Yandex Metrika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taşeronları ve 4-C'lileri Sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında taşeronlar düzenlemesi ve 4-C statüsünde çalışanlara ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Taşeron ne demek? 4-C ne demek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taşeronları ve 4-C'lileri Sevindirdi
05 Aralık 2017 Salı 16:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada art ardına müjdeleri sıraladı. Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, bir milyona yakın insanı çok yakından ilgilendiren taşeron ve 4C statüsünde çalışanlarınkadroya alınmasına imkan tanıyan müjdeli haberi verdi.

Taşeron konusunda ve 4-C'liler konusunda açıklamalardu bulunan Erdoğan, "Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak bilinen alt işveren işçileriyle düzenleme konusundaki düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerini de 9 ay 29 güne kadar uzattık. Yine kamuda 4-C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4-B statüsüne alınıyor. Böylece uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz, inşallah bu sorun ortadan kalkıyor. Taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor, hepsi böyle işçi kadrosuyla görev alıyorlar" şeklinde konuştu.

Taşeron Ne Demek?

Taşeron, Fransızca bir kelimedir. “tacheron” kelimesinden gelmektedir. Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firma demektir. Örnek verecek olursak şöyle: Bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firmave bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilmektedir.

Taşeron işçiler aynı zamanda yardımcı işlerde de çalıştırılmaktadır. Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin ana sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bir resmi kurumda aynı görevi yürütmekte olan memur veya işçiden çok daha az maaş alarak sömürülmelerine yol açmaktadır.

1 Ocak 2007 tarihinde çıkarılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu’na nazaran eskiden SSK’lı, Bağ-Kur’lu ya da Emekli Sandığı olarak ifade ediyorken bu kanuna göre artık 4a’lı, 4b’li, 4c’li, 4d’li diyeceğiz. Haberlerde internet sitelerinde adını sık sık duyduğumuz fakat halk arasında pek bilinmeyen4a, 4b,4c nedir kimlere denir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz..

4-C Ne Demek? Kimlere Denir?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi olanlar Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmişlerdir. 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında (a), (b) ve (c) şeklinde kategorilere ayrılmışlardır.

4C Eski sistemde Emekli Sandığı'na bağlı, devlet memurlarıdır. Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilir. Belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ancak işçi sayılmayan kimselerdir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.