Alexa

CHP Milletvekili Gürer, çalışma yaşamı sorunlarını gündeme Getirdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işverenler ve çalışanlar arasındaki en büyük sorunlardan biri olarak gösterilen fazla mesai uygulamasında yaşanan mağduriyetleri mecliste gündeme getirdi.

CHP Milletvekili Gürer, çalışma yaşamı sorunlarını gündeme Getirdi

Fazla mesai uygulamasında yaşanan mağduriyetleri soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, fazla çalışma süresinin kanunda belirtilen saatten fazla olan yerlerde uygulanan müeyyidelerin açıklanmasını istedi.

CHP'li Gürer, ülkemizde fazla çalışma süresinin kanunda belirtilen koşullara göre haftalık 45 saati aşan çalışmalar olduğuna işaret etti.

Yine kanun gereği fazla çalıştırılmalarda işçilerin onayının alınması gerektiğine vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, Fazla çalışma süresinin yılda 270 saatten fazla olamayacağının 4857 sayılı yasanın ilgili maddesinde yer aldığını anımsatarak; şu soruları sordu:

  • Ülkemizde farklı şikâyetlerle fazla mesai çalışma süresinin aşıldığı iddiaları vardır. Bu bağlamda denetim yapılmakta mıdır?
  • Yapılıyorsa saptanan iş yeri ve uygulanan cezalar var mıdır?
  • Bu kapsamda kaç işyerine ceza uygulanmış ve kaç kişi bahsi geçen şekilde fazla çalıştırılmaya maruz kalmıştır? Bu konuda denetimler ülke genelinde kaç personel ile sağlanmaktadır?

Ömer Fethi Gürer Kimdir?

20 Eylül 1957 tarihinde Niğde'de doğan ‪Ömer Fethi Gürer, İlköğreniminden sonra Balıkesir Bandırma Endüstri Meslek Lisesi'nde okudu. lise mezuniyetinin ardından  Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde okuyan Gürer, 1978 senesinde Adana Çukobirlik fabrikasında çalışmaya başladı. Tekstil İşçileri Sendikası Çukobirlik Sendikası kurucuları arasında yer alan ve  Şube Başkanı görevinde bulunan Gürer,  1974 senesinde haber ve köşe yazıları ile gazetecilik yapmaya başladı. Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinin Niğde ve Bor muhabiri olarakta çalışan Ömer Fethi Gürer, Niğde'nin Sesi, Niğde Hamle, Niğde Hasret, Yeşil Bor, Yeni Bor, Niğde Anadolu, Niğde 51, Niğde Haber, Niğde Yeniyıldız, Niğde Gündem, Bor'un Sesi, Aksaray Uluırmak, Aksaray Hasandağ, Konya Ereğli ve Nevşehir İç Anadolu gazetelerinde de gaçeteci olarak görev yaptı.

CHP İşçi Komite Başkanlığı görevine getirilen Gürer, 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde CHP Niğde milletvekili aday adayı, Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi Niğde milletvekili olarak meclise girdi. Ömer Fethi Gürer evli ve iki çocuk babasıdır.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE