Yandex Metrika

“Büyükşehir Kanun Tasarısına Tepki Gösterdi

Eyalet sistemi tartışmasıyla gündeme gelen Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı konusunda, MHP Lideri Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı.

“Büyükşehir Kanun Tasarısına Tepki Gösterdi
20 Ekim 2012 Cumartesi 02:45

Eyalet sistemi tartışmasıyla gündeme gelen Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı konusunda, MHP Lideri Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı.

Bahçeli, 'Büyükşehir Kanun Tasarısı'yla federe devlet modelinin prototipi planlanmış ve bölgesel bazda hemen hemen her yetkiye haiz olacak derebeyleri ihdas edilmesinin önü açılmıştır.

Mahalli idare seçimlerinin ne zaman yapılacağıyla ilgili uzlaşma arayışlarının yer aldığı bir ortamda, Büyükşehir Kanun Tasarısı'nın bir an önce geri çekilmesi ve içine girilen inattan vazgeçilmesi gerekmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi rejim ve yönetim sorununa açık davetiye demek olan Büyükşehir Kanun Tasarısı'nın yasalaşmaması için elinden gelen çabayı gösterecek ve demokratik mücadelesini her platformda sergilemeye büyük bir hevesle devam edecektir." dedi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesine devam edilen Büyükşehir Belediye Kanun Tasarısı’yla ilgili, “Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il sınırına çekilmesi, fiilen bölgesel yönetim ve eyalet sistemine geçişin sondan bir önceki durağı olacağından tehlikeli bir mecranın kilidini açacaktır” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesine devam edilen Büyükşehir Kanun Tasarısı’yla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye, mahalli idareler ölçeğinden başlayarak fikri ve fiziki ayrışma tuzağına aleni ve ısrarlı bir şekilde hükümet eliyle sürüklendiğini ileri sürdü.

Bahçeli, Türk yönetim sisteminin üzerine yaslandığı merkezi kontrol ve üniter özelliklerin aşama aşama elenme ve eritilme riskiyle karşı karşıya olduğunu savundu. Bahçeli, yerel yönetimlerin güçlendirilmesine, hizmetlerin sunumundaki hız, kalite ve kapsamı makul seviyeye çıkarmak maksadıyla alınacak iyi niyetli tedbirlere ve 13 ilin büyükşehir yapılması isteğine kuşkusuz diyecek bir şey olmadığı gibi buna itirazın da doğru olmadığını söyledi. Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

“Zira 1984 yılından bugüne kadar büyükşehir sistemi uygulanmakta olup yerel yönetimlere dinamiklik ve etkinlik kazandırmıştır. Ancak AK Parti’nin hedefinde yerel yönetimleri reforma tabi tutmak, kaynak ve imkanlardan daha fazla istifade etmesini temin etmek ve bu alanda var olan imkanlardan daha fazla istifade etmesini temin etmek ve bu alanda var olan eksik ve ihtiyaçları azami ölçüde gidermek kesinlikle yer almamaktadır. Büyükşehir Kanun Tasarısı’yla federe devlet modelinin prototipi planlanmış ve bölgesel bazda hemen hemen her yetkiye haiz olacak derebeyleri ihdas edilmesinin önü açılmıştır. Nitekim yapılması planlanan düzenlemeyle büyükşehir sınırları il sınırlarını kapsayacak şekilde genişletileceğinden, il idaresi sistemi ciddi düzeyde yara alacaktır. Belde belediler ve çok sayıda köyler tasfiye edilerek mahalleye dönüştürülecek, sosyal, ekonomik ve kültürel denge bozulacaktır. Bilhassa 19 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin kaldırılması yeni sosyolojik facialara neden olacak, kentlerdeki kontrolsüz ve plansız yığılmayla birlikte yozlaşma ve yoksulluk hali önemli oranda varlık gösterecektir.”

MHP’nin 9 ışık ilkelerinden birisi olan “Köycülük” gereğince, köy topluluğu politikasının oluşturulması gerektiğine ve köylerden tarım kentleri inşa etmenin önemine inandıklarını söyleyen Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın umursamadığı bir husus da, köylerin ve beldelerin mahalle haline dönüştürülmesiyle vasat bulacak aidiyet bulanıklığının ve doğup yetişilen yerlere ilgili manevi hatıralara vurulacak bir darbe olduğunu kaydetti.

Gelişmelerin ışığında AK Parti zihniyetinin, Anayasa’nın 123. ve 127. maddelerine aykırı bir tutum takınarak suça teşebbüs etmekte ve bu doğrultuda Türk idaresinin dayandığı ilkeleri bütünüyle sakatlanacağını vurgulayan Bahçeli, “Bunun yanı sıra, beliren olumsuzluklar kamu düzeninin sağlanmasına ve devlet hizmetlerinin etkin, koordineli ve eşgüdüm içinde yürütülmesine ket vuracak ve mani olacaktır. Başbakan Erdoğan’ın mevcut tasarının tehlikeli yanlarını örtmek amacıyla İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir örneklerinden hareket ederek bahaneler üretmesi akıl ve mantık dışılığın ulaştığı noktayı göstermesi bakımından ibretlik misalidir. Büyükşehir Belediyesi sınırlarının il sınırına çekilmesi, fiilen bölgesel yönetim ve eyalet sistemine geçişin sondan bir önceki durağı olacağından tehlikeli bir mecranın kilidini açacaktır. Şüphesiz bölücü ve yıkıcı unsurların dayattığı bölge tabanlı demokratik özerklik ve otonomi çağrıları böylelikle cevap bulacak ve Türkiye adım adım bölünmeye götürülecektir” diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.