Yandex Metrika

“EMİN OLUN Kİ MHP’NİN BİR DİRHEM DAHİ VEBALİ YOKTUR”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA “Sn. Başbakan Davutoğlu’nun MHP İMF’nin kapısına gitti sözlerine” ilişkin basın açıklaması yaptı.

“EMİN OLUN Kİ MHP’NİN BİR DİRHEM DAHİ VEBALİ YOKTUR”
07 Aralık 2014 Pazar 18:34

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA “Sn. Başbakan Davutoğlu’nun MHP İMF’nin kapısına gitti sözlerine” ilişkin basın açıklaması yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Genel başkanı bulunduğunuz parti tam 6 sene IMF ile beraber yürüdü, hatta hiç gereği yokken IMF’nin kapısına gitti ve anlaşma yaptı. Haberin var mı?” diye sordu.

Başbakan Davutoğlu’nun, 57. Hükümetin IMF’nin kapısına giderek anlaşma yaptığını ‘ikide bir temcit pilavı’ gibi ısıtıp ortalığa sürdüğünü belirten Mevlüt Karakaya, yazılı değerlendirmesinde, “Sanki IMF ile 6 sene beraber yürümemişler, sanki IMF ile hiç anlaşma yapmamışlar, sanki IMF’den hiç borç almamışlar gibi. Tabi şu an genel başkanı bulunduğu parti, 2002 yılında, seçim meydanlarında IMF ile daha önceden yapılmış olan anlaşmayı yırtıp atacağını, IMF’yi Türkiye’den kovacağını söyleyerek oy istemişti. Kim bilir belki de Başbakan Davutoğlu hala orada. Hatta iktidara gelir gelmez IMF’yi kovduklarını bile düşünüyor olabilir." diye ifade etti.

“BAYAT BİR EKONOMİ PAKETİNİ ‘TAZE’ DİYE GEÇTİĞİMİZ AY AÇIKLATMADILAR MI?”

MHP’li Karakaya, Başbakan’a, danışmanlarından ve ekonomi yönetiminden kendisine hayır olmadığını çok yakın geçmişte gördüklerini belirterek, şöyle devam etti: “Niye mi? Koskoca Başbakan’a kaçıncı kez açıklandığını benim de bilemediğim bayat bir ekonomi paketini ‘taze’ diye geçtiğimiz ay açıklatmadılar mı? Aslında bunu hep yapıyorlar. Ne zaman zorda kalsalar aynı paketi yeniden açıyorlar. Ama bu sefer baltayı taşa vurdular. Daha ekim ayında ilan ettikleri Orta Vadeli Programla çelişkili, tutarsız, baştan savma bir paket olduğu ayan beyan ortaya çıktı. Hani Sayın Devlet Bahçeli’nin aynı hafta grup toplantısında yerden yere vurduğu şu ekonomi paketinden bahsediyorum. Hani Sayın Babacan, Başbakan'ın düşürüldüğü durumu fark edince ‘hata bizim’ demişti ya, işte o paket. Demem o ki Sayın Başbakan bazı konuları bilemeyebilir, takip edememiş de olabilir, bütün bunlar normal görülebilir. Ancak danışmanlarının ve ekonomi yönetiminin belli konularda gerekli bilgilendirmeleri yapıp, uyarılarda bulunması gerekmez mi?

Mesela diyemezler mi? ‘Sayın Başbakanım, şu anda genel başkanı olduğunuz parti altı sene IMF ile yol arkadaşlığı yaptı. IMF ile beraber büyüttüler cari açığı, beraber soktular gırtlağına kadar borca vatandaşı, beraber sattılar kamu varlıklarını haraç-mezat, beraber soktular şirketleri taşınamaz kur riskine. Hatta genel başkanı olduğunuz parti hiç ihtiyaç yokken kapısına gitti ve yeni bir anlaşmayı bile imzaladı.’ diye. Deseler herhalde ikide bir çıkıp ‘Ey MHP, Ey Bahçeli’ diye bağırmaz diye düşünüyorum.“ izahını yaptı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA IMF GERÇEĞİNİ ÖZETLEDİ

Mevlüt Karakaya, IMF gerçeğini Başbakan Davutoğlu’na kısaca şöyle özetledi: “Sayın Başbakan, genel başkanı bulunduğunuz parti seçim meydanlarında verdiği sözü maalesef tutmadı. Yani IMF’yi kovmadı. Kovmadığı gibi iktidara gelir gelmez ABD’ye koştu New York’ta bankacıları topladı ve ‘biz IMF anlaşmasına da uygulanan ekonomik programa da sıkı sıkıya bağlı kalacağız’ sözünü verdi. Bu yolculuk ilk etapta 2002 yılının Kasım ayından 2005 yılının Ocak ayına kadar devam etti.

