Yandex Metrika

CHP'li Koç; “Taksitle anayasa yapılmaz.“

CHP Sözcüsü Haluk Koç'tan Başbakan Erdoğan'a yanıt: "Taksitle anayasa yapılmaz."

CHP'li Koç; “Taksitle anayasa yapılmaz.“
17 Temmuz 2013 Çarşamba 18:53

  CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, tutuklu vekillerle ilgili sorunun üzerinde uzlaşılan 48 madde ile çözülebileceğine yönelik açıklamalara 83. maddeyle yanıt verdi. Dokunulmazlıkları düzenleyen 83. maddenin anlaşmaya varılan 48 madde içerisinde bulunmadığını belirten Koç, “Taksitle anayasa yapılmaz” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başka Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gene merkezde toplandı.

Koç, toplantı devam ederken basına yaptığı açıklamada anayasa çalışmalarına ilişkin Başbakan Erdoğan’ın “Uzlaşılan 48 maddeyi yasalaştıralım” çağrısını değerlendirdi. Koç, “48 madde her bölümden bir iki maddenin oluşmasıyla ortaya konan bir yapı. Anayasanın bir ruhu, bütünlüğü vardır. Taksitle anayasa yapma gibi bir kavram olmaz” diye konuştu. 

Başbakan’ın anayasayla ilgili kişisel beklentisinin “başkanlık” olduğunu iddia eden Koç, “Türkiye’yi her boyutta kişisel beklentilerine göre tanzim etmeye kalkarsan milletin de, demokrasinin de başını belaya sokarsın Sayın Başbakan. Önce şu direnmekten vazgeç. ‘Başkanlık sistemi değil, parlamenter demokratik sitemi güçlendirildiği bir anayasa’ de, 48 de olur, 58 de, 68 de. Çok daha geniş boyutta uzlaşma zemini çıkar” diye konuştu.

Koç, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in, tutuklu vekillerle ilgili sorunun üzerinde uzlaşılan 48 madde ile çözülebileceğine yönelik açıklamalarına ise 83. maddeyle yanıt verdi. Koç, dokunulmazlıkları düzenleyen 83. maddenin anlaşmaya varılan 48 madde içerisinde bulunmadığını belirterek, 83. maddenin düzenlenmeden tutuklu vekiller konusuna çözüm bulunulamayacağını savundu.

Koç, komisyonun başta çizdiği protokol çerçevesinde çalışmalarına devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Gelin seçim barajında yüzde 10’nu da kaldıralım, milli iradenin üzerindeki hırsızlığa son verelim“ çağrısında da bulundu.

-BAŞBAKAN’A: “AĞZINI AÇIP RAMAZAN GÜNÜNDE BİR KERE RAHMET DİLEDİ Mİ”-

Koç, Gezi Parkı protestolarını da değinirken hükümetin eylemcilere yönelik gözaltılarla “cadı avı” başlattığını ileri sürdü. “Ya sokakta Eskişehir’de ölen Ali, ya Ankara’da kurşunlanan Ethem, ya Hatay’da öldürülen Abdullah? Bunların failleri nerde? Vicdansızlık yapıyorsunuz, ahlaksızlık yapıyorsunuz” ifadelerini kullanan Koç, Başbakan’a “Ağzını açıp şu Ramazan gününde bir kere rahmet diledi mi? Onların anaları, babaları var. Bu kadar mı kin gözünü bürüdü, Müslümanlıkta böyle bir şey var mı? Allah kimseyi senin durumuna düşürmesin” diye seslendi.
Koç, Ali İsmail’in Korkmaz’ın ölümüyle ilgili “Eskişehir’de dayak atma, dövme bandının 18 dakikasının silinmesinin hesabı sorulacak. Görevliler belli, failler belli. Sanki bir vodvil, ortaoyunu oynanıyor. Eskişehir Valisi de buna alet ediyorlar. Bunlar kabul edilecek şeyler değil” dedi.

-“SEN ÖDEYECEK MİSİN MİLLETİN BORCUNU”-

Başbakan Erdoğan’ın “kredi kartı almayın” çağrısına da yanıt veren Koç, “Vatandaş ne için kullanıyor kredi kartını, gidip boğazda lüks bir lokantada yediği yemeğin bedeli için kullanmıyor, geçimini sürdürebilmek için, idame edebilmek için kullanıyor. Kredi kartı ile borç alıyor, başka bir kartla daha önce aldığı borcu ödüyor” diye konuştu.

Başbakan’ın bu açıklamalarının “diktatör yoruldu, teslim oluyor” diyerek bir itiraf niteliğinde olduğunu ileri süren Koç, “Ben halk diliyle Başbakan’a soruyorum, ‘kartlarınız kapatın’ diyor. Peki sen ödeyecek misin milletin borcunu? Herkesin cebinde senin kullandığın gibi bir örtülü ödenek fonu mu var” diye konuştu.

-“ESNAFIN SIKINTI ÇEKMESİNİN BAŞ EYLEMCİSİ TAYYİP ERDOĞAN”-

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB), Gezi parkı eylemlerinin esnafa yansımasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasına tepki gösteren Koç, birliğin Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’ün 23. Dönem AKP Yozgat Milletvekili olduğunu anımsattı. 

“AKP formasıyla hükümet paralelinde açıklama yapan lüks otomobilli çakma esnaf” temsilcilerinin ortaya çıktığını ileri süren Koç, Akgül’e “Sen kaç yerden maaş alıyorsun, ne kadar kazanıyorsun aylık. Bir açıkla şu medyaya da temsil ettiğin esnaf seni bir görsün bakalım. Şu senin geçim sıkıntını bir görelim. Temsil ettiğin esnafı nasıl bir tezgah içerisinde sunuyorsun topluma bir görelim. Kaç parasın sen, kaç” diye seslendi.

Koç, “Bence baş eylemci Tayyip Erdoğan. Esnafın sıkıntı çekmesinin baş eylemcisi Tayyip Erdoğan ve uyguladığı politikalardır. Esnafa verdiği hiçbir sözü yerine getirememiştir” ifadelerini kullandı.

-ÇÖZÜM SÜRECİ: “NEREYE GİDİYORUZ”-

Çözüm sürecine de değinen Koç, Türkiye’nin sanki bir bölgesinin hiçbir problem olmadan, güvenlik ve yavaş yavaş da idare bakımından bir başka yapıya devrediliyor gibi bir fotoğrafın oluştuğunu söyledi. 

Koç, “Yaşanan bu süreçte MİT’le Öcalan arasındaki o mutabakatın bazı maddeleri mi uygulanıyor şimdi Güneydoğu’da, nereye gidiyoruz? Amaç gerçekten çözüm, barış değildir. Bu işin özünde siyasi çıkar yatıyor” diye konuştu.

Koç gazetecilerin soruları üzerine PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’NİN, ülkenin kuzeyinde özerklik için düğmeye bastığı iddialarıyla ilgili ise, “Suriye’de daha köprünün altında çok sular akar. Onun için şimdilik bir değerlendirme yapmak yanlış” dedi.

-MHP İLE İTTİFAK İDDİALARINA “YURTTAŞ” AÇIKLAMASINI YİNELEDİ-

Koç, yerel seçimlerde CHP’nin MHP ile ittifak yapacağına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de, resmi olarak ne kendilerinden bu yönde bir teklifte bulunduklarını ne de karşı taraftan böyle bir teklifin geldiğini söyledi. Koç, “Bir yurttaş olarak, Haluk Koç olarak bulunduğum yerde AKP’yi geriletmek için en makul, en mantıklı seçimi yapardım” şeklindeki açıklamasını yineledi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.