Alexa

CHP'li Başkan Kundak; Kral Çıplak!

CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak, Toplum Yararına  Program (TYP) kapsamında İŞKUR verilerine göre, 2018’de binlerce kişi çalışıyormuş gibi gösterildiğini iddia etti.

CHP'li Başkan Kundak; Kral Çıplak!

Toplum Yararına Program (TYP) İstihdam yaratılmış gibi yapmanın, işsizliği az göstermenin yeni adı olduğunu belirten CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak "AKP yönetimi halkımıza yabancılaşmış ve kibirli tutumunu her gün farklı uygulamalarla ortaya koyuyor. Halkımıza yapılan bu saygısızlığı asla kabul etmiyoruz." dedi.

Toplum Yararına  Program (TYP) kapsamında İŞKUR verilerine göre, 2018’de de binlerce kişi çalışıyormuş gibi gösterildiğine dikkat çeken Kundak, "Bu program İnsanların reel olarak üretim yaptığı, hizmet sunduğu bir iş değildir. Tamamen sosyal yardımla yani işsizlik sigortasından fonlanan bu programla genç nüfusumuzu, eli iş tutan çalışan nüfusumuzun en fazla 9 aylık sürelerle geçici işlere yerleştirilmesi söz konusudur.
İşsizlik Sigortası Fonuyla geçici işlere yerleştirilen kursiyer ve stajyerlerle birlikte geçici işlere yerleştirilenlerin sayısı bugün iki milyona yaklaşmış durumdadır. " dedi.

KAYIT DIŞILIK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ak Parti yönetimi, kadrolu işçi almak yerine, yerel seçim öncesinde binlerce kişiyi toplum yararına program (TYP) kapsamında “geçici” işlere alarak umut tacirliğini sürdürdüğünü iddia eden Mehmet Kundak, "Bütün çabaları TÜİK’in raporlarında işsiz sayısının düşük olmasını sağlamaktır. 
İşsizlik sigortası fonundan milyarlar işverenlere aktarılmış ama kayıt dışı istihdam her geçen gün artarak bugün bir milyona yaklaşmış durumdadır. Fiyatlar artmaya devam ediyor. Ücretli çalışanların, emeklinin, çiftçinin gelir düzeyleri artık açlık sınırına gerilemiştir. AKP’nin kamu kaynaklarını bir avuç havuz şirketine aktarmaktan başka bir işe yaramayan 16 yıllık politikaları sayesinde Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirketin beşi AKP’nin havuz şirketiyken artık enflasyon, işsizlik, faiz oranları çift hanelidir. Döviz, faiz ve işsizlik verilerinin kısa ve orta vadede düşme ihtimali düşme olasılığı da yoktur. TYP gibi geçici uygulamalarla işsiz sayısının düşürülmesi bu sorunların yok olduğu anlamına gelmiyor. Kayıt dışılık her geçen gün artıyor." ifadelerini kullandı.

"Çözüm CHP’nin Derman Belediyeciliğindedir"

Tek çözümün gençlerin, çalışabilir tüm insanların güvenceli ve kalıcı istihdamı olduğunu savunan Başkan Kundak, "Çözüm CHP’nin kamusal yararı öne çıkaran yerel yönetim anlayışıdır. AKP 16 yıldır iktidarda ve iş sahası yaratamamaktadır. AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayı Mustafa Demir,3 dönem milletvekilliği ve Bakanlık yapmış biri olarak Samsun’da işsizliğe son vereceğini vaat ederek vatandaşlarımızla alay etmektedir. Samsun halkına tersane sözü vererek 10.000 kişiye iş imkanı sağlayacaklarını ifade etmişlerdi; yalan üzerine kurulu siyasi anlayışları iflas etmiştir. AKP’nin halktan kopuk, halkı müşteri olarak gören tüketim ve rant odaklı yerel yönetimi anlayışı yerine; Çözüm herkesi eşit yurttaşlar olmanın bilinciyle kucaklayan üretimci, istihdam edici, taşeronlaşmaya ve kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasına karşı halkçı yerel yönetimlerdedir. Halkımız kaynakları heba eden kibirli yönetim anlayışlarına 31 Mart yerel seçimlerinde gerekli dersi verecektir." dedi.


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 13:51
YORUM EKLE