Alexa

'DAEŞ Türkiye'ye Büyük Tehdit'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD (DAEŞ) terör örgütünün insanlığa karşı en büyük tehdit olduğunu dile getirdi.

'DAEŞ Türkiye'ye Büyük Tehdit'
İsviçre'nin Davos kasabasında, Türk Hava Yolları ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın katkılarıyla Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kıdemli Danışmanı Cüneyd Zapsu tarafından verilen akşam yemeğinde konuşan Davutoğlu; IŞİD (DAEŞ) terör örgütünün insanlığa karşı en büyük tehdit olduğunu dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, "Bölgemiz için en büyük tehdit ancak İslam'a yönelik en büyük tehdit. Çünkü bu ideolojik bir tehdit ve İslam’a yönelik negatif bir imaj ortaya koymakta. Biz, DAEŞ'in karşısındayız. 'Türkiye, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde tolere ediyor' şeklinde yaklaşımlar söz konusu. Bu bize hakarettir, bu şekilde algılarız. Biz, bütün terör gruplarına karşıyız. DAEŞ gibi -ki bu örgüt İslam’ın yanlış anlaşılmasına sebebiyet vermekte- onlara tamamen karşıyız. Biz hükümet olarak DAEŞ'in terörist örgüt olduğunu, bu ismin uluslararası toplum tarafından daha bilinmediği zaman da ilk olarak terör örgütü olduğunu ifade eden ülkeyiz 2013 yılında. Suriye tarafında ve Irak'ta yayıldığı görülmekte. Biz o süreçten beri mücadele etmekteyiz.

Ankara, İstanbul'da, Suruç'ta saldırıları söz konusu oldu. Onlara karşı birçok operasyon söz konusu oldu ve Türkiye'nin bombardımanıyla Suriye'de birçok noktaları vuruldu. Türkiye'nin tutumu bu konuda çok açık ve bizim Musul'un çevresinde askeri varlığımız söz konusu ve DAEŞ'e karşı mücadele için oradalar. DAEŞ'e karşı varlığımızı sorgulayıp eleştiriyorlar. Burada anlaşılmayan bir yaklaşım da söz konusu. İslam'a, Müslümanlara yönelik en büyük tehdit DAEŞ ve Türkiye'ye karşı büyük bir tehdit. Bir de hepimize karşı bir tehdit ve zorluk." açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE