Alexa
banner314

CHP’li Eren Erdem: Diyanet “Haram” a El Uzattı

2016 Yılı Sayıştay raporlarında DİB nın faiz geliri elde ettiğine dair raporların kamuoyuna yansıması ile birlikte başlayan Faiz tartışmasını TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Diyanet topluma “haram” diye anlattığı faize kendisi el uzatmıştır ”dedi.

CHP’li Eren Erdem: Diyanet “Haram” a El Uzattı

Diyanetin yayınladığı Fetva ve hutbelerden örnekler veren Erdem,  görevi; “Kuran ve Sünnete dayalı bilgiyi esas almak” ve “toplumu din konusunda aydınlatmak” olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Gelirlerinden faiz alarak, bu güne kadar yayınlamış olduğu Hutbe ve Fetvalara aykırı  davranmış olmuyor mu. Bu harama el uzatmak değil midir? diye sordu.

Eren Erdem, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması ile TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu görüşlere yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı 16.06.2017 tarihinde yayınladığı Cuma hutbesinde şu sözlerle  faizin haram kılındığını ifade etmiştir: “Yüce dinimiz İslâm, zekât ve sadakayı emrederken faizi yasaklamıştır. Faiz, haksız yoldan, emek sarf etmeden, alın teri dökmeden kazanmaktır.(...) Faiz, malı artırıyor gibi görünse de aslında azaltır ve bitirir. Günümüzde yaşanan nice iflaslar, buhrana sürüklenen nice aileler, zayi edilen nice emekler haksız kazanç olan faizin bir sonucu değil midir?”

Buna karşın, 2016 yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre DİB’nın İslamiyet’te "haram" olarak kabul edilen faiz yoluyla bir yılda 255 bin TL kazandığı belirtilmektedir.

Yine Sayıştay Raporunda , DİB 2015 yılında ise faizden 197 bin TL gelir elde etmiştir. Görüldüğü üzere Diyanet, İslam’da haram kılınan faiz üzerinden kazanç elde etmekte ve bizzat kendi öğüt ve öğretilerine de aykırı hareket etmektedir.

Bu bilgiler bağlamında;

  • Görevi;   “Kuran ve Sünnete dayalı bilgiyi esas almak” ve “ toplumu din konusunda aydınlatmak” olan Diyanet İşleri Başkanlığı, Gelirlerinden Faiz alarak, Bu güne kadar yayınlamış olduğu Hutbe ve Fetvalara aykırı  davranmış olmuyor mu?
  • Sayıştay raporlarında belirtildiği üzere, 2015 ve 2016 yıllarında DİB nın elde ettiği toplam 453 bin TL  nerelerde harcanmıştır. Örneğin İmam ve vaiz maaşlarında bu faizler kullanılmış mıdır? Bundan,  Vaaz veren , Namaz kıldıran, imamların , müftülerin  haberi var mıdır?
  • Diyanet İşleri Başkanlığı ne zamandan beri  bütçesi üzerinden  faiz geliri  elde etmektedir? Bu kararı kimler vermiştir. Faiz geliri elde edilmesine ilişkin,  DİB Fetva Kurulunun bir kararı var mıdır? Bankalarla bu konuda Faiz oranı pazarlığı yapılmış mıdır? Diyanet’in son 10 yılda faizden elde ettiği gelir yaklaşık olarak ne kadardır?
  •  Diyanet, faiz dışında, Genel bütçeye dahil olmayan  başkaca yollar üzerinden gelir elde etmekte midir? Bunların kaynağı nedir?  Bu kaynaklar Diyanetin kendi açıklamaları , Hutbe ve Fetvaları dikkate alındığında, İslam’a Uygun kazançlar mıdır?
  •  Diyanetin harcamaları arasında faiz, gecikme zammı gibi giderler var mıdır? Bunlar 2016 yılında ne kadardır? Gerekçesi nedir?
  •  Hükumet olarak Diyanetin Faiz geliri elde etmesini, yasalara uygun bulmakla birlikte, DİB’nın  konumu itibariyle ahlaki buluyor musunuz? 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 11:10
YORUM EKLE

banner307

banner313