Goeben ve Breslau gibi gemilerin sadece bir tek kişinin, Enver Paşa'nın emriyle boğazdan geçişine izin verilip ve devletin diğer kurumlarının hiç haberi olmadan Birinci Dünya Savaşı'na girmek gibi bir yükümlülüğün altına girdiğimizin idrakinde olabiliyor musunuz?

TÜRBE BOMBALANIP, SURİYE-TÜRKİYE SAVAŞI ÇIKARILACAK

Bakın, Suriye'nin bombalanmasından, oradaki Süleyman Şah'ın Türbesi'nin bombalanmasından ve böyle bir neticeyle Türkiye'nin Suriye'ye savaş açmasından bahsediliyor. Ve bunların elbette ki netice itibarıyla… Ben gelişmeleri çok hayretle izliyorum.

BAŞBAKAN, GENELKURMAY BAŞKANI, MUHALEFET DİNLENİYOR

Değerli milletvekilleri, Sayın Bakana bir şey sordum, belli bir tarihten beridir MİT'in istihbarata karşı koymasının daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı düzeyinde kaç değişiklik yapıldığını sordum. Bunu neden sormuştum? Bunu şundan dolayı sordum: Bu memlekette Genelkurmay Başkanının odası dinlendi, ortalığa saçıldı; ana muhalefet partisinin genel başkanının özel hayatına girildi, tasfiye edildi ve Milliyetçi Hareket Partisinin 10 Başkanlık Divanı üyesinin özel hayatına girildi. Sayın Başbakanın kendi odası dinlendi. Sayın Başbakan diyor ki: "Cumhurbaşkanının da odası dinleniyor." ve Suriye görüşmeleri ortalığa saçılıyor.

DİNLEMELERE KARŞI ÖNLEM ALMAYANLAR HALA GÖREVDEYSE, DEMEK Kİ SİZ YAPMIŞINIZ!

Acaba, bu ülkede İstihbarata Karşı Koyma ne iş yapar Sayın Bakan? Eğer siz bunları sormadıysanız -bunlar nereden kaynaklandı, niçin tedbir alınmadı- bu tedbiri almayanlar hâlen görevdeyse burada bir şey vardır, bunu siz yapıyorsunuz Sayın Bakan. Bu bütün psikolojik harekâtı, bu sızmaları, bu dışarıya verilen bilgileri siz kendi kontrolünüzde veriyorsunuz o zaman ve dolayısıyla onları görevden alamıyorsunuz.

HIRSIZI YAKALADIĞI İÇİN GÖREVDEN ALINAN MI PARALEL DEVLET?

Sayın Bakan, kozmik odadan dert yandınız. Sayın Bülent Arınç'ı ben dinlemek isterim bu konuyla ilgili olarak. Acaba, yeni kozmik odalar mı meydana getirilmeye çalışılıyor? "Paralel devlet." diyorsunuz. Paralel devlet, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak birincil görevi olan devletin polisinin, hâkiminin, savcısının hırsızlığı yakaladığı için görevden alanlar mı paralel devlettir, devletin asli görevini yerine getiren ve vatandaşın can ve mal güvenliğini koruyanlar mı acaba paralel devlettir?

BU DEVLETİ ÇOK BÜYÜK TEHLİKELERE ATTIĞINIZIN FARKINDA MISINIZ?

Bunların, bu tanımların yüksek sesle konuşarak, basın yayın organlarını kuşatıp psikolojik harekâtı yöneterek, terimler ve kavramlar üzerinden siyaset yürüterek ve bunu, bizzat, hele bu yasayla da MİT'e yaptırarak bu devleti çok büyük tehlikeye attığınızı sizlerle paylaşmak istiyorum ve saygıdeğer milletvekillerinin dikkatine sunuyorum.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.