Yandex Metrika

Efkan Ala: Anayasayı tanımadığını söyledi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, anayasayı tanımadığını söyleyerek Bu anayasa darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır dedi

Efkan Ala: Anayasayı tanımadığını söyledi
03 Mart 2015 Salı 21:18

 İçişleri Bakanı Efkan Ala,  anayasayı tanımadığını söyleyerek Bu anayasa darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır dedi

Efkan Ala, "Anayasaya evet, yemin edip uyuyoruz. Ama bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylemeye engel yok. Olsa da tanımıyoruz. Bu anayasa darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir. Hiçbir anayasal kurum milletin egemenliğini kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum. Bu anayasa derhal değişmelidir. Milletin iradesini gasp etmiş, satır aralarına gizlemiştir, söküp çıkarıp millete teslim etmek bizim görevimizdir." dedi.

OSLO GÖRÜŞMELERİNİN SIZDIRILMASI

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Oslo görüşmelerinin devletin kendi birimi içerisinden sızdırıldığını ifade etti. Bakan Ala’nın açıklamaları Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA - Türkiye'nin kurulduğundan beri iki temel problemi vardır. Birincisi, din ve vicdan özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Bu konuda 28 Şubatın bütün teferruatını, yasasını, mevzuatını, İrticayla Mücadele Belgesi'ni yırtıp çöpe attık, üstüne de kapağı örttük. (AK PARTİ sıralarından alkışlar, CHP ve MHP sıralarından gürültüler) İkincisi, bakın, hiçbir şey olmadı, herkes burada. Hani "Şu gelecek, bu gelecek." diyordu, güzel.

ALİ RIZA ÖZTÜRK (Mersin) - Tabii, tabii, onun için faşist paket getiriyorsun.

AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Siyaset yapma, sana sorulan sorulara cevap ver!

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Şimdi de, o zaman, o siyaset kendisini garantiye alıp, inisiyatif almaya başlayınca işte bu etnik kimlik, Kürt sorunu meselesinde de hemen inisiyatif aldı. Bizim demokratik açılım sürecinin başlaması, 2009. Arkadaşlar, ondan sonra Millî Birlik ve Kardeşlik Projesi, ondan sonra çözüm süreci ama hepsi de, şahidiz ki, inanılmaz provokasyonlarla sekteye uğratılmaya çalışıldı.

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Altı yılda geldiniz, süreç teslimiyet oldu, terör örgütüne teslim edildi.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Birinde Oslo görüşmeleri devletin kendi birimi içerisinden sabote edilerek dışarıya sızdırıldı.

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - "Görüşen şerefsizdir." dediniz.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Birinde, Habur provokasyonu oldu. Birinde, MİT bu işleri yürütüyor diye mahkemeye çağrıldı, MİT 7 Şubat darbesi oldu. Birinde -zaman az, onun için kusura bakmayın hızlı hızlı gidiyorum- 8 Mayısta, değerli arkadaşlar, terör örgütü dedi ki: "Ben dışarıya çıkıyorum."

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Yargılayacaklar, yargılanacaksınız.

AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Siz üniversitelerdeki olaylardan bahsedin.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Görüşmeler yapıldı, 8 Mayısta dışarı çıkma kararı aldı, 28 Mayısta Gezi olayları başladı bu ülkede ve bir büyük provokasyon.

ALİ RIZA ÖZTÜRK (Mersin) - Tabii canım, Dolmabahçe olayını anlatsana; Dolmabahçe, Kabataş olayını.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Ondan sonra, o provokasyon olunca bu sefer yine kesintiye uğradı.

ALİ RIZA ÖZTÜRK (Mersin) - Kabataş olayını anlatsana, Kabataş'ı, nasıl oldu?

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA (Devamla) - Bu sefer tekrar toparladık; 17, 25 Aralık darbe girişimi. Sonra yine toparlandı, değerli arkadaşlar, bu sefer de 6-7 Ekim olayları.

ALİ RIZA ÖZTÜRK (Mersin) - Kabataş olayını anlat, Kabataş olayının failleri nerede?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.