Yandex Metrika

Davutoğlu:'Bölgesel işbirliği önemli'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Dünyada yaşanan ekonomik sorunların çözümü için temel anahtar niteliğinde olan bölgesel işbirliği, günümüzde çok büyük bir öneme sahiptir” dedi.

 Davutoğlu:'Bölgesel işbirliği önemli'
12 Aralık 2013 Perşembe 14:24

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 29. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Ermenistan’ı KEİ Başkanlığı sırasında yürüttüğü başarılı faaliyetlerinden dolayı tebrik etti. KEİ’nin kurulmasından bu yana geçen 21 yılda uluslararası toplumun bölgeye ilgisinin gittikçe arttığını belirten Davutoğlu, teşkilatın bölge barışına ve Karadeniz’deki tüm ülkelerin yakın ilişki kurmasına katkı sağladığını vurguladı.

“Dünyada yaşanan ekonomik sorunların çözümü için temel anahtar niteliğinde olan bölgesel işbirliği, günümüzde çok büyük bir öneme sahiptir” diyen Davutoğlu, KEİ’nin oldukça stratejik bir bölgede olgunlaşan bir teşkilat olduğuna ve bu bağlamda hem Asya ile Avrupa arasında kurulacak köprüde önemli rol oynayacağına hem de Balkanlar ile Kafkasları hayati ulaşım ve ticaret projeleriyle birbirine bağlayarak Karadeniz’i bir barış alanı haline dönüştürecek paha biçilemez bir araç olduğuna dikkati çekti.

Avantajlarına rağmen KEİ’nin tüm potansiyelinin henüz ortaya çıkarılmadığının altını çizen Davutoğlu, teşkilatın sürekliliğini ve görünürlüğünü sağlamak için üye ülkelerin ilişkilerini her düzeyde daha da iyileştirmesi gerektiğine işaret etti. 

Teşkilatın kurucu üyesi olarak Türkiye’nin KEİ’nin tüm çaba ve etkililik ile görünürlüğü artırma hedefi taşııyan girişimlerini desteklediğini ifade eden Davutoğlu, küresel ekonomideki sorunlar ve yüksek işsizlik oranlarının tüm Avrupa ülkelerini tehdit ettiğini ve böyle bir iklimde KEİ üye ülkelerinin kaydettiği görece yüksek büyüme oranlarının da kendilerini yüreklendirdiğini söyledi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Paylaştığımız konuların ilerlemesinde ekonomik ortaklık bir anahtar görevi görmektedir. Geçen yıl benimsediğimiz yeni ekonomi gündemi ve eylem planı bize birliğimizi güçlendirmek için yeni fırsatlar sunmaktadır. Küresel ve bölgesel düzeyde yeni mücadele alanları ve fırsatlar sağlamak için bu gündem ve eylem planını desteklemeli ve yüksek düzeyde uygulanmasını sağlamalıyız. Ekonomik büyümede temel itici güç olarak ticaretin rolü son yıllarda önemli derecede artmıştır. KEİ üye ülkeleri olarak, yeni iş alanları ve daha iyi fırsatlar yaratacak ticari ortaklığımızı geliştirmeliyiz. Ticari ortaklık meselesi, yüksek öncelikli bir konu olarak görülmeli ve bu yöndeki çabalarımız ikiye katlanmalıdır.   

Bölgemiz yaklaşık 20 milyon kilometrekarelik yüzölçümü, 330 milyonu aşan nüfusu ile sadece 300 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahiptir. Bu, bizim barındırdığımız potansiyelden çok daha azdır. Bölge, dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 8’ini temsil etmektedir. Ticaret alanında çok daha geniş kapsamda ileri adımlar atılabileceği açıktır. Gerçek potansiyelimize ulaşmak için çabalarımız yoğunlaşmalıdır. Böyle yaparak, küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinden de korunmuş olacağız.”

-“Proje odaklı yaklaşımın güçlendirilmesini destekliyoruz”-

Türkiye’nin KEİ'nin proje odaklı yaklaşımının daha da güçlendirilmesini desteklediğini dile getiren Davutoğlu, ulaştırma, bölge içi ticaret ve yatırım, sürdürülebilir enerji, organize suçla mücadele, bilim ve teknoloji, vergilendirme, kültür ve turizm gibi işbirliği alanlarının bölgede ortak refahın sağlanması ve ekonomik gündemin uygulanmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

 Öncelikli alanlarda somut projeler gerçekleştirmek için sürekli bir siyasi irade gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, Türkiye’nin bu çerçevede son on yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörlerinde 75 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.