Yandex Metrika

Davutoğlu: Ne genel af, ne özerklik...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İmralı heyeti ile yapılan görüşmede genel af ve özerklik konularının gündeme gelmediğini söyledi.

Davutoğlu: Ne genel af, ne özerklik...
11 Aralık 2014 Perşembe 21:11

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İmralı heyeti ile yapılan görüşmede genel af ve özerklik konularının gündeme gelmediğini söyledi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İmralı heyeti ile yapılan görüşmede genel af ve özerklik konularının gündeme gelmediğini söyledi. Çözüm süreci nedeniyle yapılan görüşmelerle ilgili olarak basına çok fazla yorumda bulunmanın doğru olmadığını belirten Davutoğlu, “Bundan sonra da önümüzdeki dönemde, bu konuda mesafeler alındığında basına veya kamuoyuna verilmesi gereken bilgileri, gerektiğinde biz veririz.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Toplantının ardından ikili basın mensuplarının sorularına cevap verdi. “İmralı heyeti 4 maddelik bir taslak olduğunu belirtiyor. Özerklik ve genel af gibi tartışmalı başlıkların yer aldığı belirtildi. Bu konu ile ilgili HDP tarafında gelen açıklamalar ile ilgili ne diyeceksiniz.?” sorusuna Davutoğlu, “Bu tür süreçlerin çok dikkatli yürütülmesi icap eder. İki şeyden uzak durulması lazım. Birisi her ne suretle olursa olsun, şiddet ya da nefret dilden uzak durulması lazım. Geçen günlerde özellikle vurguladığım husus buydu. Kesinlikle iç güvenlik reformu, özgürlüklerin korunması içindir. Toplantı ve gösteri yapma hakkı herkesin hakkıdır ve bu hakkı sağlamak, devletin görevidir. Herkes barışçıl her türlü gösteriyi yapabilir. İstediği sayıda kişiyi toplayıp, kendi görüşlerini ifade edebilir ama şiddete başvurduğu andan itibaren bu bir suçtur. Yeni yasada da toplantı ve gösteri yürüyüşleri teminat altına alınıyor. Herhangi bir grubun şehirlerde ve meydanlarda şiddet kullanarak, diğer insanların gösteri yapma hakkını ortadan kaldırmasına da imkan vermemek acısından bazı tedbirler ön görülüyor.” diye cevap verdi.

“KAMUOYUNA VERİLMESİ GEREKEN BİLGİLERİ GEREKTİĞİNDE BİZ VERİRİZ”

Çözüm sürecinde başarı isteniyorsa herkesin şiddet dilinden uzak durması gerektiğini vurgulan Davutoğlu, “İkincisi de yürüyen görüşmeler, yapılan görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorumda bulunmak doğru bir şey değil. Her görüşmeden sonra gündemi meşgul edecek yorumlar yapmak yerine önemli olan neticeye odaklanmak. Bahsettiğiniz konular kesinlikle bu görüşmeler esnasında gündeme gelmemiştir. Ne genel af, ne özerklik gibi konular. Bunlar gündeme gelmemiştir. Dolayısıyla, sanki gündeymiş gibi ele almak, tartışmak bunlar sürece zarar verir. Hepimizin öncelikle iç barışı sağlayacak ve bütün toplumda genel kabul görecek şekilde bu süreci benimsetecek bir yöntemde mutabık kalması lazım. Kesinlikle bu tür konuların da basın üzerinde tartışılmamış konuların tartışılmış gibi konuşulması da doğru değil. Bundan sonra da önümüzdeki dönemde bu konuda mesafeler alındığında basına veya kamuoyuna verilmesi gereken bilgileri gerektiğinde biz veririz.” şeklinde konuştu.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.