Yandex Metrika

Destici, Birden Fazla Dilde Eğitim Kabul Edilemez

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kürtçülerin ve terör örgütünün anadilde eğitim baskısı ve resmi dil olarak tanınma talebinin bir paravan olduğunu söyledi.

Destici, Birden Fazla Dilde Eğitim Kabul Edilemez
31 Aralık 2012 Pazartesi 14:05

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kürtçülerin ve terör örgütünün anadilde eğitim baskısı ve resmi dil olarak tanınma talebinin bir paravan olduğunu söyledi.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 2012 yılını değerlendirdi. Destici, Türkiye'nin en büyük sorununun tüketen bir ekonomiden üreten bir ekonomiye geçilememesi olduğunu ifade etti. Bunun için acilen yapısal ve kalıcı tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Destici, birinci gündem maddesinin terör olduğunu kaydetti.

Destici, "Önce yüreği, sonra gururu parçalanan şehit ailelerine bir yenisini eklemeden, yüreklere ve ocaklara ateş düşürenlerin karşısına 'ne gerekiyorsa o yapılacaktır' azim ve kararlılığıyla çıkılsın dedik. Ama elalemin icazeti ve ellerimize tutuşturduğu yol haritalarıyla değil, sadece 'gerektiği gibi' mücadele edilsin dedik. Son aylarda hükümet, özellikle tam profesyonelliğe geçmese de yanaşık düzen eğitim almış askerimizin yerine özel kuvvetler ve özel harekât birliklerimizden maksimum seviye faydalanmaya başlanması olumlu. Lakin sahada bu tür olumlu gelişmeler yaşanırken masa başında etnikçilere ve ayrılıkçılara taviz olarak nitelendirdiğimiz kapıların açılmasını şiddetle kınadık. Terörü bir meşruiyet aracı olarak gören, Türkiye düşmanlarına taşeronluk yapan, kan dökerek devlete ve millete cephe açanlara aleni destek veren, ama yeri geldiğinde cephe aldığı bu ülkenin her türlü imkânlarından da yararlanmayı mubah gören BDP'li Truva atlarının dokunulmazlıklarının kaldırılması ile alakalı süreç iç politik manevralara kurban edildi." dedi.

Destici, Türkiye'de, eğer birden fazla dile eğitimde ana dil olarak 'resmî nitelik' kazandırılması halinde, birden fazla siyasi otorite ve birden fazla egemenlik meydana getirerek egemenliğin parçalanmasını meşrulaştırmış olacağını ifade etti. Destici, şöyle dedi: "Bugün Kürtçülerin ve terör örgütünün anadilde eğitim baskısı ve resmi dil olarak tanınma talebi bir paravandır. Romantik, masum, gerçekten arzu edilen bir talep de değildir. Birden fazla dilde eğitim talebinin fiiliyata geçmesi, toplumun kutuplaşması ve tehlikeli bir şekilde ayrışmasının motoru olacaktır."

Yeni bir anayasa çıkacağını düşünmediğini belirten Destici, siyasi partileri samimi görmediğini ifade etti. Suriye'deki olayları da kınayan Destici, tıpkı Gazze ve Suriye gibi Irak Türkmenlerinin de maruz kaldığı zulüm ve mağduriyetlerin dünyanın tüm gözyaşı ve ilgisini hak ettiğini ama kimsenin kılının kıpırdamadığını vurguladı. "Yaşanan her türlü olumsuzluklarla karşı 'aydınlık gelecek' ümidimizi asla kaybetmemeliyiz." diyen Mustafa Destici, şöyle devam etti:

"Gözden kaçırmamamız gerektiğine de inanıyorum. Gerek insanların ve gerekse ülkelerin yaşamlarında yeni başlangıçların, atılan her yeni adımların kuşkusuz büyük önemi bulunmaktadır. Başta ülkemizi yönetenlerin ve dahi herkesin geride kalan 2012 yılında yaşanan olumlu veya olumsuz olaylardan dersler çıkarması ve bu dersler ışığında da yeni yılda da umutlarla yeni başlangıçlar yapılması gerekiyor. Huzur, mutluluk ve başarılarda buluşabilmemizin vazgeçilmez koşuludur. 2013 yılının ekonomide, demokraside, özgürlüklerde, güvenlikte, adalette ve yönetimde velhasıl her alanda dünyanın en ileri ülkeleri düzeyine ulaşacak başarılar elde ettiğimiz bir yıl olmasını temenni ediyorum. Kendimize, birbirimize ve geleceğimize olan güvenimizi muhafaza ederek yeni yılda milletçe umutlarımızın ve toplumsal beklentilerimizin gerçekleşmesi en içten temennimdir. Sosyal ve hukuk devleti olmanın ilkelerinin kabul gördüğü, birlik ve beraberlik içinde vatanın ve milletin bütünlüğüne sahip çıkıldığı, milli onur ve bekamızın korunduğu, coğrafyamızdaki acıların sona erdiği, torunlarımıza insanca yaşayabilecekleri bir Türkiye bırakabilmenin ülküsü ve dileği ile büyük Türk milletinin yeni yılını kutluyor, her ferdine sağlık ve esenlikler diliyorum."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.