Yandex Metrika

Çözüm Süreci Siyaset Malzemesi Yapılıyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, liderlerin çözüm sürecini siyaset malzemesi yaptıklarını söyledi.

Çözüm Süreci Siyaset Malzemesi  Yapılıyor
22 Nisan 2013 Pazartesi 00:02

 Destici, "Başta iktidar partisi olmak üzere ana muhalefet partisi ve diğer partilerin hepsinin bu mesele üzerinden siyaset yapmaya ve kavga etmeye devam ediyor. Hepsini buradan ayıplıyorum, kınıyorum. Bunu kendilerine yakıştıramadığımı söylemek istiyorum." dedi.

Mustafa Destici, partisinin Sivas'ta yapılan İç Anadolu Bölge İstişare Toplantısı'na katıldı. Burada yaptığı konuşmada, ülkenin önemli bir süreçten geçtiğine vurgu yaptı. Destici, iktidar ve muhalefet liderlerini çözüm sürecindeki tavırları nedeniyle kınayarak, Kutlu Doğum programındaki konuşmalarına sadık kalmalarını istedi.

"LİDERLERİ KINIYORUM, KULLANDIKLARI DİL YAKIŞMIYOR"

'Bu mesele önemli, bu meselenin üzerinden siyaset yapılmaz' denildiğini ancak başta iktidar partisi olmak üzere ana muhalefet partisi ve diğer partilerin hepsinin bu mesele üzerinden siyaset yapmaya ve kavga etmeye devam etiğini anlatan BBP Genel Başkanı Destici, "Siyaseten böyle nemalanmışlar. Ayrıştırarak, kamplaştırarak, bölerek, düşman ederek bugüne kadar siyasi rant devşirmişler. Bugünde bu yöntemle, üstelik milletin geleceğini ilgilendiren bu konuda da yine siyaset yapmaya devam ediyorlar. Hepsini buradan ayıplıyorum, kınıyorum. Bunu kendilerine yakıştıramadığımı söylemek istiyorum. 3 lidere de açık ve net olarak şunu söylüyorum; Kutlu doğum günü yaptığınız konuşmaya sadık kalın. Bizim vatandaş olarak istediğimiz bu." şeklinde konuştu.

Rahmetli Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu yaşamış olsaydı, bu süreçte nasıl bir tavır takınırdı diye, sorulduğunu veya yorum yapıldığını aktaran Genel Başkan Destici, "Kimine göre yaşasaydı; süreci yüzde 100 desteklerdi. Kimine göre sürecin karşısında olanlara gök kubbeyi başına yıkardı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun nasıl davranacağını ne hükümet bilebilir ne de diğerleri. Hiç kimse Muhsin Yazıcıoğlu'nu kendi siyasi rantları için kendi siyasi görüşlerini topluma empoze etmek için kullanmaya kalkmasın. Kullanmaya devam ederlerse İlerde anladıkları ve anlayacakları dilden cevap vermesini biliriz." ifadesini kullandı.

Çözüm süreciyle ilgili olarak iktidarın öncelikle bu süreci kimlerle kurduğunuzu veya bu sürece sizi kimlerin ikna ettiğini, dikte ettiğini açıklamasını isteyen Destici, "PKK ile yürütülen hiçbir sürecin yanında biz durmayız. Siz zaten PKK'yı muhatap aldığınız zaman onları meşrulaştırıyorsunuz." dedi.

"KENDİLERİ ÇALIP KENDİLERİ SÖYLÜYOR"

"Şimdi deniyor ki, bu süreçte kimseyle bir anlaşmadık, bir şey vermedik. Siz kimi kandırıyorsunuz, kimi avutuyorsunuz. Bu ortalığa saldığınız sözde akil adamlarla siz bu toplumu ikna edebileceğinizi mi sanıyorsunuz." diye soran Mustafa Destici, şöyle devam etti: "İllerden bizde haber alıyoruz. Dar kapılar arkasında bilindik grupları bu sürecin içinde olan grupları çağırıyorlar. Tabiri caizse kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Basın aracılığı ile kamuoyuna öyle bir sunum yapıyorlar ki sanki halk bunları bekliyormuş, özlüyormuş ve hepsini kucaklıyor. İnanılmaz bir kabul var."

"PROTESTOLAR ŞİDDET İÇERMİYORSA KİMSE ELEŞTİREMEZ"

Akil adamları protesto eden grupların eleştirilmesine değinen Destici, "Şiddete bulaşmayan, şiddet içermeyen her türlü eleştiri ve protesto yapılabilir. Bu demokratik bir haktır. Bu protesto edenleri, heyetleri eleştirenleri hiç kimse küçük göremez, hakir göremez, hele çapulcu diye hiç kimse niteleyemez. Bunu yapanlar millete hakaret etmiş olur." dedi.

"YANLIŞ SÖYLÜYORSAM MAHKEMEYE VERİN"

BBP Genel Başkanı Destici, doğuya yapılan yatırımlarla ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Destici, "Son 10 yılda 40 milyar dolar yatırım yaptık diyor Sayın Başbakan. 4 milyar dolarını göster o bölgede. Nere gitti bu milletin 40 milyar doları önce bunun hesabını verin. PKK'ya gitti ben söylüyorum. Yanlış söylüyorsam beni mahkemeye versinler." görüşünü savundu.

ASKER AİLELERİNE YARDIM KONUSU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ihtiyaç sahibi asker ailelerine 250 TL yardım yapılacağı şeklindeki açıklamasını değerlendiren Mustafa Destici, şunları söyledi: "Sayın Başbakan son grup toplantısında diyor ki ihtiyaç sahibi asker ailelerine 250 TL para ödenecek. Kardeşim neyin ayrımını yapıyorsunuz. Adam vatana hizmet yapıyor. Sen diyorsun ki ekonomi büyüdü. Bütün maliyeti 4-5 milyar. Biz kabul etmiyoruz. Bütün askerlere verilsin. Yoksul aile diye ayrılmasını biz reddediyoruz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.