Yandex Metrika

Büyükataman'dan "Sarayda İsraf" açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet Büyükataman “Vatandaşımızın ekonomik durumu ve Cumhurbaşkanlığı sarayındaki israfa” yönelik basın açıklaması yaptı.

Büyükataman'dan "Sarayda İsraf" açıklaması
16 Ocak 2015 Cuma 13:58

 Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri  İsmet Büyükataman “Vatandaşımızın ekonomik durumu ve Cumhurbaşkanlığı sarayındaki israfa”  yönelik basın açıklaması yaptı.

Büyükataman; Kaba maliyetinin 5 milyar TL’yi bulduğu ileri sürülen yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ısınma maliyetleri Ankara’da vatandaşımızın birinci gündemi olduğunu belirterek: "Bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından oda sayısı “1.150 küsur” olarak AKP’nin siyasi üslubunca yuvarlak bir şekilde açıklanan sarayın 6 aylık ısınma maliyetinin 10 milyon TL olduğu Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından belirtilmiştir. Bu da 12 saat üzerinden yapılan hesaplamaya göredir. Rakamlar somut hâle getirildiğinde Bayburt ilinin bir kış ısınma bedeline karşılık gelmektedir. Saray 24 saat ısıtılıyorsa tablo daha da vahim bir hâl almaktadır. Tabii Sayın Erdoğan -vatandaşımız gibi- kullanmadığı odaların vanalarını kapatıyorsa iş başka!..."dedi.

Büyük Ataman'ın Basın açıklaması şöyle:

2015 yılı bütçesinde bütün kurumların bütçesi ortalama yüzde 8,3 artarken Erdoğan’ın Saray bütçesi yüzde 97 artarak 397 milyon olmuştur. 2015 boyunca her gün 1 milyon 87 bin TL saray harcamalarına akıtılmaya başlamıştır.

1.200 asgari ücretlinin 1 ay boyunca cebine giren para, bir günde Erdoğan’ın sarayına harcanmaktadır.

Bu sarayın aylık elektrik gideri 700 bin TL’dir. Bütçeye bununla ilgili ayrıca bu sarayın masrafları olarak 300 milyon TL konulmuştur. Dolayısıyla, 5 sene sonra harcanan paradan daha fazlaya mal olan bir gidere sahip olan bir sarayla karşılaşacağız.

Millet evlatları bir yanda yırtık ayakkabı giyip sefalet ve mağduriyet yaşarken diğer yanda saraylar yaptırıp içine doluşanlar haksızlığın sembolü, vicdansızlığın numunesi olmuşlardır.

Bir dilim ekmek uğruna yerin metrelerce altında hayatını kaybeden kardeşlerimizin acısını yüreğinde duymayan, yasını kalben tutmayan kim varsa; kolay yoldan kazanmanın, çalarak servet elde etmenin peşine takılmıştır.

Çalışmadan zenginleşmeyi, tasarruf etmeden kalkınmayı, yatırım yapmadan büyümeyi, sürekli borçlanarak refah içinde yaşamayı, dahası yolsuzluklara alışmayı kurumsallaştıran bir siyaset anlayışının bedelini gelecek nesiller ağır bir biçimde ödeyecektir.

Bu zihniyet; yokluk, yoksulluk, yolsuzluk ve yasak hâline gelmiştir. Bu zihniyet; işsizlikle, rüşvetle, adaletsizlikle, üretimsizlikle iç içe geçmiş, borç, faiz, rant, sömürü üzerine siyasetini bina etmiştir. Görüyor ve yaşıyoruz ki, aziz milletimiz kronik ve kısır döngüye binen ekonomik sorunlara mahkûm edilmiştir.

Ülkemizde yüzde 13’e kadar inen yurt içi tasarrufları artırmak için halktan tasarruf yapmasını isteyen AKP zihniyeti, milletin parasıyla kendilerine kaçak saray yaptırıp yeni uçak ve makam araçlarıyla zevk-ü sefa içinde saltanat sürmektedir. Cumhurbaşkanlığının ödeneği yüzde 97 artırılmakta, kamuya 8.500 civarında yeni taşıt alınması öngörülmektedir. Buna rağmen, 11 milyon emekli, 5 milyon asgari ücretli, 3 milyon kamu çalışanı yine sefalete mahkûm edilmekte, yüzde 3+3 nispetinde maaş zammına talim etmeleri öngörülmektedir.

Maalesef emekli aylıklarını fazla gören, “Asgari ücretle bal gibi geçinilir.” diyen bakanlara sahip bir iktidar iş başındadır. Memurlar, maaş bordolarını yakarken manzarayı seyre koyulan iktidar mensupları, kendilerine ilgisiz kaldıkları vatandaşlarımızın altlarındaki iktidar koltuğunu çekivereceğini de unutmamalıdır.

Nüfusumuzun yarıya yakını yoksulluk tehdidiyle mücadele etmektedir. Milyonlarca insanımızın yakacak kömürü, yiyecek katığı, giyecek kazağı, dolacak kazanı yoktur.

Her devirde işini gören, her döneme harfiyen uyan kaymak tabaka dışında, hayatından memnun olan da yoktur. Türkiye’de yoksulluk bir üst faza geçmiş ve sefalet aşamasına sabitlenmiştir. Yaygın yoksulluk, suçu teşvik, huzursuzluğu tahrik etmektedir. Demokrasinin istikrarı ve ilerlemesi elbette ekonominin istikrar ve refah boyutuyla doğru orantılıdır. Azgelişmiş herhangi bir ülkenin, parlak ve gurur duyulacak bir demokrasi sicili görülmemiştir.

Eşitsizliğin keskinleştiği, gelir dağılımındaki adaletsizliğin derinleştiği bir ülkede huzur ve dengeden bahsedilemeyecektir. Tarih bize, sefaletle toplumsal sakinliğin, işsizlikle dirliğin sürekli ters düştüğünü göstermektedir.

Adaleti; herkese layık olduğunu vermek, herkesin hakkına saygı göstermek olarak tanımlarsak adaletsizliğin de anormallik olduğunu itiraf etmemiz kaçınılmazdır. Eğer adalet yok olur veya zaafa uğrarsa, tıpkı şimdilerde olduğu gibi, her neviden hak ve eşitlik duygusu silinmeye yüz tutacaktır. Aynı zamanda ezici ve orantısız bir kuvvet, yanlı ve vicdansız bir otoriter sima devreye girdiği takdirde zulüm düzeni kurumsallaşacaktır.

Kaldı ki insanın sosyal, ekonomik ve siyasal haklarına inen her yumruk zulümdür. Yoksulluk sosyal ve ekonomik bir sapma olduğu kadar zulümdür, hak gaspıdır, hak ihlalidir. Biri yer diğeri bakarken kıyametin kopacağı genel kabul görmüş bir kaidedir.

Yoksulluk, milletimizin sırtında bir kamburdur. Sefaletin kamçı sesi milyonlarca haneden işitilmektedir. İşsizlik kasırgası, yetersiz beslenme, yetersiz gelir, yetersiz sosyal ve ekonomik imkânlar birliğimizi, sosyal düzenimizi kemirmektedir.

“Kabrimi kimse ziyaret etmesin Allah için

Gelmesin reddeylerim, billahi öz kardeşimi

Gözlerim ebnâ-yi âdemden o kadar yıldı ki

İstemem ben Fatiha, tek çalmasınlar taşımı” diyen ve 18. yüzyıldan 21. Yüzyıla seslenen şair Eşref maalesef haklı çıkmıştır.

Türkiye’yi rantiyeye, rüşvet ve yolsuzluk çiftliğine çevirenler, bugünkü karanlık ve yürek yaralayan ağır ekonomik tablonun yegâne sorumlusudur.

İşte bir çırpıda çizdiğimiz Türkiye manzarası maalesef içler acısı iken 6 aylık ısınma maliyetinin 10 milyon TL olduğu söylenen saraylara heves edenlerin bu halkın içinden çıktığını ve halkın derdiyle dertlendiğini söylemeye hakkı bulunmamaktadır.

Bütün bu hak gasplarından, hırsızdan, hainden, rüşvetçiden, ihale mafyasından, haksızlık yapandan, kalpazandan, kara paracıdan, kaçakçıdan, suç örgütlerinden, 17-25 Aralık faillerinden rahatsızlık duyuluyorsa, MHP vardır, yetki ve inisiyatif almak için hazır beklemektedir. İşsizlik, yoksulluk, yozlaşma, kutuplaşma, kavga, sefalet korkutuyorsa, MHP göreve hazırdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.