Yandex Metrika

Davutoğlu: Hiçbir IŞİD lideri Türkiye topraklarından geçmemiştir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye, hiçbir zaman yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine ya da Suriye'deki varlıklarına müsamaha göstermemiştir, göstermeyecektir." dedi.

Davutoğlu: Hiçbir IŞİD lideri Türkiye topraklarından geçmemiştir
10 Aralık 2014 Çarşamba 01:12

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye, hiçbir zaman yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine ya da Suriye'deki varlıklarına müsamaha göstermemiştir, göstermeyecektir." dedi.

Hiçbir IŞİD liderinin de "herhangi bir şekilde Türkiye sınırlarından geçmediğini" söyleyen Davutoğlu, "Bu konuda her türlü istihbari işbirliğine hazırız ama haksız suçlamalar karşısında da açıkçası bu suçlamalara karşı sesimizi de yükseltmeye de kararlıyız." diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Merkez Bina'da İngiltere Başbakanı David Cameron ile gerçekleştirdiği ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Burada gazetecilerin sorularını da cevaplayan Davutoğlu'na İngiliz bir gazeteci, yabancı savaşçıların Türkiye sınırından geçerek IŞİD'e katıldığı iddialarını sordu.

"Türkiye ister Suriye'de, ister Irak'ta, ister son zamanlarda görüldüğü gibi Ukrayna'da yabancı savaşçı görmek istememektedir." diyen Davutoğlu, yabancı savaşçılara karşı tutumlarının açık ve net olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Yabancı savaşçılar bütün uluslararası toplum için bulundukları ülkeler ve komşu ülkeler için bir tehdittir. Türkiye, hiçbir zaman yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden geçişine ya da Suriye'deki varlıklarına müsamaha göstermemiştir, göstermeyecektir. Bunun net olarak bilinmesini isterim." ifadelerini kullandı.

Bunun iki sebebi olduğunun altını çizen Davutoğlu, "Birincisi bu yabancı savaşçılar her şeyden önce varlıklarıyla sınırlarımızda bizim için tehdit oluştururlar. İkincisi de Suriye halkının haklı davalarına gölge düşürüyorlar. Suriye halkı haklı gerekçelerle ve dünyadaki bütün onurlu halklar gibi kendi özgürlükleri için ayağa kalkmışken ve bunu talep ederken yabancı savaşçıların gelişi Suriye halkının haklı davasına gölge düşürmüştür. Ve Türkiye için İngiltere, Amerika veya herhangi bir başka ülkeden daha çok Türkiye'nin güvenliği için tehdittir. Tabi bütün ülkeler için tehdittir, bunu özellikle zikrediyorum ama hiçbir ülke Türkiye kadar bu tehdidi yakından hissedemez. Ama maalesef uluslararası basın yayın organlarında son derece haksız haberler arka arkaya yayınlanıyor. Hiçbir delil ve belge göstermeden sanki bu yabancı savaşçılar Türkiye'den geçiyormuş gibi bir propoganda yapılıyor. IŞİD'in tarihini inceleyenler 10 yıllık geçmişini inceleyenler bilir ki IŞİD Irak'ta doğmuştur ve Irak'ta Amerikan kontrolü altında iken Suriye rejiminin de desteği ile gelişmiştir. Bir şekilde bu Iraktaki istikrarı tehdit etmek üzere. Ve hiçbir IŞİD lideri herhangi bir şekilde Türkiye sınırlarından geçmemiştir. Bu konuda her türlü istihbari işbirliğine hazırız ama haksız suçlamalar karşısında da açıkçası bu suçlamalara karşı sesimizi de yükseltmeye de kararlıyız." dedi.

"Bir ülke düşünün ki ülkesinde 2 milyon mülteci ağırlıyor." diyerek Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Davutoğllu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu ana kadar 5 milyar dolar kendi bütçesinden -yarın ben TBMM'de bütçemi savunacağım- 5 milyar dolar harcadık mülteciler için. Bütün uluslararası toplum ve BM, bu sebeple Türkiye'ye teşekkür etmesi gerekirken ve bu ağır mülteci yükünü omuzlamış gidiyorken bazı yayın organlarının sanki kasıtlı bir şekilde ellerinde hiçbir delil olmadan Türkiye'nin yabancı savaşçılara tolerans gösterdiği gibi bir yayın yapması art niyetlidir, iftiradır. Biz, kimin elinde ne delil varsa Sayın Başbakan'a da çok açık bir şekilde söyledim her türlü işbirliğine hazırız. Türkiye'ye gelenler konusunda da işbirliğine hazırız, Türkiye'den çıkacak olanlar konusunda da işbirliğine hazırız."

Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını kimsenin tartışamayacağını ifade eden Davutoğlu, "Afganistan'a biz uluslararası terörle mücadele etmek için gittik ve 12 yıldır Afganistan Kabil'i Türk askeri korudu. PKK'ya karşı ve diğer ulusal terörün Türkiye'ye dönük tehdide karşı mücadele verdik. 30 bin vatandaşımızı kaybettik. Hiçbir ülke Irak ve Suriye'deki terör olgusundan Türkiye kadar rahatsız olmaz. Bu bakımdan bir kez daha uluslararası kamuoyuna Ankara'dan seslenmek istiyorum. Bu konuda Türkiye'nin samimi gayretlerine destek verilmelidir, Türkiye her türlü işbirliğine hazırdır. Bahsettiğiniz konuyla ilgili ise İngiltere gibi, Türkiye gibi köklü devlet geleneğine sahip ülkeler bir hususta yürütülen istihbari operasyonlar konusunda basın önünde veya herhangi bir şekilde açıklama yapmak doğru olmaz. Ama biz her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha değerli dostuma ifade ettim. Bundan sonra da istihbari işbirliğimiz çok daha yoğun bir şekilde devam edecek. Bir tedbir alınıyorsa beraber alacağız ama bilelim ki terörü uluslararası terörü durdurmak için Suriye'deki bu teröre yol açan güç boşluğunu ve bataklığı da kurutmak lazım. Aksi takdirde başka terör tehditleri önümüze gelebilir. Hepimiz buna karşı uluslararası toplumun birlikte hareket etme sorumluluğu var. Biz Türkiye ve İngiltere olarak Suriye konusunda hep işbirliği yaptık Irak konusunda işbirliği yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.