Sayın Başbakan, 2005 yılı Ocak ayında, 18. Stand-by anlaşmasının süresi dolmasına rağmen partiniz ne yaptı biliyor munuz? IMF ile olan yolculuğunu bitirmesi gerekirken, bitirmedi. Hem de hiçbir ihtiyaç yokken, Türkiye 57. Hükümetin aldığı tedbirler ve ekonomi programı ile IMF’siz olarak yoluna devam edebilecek durumdayken, IMF’nin kapısını yeniden çaldı ve 11 Mayıs 2005 tarihinde 19. Stand-by anlaşmasını kendi istek ve arzusuyla imzaladı. Bu anlaşmayla, 10 milyar dolar borcu da 2005-2008 yılları arasında IMF’den aldı. Bu arada 57. Hükümet tarafından imzalanan 18. Stand-by anlaşmasıyla sağlanan kredinin önemli bir kısmını da 2003-2004 yıllarında AKP hükümetlerinin kullandığını da hatırlatmadan geçemedim.”

“SIFIRLAMA KONUSUNDAKİ MAHARETLERİNİZE DÜNYA ÂLEM ŞAHİT OLDU


“Yani, Sayın Başbakan görüyorsunuz, IMF’ye ödedik dediğiniz borcun çoğunu da sizin partiniz almış zaten.” diye devam eden Mevlüt Karakaya, “Ama siz meydanlarda hala bizden öncekilerin borcunu ödedik diyorsunuz! IMF’ye borcu sıfırladık diyorsunuz! Gerçi sıfırlama konusundaki maharetlerinize dünya âlem şahit oldu. Çoğunu kendinizin aldığı IMF’ye olan 22-23 milyar borcu sıfırladık diyorsunuz da neden milletin varını yoğunu haraç-mezat sattık ve 40 milyar dolar parayı kasaya indirdik demiyorsunuz? Diyelim ki sizden önceki Cumhuriyet hükümetlerinin biriktirdiği eldeki hazırları sattınız ve yarı parasıyla IMF’ye olan borcu ödediniz. Peki, geri kalanını ne yaptınız? Kutulara doldurup istiflemediniz herhalde? Hadi onunla da duble yolsuzluk, pardon, yol yaptınız diyelim! Peki, bu artan borçlar neyin nesi Sayın Başbakan? Neden IMF’nin borcunu ödedik diyorsunuz da hazırı sattığınızı, 130 milyar dolar olan dış borcu 400 milyar dolarların üzerine çıkardığınızı söylemiyorsunuz?“ diye sordu.

“EMİN OLUN Kİ MHP’NİN BİR DİRHEM DAHİ VEBALİ YOKTUR”

Karakaya, önemli bir husus daha olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “57. Hükümet 1999 yılının Haziran ayında iş başına geldi. MHP, bu hükümetle iktidarda yer aldı. Oysa, Türkiye IMF’nin kapısına daha bir yıl öncesinde 1998 yılında gitmiş ve ‘Yakın İzleme Anlaşması’ imzalamıştı. Yani, sizin anlayacağınız MHP’nin iktidara geldiği gündeki Türkiye, borcunu döndürme sıkıntısı çeken ve IMF ile müzakere aşamasında olan bir Türkiye’ydi. Hani MHP sizin gibi hazıra konmadı. Çok zor şartlar altında bir sorumluluk üstlendi. Türkiye’nin o gün borcunu dahi döndürememesinde 57. Hükümet'ten önce görev almış siyasi geleneğinizin ve hatta yıllardır yakın çalıştığınız arkadaşlarınızın da dahli vardır; ancak emin olun ki MHP’nin bir dirhem dahi vebali yoktur.“


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.