Alexa
banner322

CHP'de Bildiri Çatlağı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na partisinin “Ulusalcı” olarak nitelendirilen milletvekillerinden dün “Barışa 111 İmza” tepkisi geldi.

CHP'de Bildiri Çatlağı
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na partisinin “Ulusalcı” olarak nitelendirilen milletvekillerinden dün “Barışa 111 İmza” tepkisi geldi.Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da önceki  gün  birlikte oldukları bir yemekte Kılıçdaroğlu’na ''Metnin içeriği ile grup  konuşmalarınız  arasında bir uyumsuzluk var'' eleştirisinde bulunduğu öğrenildi.

CHP’de bildiri çatlağı

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter bir grup milletvekiliyle birlikte düzenlediği basın toplantısında okuduğu “Birliğe Çağrı” adlı metinle parti içi muhalefetin fitilini “resmen” ateşledi. Bildirinin ismi nedeniyle “Ulusalcı” muhaliflerin CHP kulislerinde “Birlikçiler” olarak nitelendirilmesine de başlandı. Serter, “Bu milletvekilleri (imzacı  vekillerve parti yöneticilerinin, CHP’nin resmi söylemi dışındaki arayışlara  destek   vermeleri , izlenen politikanın güvenirliğini zaafa uğratmaktadır” dedi.
 
ÖNCE BAYKAL ELEŞTİRDİ
 
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da önceki  gün  birlikte oldukları bir yemekte Kılıçdaroğlu’na “Son iki grup toplantınızdaki  konuşmalarınız  partimizin  özellikle  ‘Kürt Sorunu’ konusundaki pozisyonunun ortaya konulması açısından çok faydalıydı. Ancak bazı milletvekili arkadaşlarımızın  “Barışa 111 İmza” adı  verilen  metne, onayınızla imza atmaları tezat bir durum. Metnin içeriği ile grup  konuşmalarınız  arasında bir uyumsuzluk var, bunu nasıl anlatacağız kamuoyuna” çerçevesinde bir eleştiri yaptığı, Kılıçdaroğlu’nun ise eleştiriye yanıt vermediği  öğrenildi. 
 
Yemeğin ertesi gününde, “Baykal’a en yakın isimlerden biri” olarak bilinen Serter’in basın toplantısı düzenlemesi dikkat çekti. Serter, “Bizler,  Türkiye ’nin  yaşadığı  bu son derece zor  ve kırılgan süreçte, partinin birlik  ve  bütünlüğünün ancak CHP ilke  ve  politikalarına bağlı kalınarak sağlanacağına inanıyoruz. Bu sorumluluğun gereği olarak da birliğe çağrı yapıyoruz. CHP’nin ilkeleri  ve  ideolojisi ile bağdaşmayan, CHP’nin öncülük etmediği  ve   kurumsal  kimliğini taşımayan bildirilere imza atmak, partinin birlik  ve  bütünlüğüne zarar  vermektedir ” dedi. Serter’in okuduğu bildiride özetle şunlar vurgulandı:  “Abdullah Öcalan’ın taleplerinin anayasa çalışmasında yer almasını amaçlayan  ve  buna barış süreci adını  veren  anlayışın CHP politikalarında yeri yoktur. Bu nedenle tüm  vatandaşlarımızı   ve  partimizin yetkili kurullarını söz konusu bildirinin içeriğini yeniden değerlendirmeye  ve  partimizin ilke  ve  ideolojisiyle birlik ve  bütünlüğünü korumaya  davet  ediyoruz.”  (Onur Konuralp/Hürriyet)      
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 22:24
YORUM EKLE