Alexa

"Bunların illet ittifakı var, bizim de Cumhur İttifakımız var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören Kalaba'da toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında, CHP'nin geçmişte defalarca deneyip, başaramamış bir ismi yeniden sahneye sürdüğüne işaret söyledi.

"Bunların illet ittifakı var, bizim de Cumhur İttifakımız var"

Keçiören'de uzun süre ikamet ettiği için buranın gönül dünyasında ayrı bir yeri olduğunu belirten Erdoğan, "Komşuluk tıpkı mektep arkadaşlığı, asker arkadaşlığı, mesai arkadaşlığı gibi ömür boyu sürecek dostlukların, ahbaplıkların hukukunun vesilesidir.

Özhaseki'nin geçmişteki belediye başkanlığı ve bakanlık görevlerinden bahseden Erdoğan, Özhaseki ile beraber yürüyeceklerini, iktidarıyla, belediye başkanlarıyla buraları çok daha farklı bir konuma getireceklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

"CHP'nin bir özelliği var, kiminle el ele, kiminle kol kola? Kandil'in desteklediği HDP, İYİ Parti, Saadet ve FETÖ, bunlarla el ele yürüyor. Bunların zillet ittifakı var, bunların illet ittifakı var. Bizim de Cumhur İttifakımız var. Cumhur İttifakımızın özelliği var. Bize 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanlara karşı biz bütünleştik. Orada CHP, HDP var mıydı? Yoktu. Orada diğerleri var mıydı? Yoktu. Bu kardeşiniz gecenin saat 01.15'inde Atatürk Havalimanı'na, İstanbul'a indiğinde milletiyle iç içeydi fakat 23.15'te de meğerse Bay Kemal (Kılıçdaroğlu) oraya gelmiş, tankların koruması altında oradan ayrılarak Bakırköy Belediyesine gitmiş. Sonra da 'bana da haber verseydiler gelirdim' diyor. 

Yüzbinler, milyonlar meydanlara dökülmüş sen hala 'bana da haber verseydiler' diyorsun. Özel sipariş mi gerekiyor? Bu vatan meselesi, milliyetperverlik, terörizme karşı bir mücadele. Nitekim, 7 Ağustos'ta kendisini davet ettik. Cuma akşamına kadar bize cevap vermedi. Gelemeyeceğini söylediler. En son herhalde baskılara dayanamadı cuma akşamı geleceğini bildirdiler. Fakat ondan sonra da bizim birlik beraberlik o 'Yeni Kapı ruhu' dediğimiz olaya tahammül edemedi, ayrıldı. Zaten bizlerle beraber olamazdı. Şimdi biz azami müştereklerimizin olduğu Cumhur İttifakı ile bu yolda yürüyoruz ve yürüyeceğiz. Pazara kadar değil inşallah mezara kadar yürüyeceğiz."

Bu meselenin sıradan bir mesele olmadığını, vatanseverlik ve milliyetperverliğin rastgele bir olay olmadığını vurgulayan Erdoğan, siyaset mühendisliklerine prim vermeyen Ankaralıların lafa değil icraata, vizyona, birikime, tecrübeye ve ehliyete baktığını, bunların hepsinin de Mehmet Özhaseki ile Turgut Altınok'u tarif eden vasıflar olduğunu söyledi.

Erdoğan, Ankaralıların karşısına mecburiyetten değil memnuniyetle oy verecekleri, verdiği her oyun da karşılığını hizmet, yatırım ve icraat olarak alacakları bir aday çıkardıklarını belirtti.

Bu adaylarla belediye hizmetlerinde çıtayı düşürmek değil tam tersine daha yükseğe çıkarmak için Ankaralıların desteğine talip olduklarının altını çizen Erdoğan, "Bildiğimiz, tanıdığımız, 17 yıldır içinde yaşadığımız Ankara, aday diye öne sürülen projeyi 31 Mart'tan sonra bir kez daha evine geri gönderecektir." ifadesini kullandı.

AK Parti'nin Yenimahalle ilçesinde Veysel Tiryaki'yi belediye başkan adayı gösterdiklerini aktaran Erdoğan, Tiryaki'nin Altındağ'daki başarısını aynı şekilde burada da alacaklarını vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı'yı da Altındağ Belediye Başkan adayı olarak açıkladıklarını anımsatan Erdoğan, buralardaki başarılı sürecin aynen devam etmesini istediklerini ama Yenimahalle'deki düşüşü de tersine çevirip orada da gelişmeye başlamak istediklerini kaydetti. 

"Asıl büyük ittifakı bölücü örgütün güdümündeki parti ile yaptılar"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin pek çok sıkıntısının, sorununun olabileceğini, bunların en başında gelenlerinden birinin CHP sorunu olduğunu ifade etti.

Tek parti CHP'sinin bu ülkeye maliyetinin çok büyük olduğunu, aradan geçen zamana rağmen o dönemin yanlışlarının faturalarının ödenmeye devam edildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ankara'nın dili olsa da bu süreci anlatsa, Keçiören'in dili olsa da şahit olduğu ihanetleri anlatsa. Daha acısı CHP'nin hala aynı kafada gidiyor olması, hatta bundan da iftihar duymasıdır. Baktık ki dün, CHP'nin başındaki zat çıkmış yine bir sürü zırvayla milletimizin kafasını karıştırmaya çalışıyor. CHP'nin ittifak yaptığı partileri sayıyor ama asıl büyük ittifak içinde olduğu partiyi ve onun arkasındaki örgütü, bölücü terör örgütünü gizliyor. Halbuki asıl büyük ittifakı bölücü terör örgütün güdümündeki partiyle yaptılar. Nereden mi biliyoruz? Kandil'deki terör baronlarının yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Bu zat, çözüm üretmekten bahsediyor. Halbuki hem Türkiye'nin hem de yapılan tartışmalardan anlıyoruz ki partisinin çözmesi gereken en büyük sorun kendisi olmuş, haberi yok."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasına atıfta bulunan Erdoğan, "Türkiye'nin tefecilere teslim edildiğinden söz ediyor, dünyadaki en büyük tefeci IMF'dir. Peki bu ülkede IMF ile ilk anlaşmayı kim yapmıştır? CHP yapmıştır." dedi.

Erdoğan, CHP'nin, IMF ile en büyük çaplı anlaşmayı yaptığını, Türkiye'yi IMF kapılarında süründürdüğünü dile getirerek, Türkiye'yi IMF cenderesinden AK Parti iktidarının kurtardığını söyledi.

İktidara geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, dünyanın en büyük yatırımlarının gerçekleştirildiğini, bu borcun ödendiğini ve 2013'ün Mayıs ayında IMF defterinin kapatıldığını kaydetti.

Erdoğan, "Şu anda bizim IMF ile herhangi bir işimiz yok. Onlar bizden borç istediler. CHP'lilerin söylediklerine bakacak olursak şayet ülke yönetimini ele geçirirlerse ilk yapacakları iş Türkiye'yi yeniden IMF'ye teslim etmek olacak." diye konuştu.

CHP'nin İş Bankası hisseleri

CHP'nin dünyada, Atatürk'ün mirasını amacı dışında kullanmakta ısrar ederek banka hissedarı tek parti olma sıfatı taşıdığını vurgulayan Erdoğan, "Nedir? CHP, İş Bankası'nın yüzde 28,5 gibi ortağıdır. Böyle bir şey yok." dedi. 

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne diyor, 'Biz oradan para almıyoruz ki.' Dört tane yönetim kurulu üyen var, o üyelerin orada ne yapıyor belli değil. Ama onu da Gazi'ye uygun olarak atacağız adımları ve bu hisseyi Hazineye er veya geç devredeceğiz. Konu CHP olunca demokrasilerde asla yeri olmayan parti banka ilişkisine bile kılıf bulanlar ülkemizin IMF teslimini de alkışla karşılayacaktır. Böyle bir durumda bırakınız sebze meyve fiyatlarındaki yükselişi, Türkiye'nin tüm sanayisini, ticaretini, tarımını, ihracatını çökertecek adımlar ardı ardına gelecektir. Ülke olarak bunların hepsini de geçmişte yaşadık."

Savunma sanayisini hedeflerine uygun şekilde büyüttüklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde savunma sanayisinin yüzde 20 olduğunu şimdi ise bu oranın yüzde 65-70'e çıkardıklarını söyledi. 

Kılıçdaroğlu'nun Tank Palet Fabrikası ile ilgili yalan yanlış şeyler söylediğini aktaran Erdoğan, "Arifiye'deki Palet Fabrikasını bizim satmamızdan bahsediyor. Üstelik de yabancılara satmamızdan bahsediyor. Eline diline dursun be. Böyle bir satış söz konusu değil. Sadece Katar ve Türk ortaklığı 50-50 olmak üzere buranın işletmesini 25 yıllığına biz bu oluşuma devrettik. Bu oluşum buraya yaklaşık 40-50 milyon dolar da yatırım yapacak devlet bunu yürütemiyorsa. Burada daha başarılı adımlar atmamız gerekiyorsa biz bu adımları atarız." diye konuştu. 

"Tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" sözlerini alandakilere tekrarlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başardığımızda zaten gerisi kolay" dedi. 

Seçime kısa bir süre kaldığını hatırlatarak alandakilerden yoğun bir çalışma isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim günü sandıklara da sahip çıkılmasını istedi.

Erdoğan, daha sonra Keçiören ilçesindeki yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE