Alexa

"ÇAYKUR Müdürü'nün Sözleri, Kadınlara Hakarettir”

 Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Kadın ve Aile Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Özlen Öztürk,  Çaykur Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu'nun “Kadın sporculara yardım etmem, günahtır” açıklamasına tepki gösterdi.

"ÇAYKUR Müdürü'nün Sözleri, Kadınlara Hakarettir”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Kadın ve Aile Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Özlen Öztürk, Çaykur Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu'nun “Kadın sporculara yardım etmem, günahtır” şeklinde sözlerine tepki göstererek, Bu çağda böyle bir düşüncenin kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.


Özlen Öztürk, “1934 yılında Türk kadınına, dünyanın bir çok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemizin 2018 yılında getirildiği halin önemli bir fotoğrafıdır. Bir Müdür çıkıp, kadınları aşağılayabiliyor. Biri bu Müdüre haddini bildirmelidir. Kadın sporcu elbette olacak, olmalıdır. Kadın sporcuya destek vermem demek, büyük bir çağ dışılıktır. Hele ki bunu günah olarak değerlendirmek, Türk kadınını zincirlere hapsetmeyi amaçlamak demektir. Kadın sporcuya destek olmamak ve bunu günah olarak kabul etmek, cinsiyet ayrımcılığıdır. Aksine, böyle yardımlar yapılabiliyorsa, daha çok kadınlara yapılmalıdır.” dedi. 

"Spor alanında da kadınlarımızın, kızlarımızın daha çok varlık göstermesi gerekir."


Çay tarımında tarlalarda büyük oranda kadınların olduğunu ifade eden Öztürk, “Tarlada kadın var. Bağda, bahçede kadın var. Çaykur Müdürü bugün o koltukta oturuyorsa, kadın emeği sayesindedir. Ağzından, kadınlar aleyhine söz çıkarken bunları düşünmek zorundadır. Müdür beye, ‘kendine gel’ çağrısı yapıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Kadın ve Aileden sorumlu İl Başkan yardımcılığı olarak, kadını dışlayan ve toplum dışına iten her türlü politikanın karşısındayız. Kadın olmadan toplumun ilerlemesi mümkün değildir. Kadın varsa gelişmiş toplum var demektir. Spor alanında da kadınlarımızın, kızlarımızın daha çok varlık göstermesi gerekir. Bu alandan kızlarımızın uzak tutulmasını, hele ki bunun günah olarak değerlendirilmesini, kabul etmemiz asla mümkün değildir. “ diye konuştu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 11:02
YORUM EKLE