Alexa

Efkan Ala yemin etti

TBMM Genel Kurulu'nda yemin eden Efkan Ala, Bakan sıfatını taşıdığı sürece, milletvekillerinin tabi oldukları kayıt ve şartlara uyacak ve yasama dokunulmazlığına sahip olacak.

 Efkan Ala yemin etti
 İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.

TBMM Genel Kurulu'nun toplanmasının ardından gündemdışı konuşmalar yapıldı. 

Gündemdışı konuşmalardan sonra Cumhurbaşkanlığı'nın Bakanlar Kurulu atamalarına ilişkin tezkeresi okundu. Tezkerede, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın görevden alındığı, diğer bakanların istifa ettiği belirtildi. 

Tezkerenin okunmasının ardından Ala and içti. 

Ala, and içmek üzere Genel Kurul salonuna girdikten sonra AK Parti'li milletvekilleri tarafından tebrik edildi. 

Ala'nın and içmesini eşi Gülseren Ala, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Erzurum'dan gelen çok sayıda izleyici takip etti.

Ala, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü uyarınca, Bakan sıfatını taşıdığı sürece milletvekillerinin tabi olduğu kayıt ve şartlara uyacak, yasama dokunulmazlığına sahip olacak. Ala, TBMM üyeleri gibi ödenek ve yolluk alacak, TBMM Genel Kurulu çalışmalarına katılacak ve konuşma yapacak, ancak oy kullanamayacak.

Son dönemde, 57. Hükümet'te ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş ile 60. Hükümet'te Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu, milletvekili olmadan bakanlığa getirildikten sonra aynı şekilde andiçmişlerdi.

Bu arada, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç da Genel Kurul salonunda AK Parti'li milletvekilleri tarafından tebrik edildi.

-TIR'da yardım var

Ala, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etmesinin ardından kuliste gazetecilerin Hatay'da durdurulan TIR'a ilişkin sorusunu yanıtladı.

Bir gazetecinin, bu konuyla ilgili çelişkili açıklamalar geldiğini belirtmesi üzerine Ala, "Çelişkili açıklama? Yapılacak bir şey yok. Orada Türkmenler var. Onlara götürülen yardım. Herkes işini bilecek" dedi.

Ala, gazetecilere "Siz içini biliyor musunuz?" diye sordu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 16:42
YORUM EKLE

banner325