Alexa

Enerji Bakanı Albayrak: Vız Gelir, Tırıs Gider

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Kim ne yaparsa yapsın, ekonomide durum ortada. Bu notu düşürmüş, bu onu yazmış. Vız gelir, tırıs gider."dedi.

Enerji Bakanı Albayrak: Vız Gelir, Tırıs Gider

Bereket Enerji grubu ADM-GDZ elektrik Dağıtım tarafından Aydın, Denizli, Muğla, İzmir ve Manisa illerinden müşteri memnuniyetini arttırmak için günde 10 bin kişiye cevap verecek çağrı merkezinin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: "
“Kim ne yaparsa yapsın, ekonomide durum ortada. Bu notu düşürmüş, bu onu yazmış. Vız gelir, tırıs gider. Maliyede her gün daha fazla güçlenerek ilerliyor. Belki de bölgede ve dünyada son 10 yılda bu kadar siyasi istikrar başka yerde yaşanmadı. Bunun anlamı, algı operasyonuyla kim ne yaparsa yapsın, bütün bu oyunun farkındayız” dedi.

ÖNEMLİ BİR SÜREÇ BAŞLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bu açılış aslında büyük bir resmin ilk adımı. Çünkü, 2016 yılı Mayıs ayında enerji dağıtım sektörüyle ilgili yıllık toplantıda çok önemli kararlar aldık. Türkiye enerji dağıtım sektörüne bağlı olarak çok önemli bir süreci başlattı bundan 1 yıl önce. Türkiye haritası 21 dağıtım bölgesi ve özelleştirmelerle birlikte asıl hedefi piyasanın liberalleştirilmesi, müşterisine çok kaliteli hizmet verme sürecini başlattık. Maalesef siyasi süreçler, artan maliyetler ve yapılan yatırımlarla ilgili sorunlardan dolayı biz yeni bir süreci açalım istedik” ifadelerini kullandı.

2020'YE KADAR ÇOK STRATEJİK ADIMLAR ATACAĞIZ

Türkiye’de alt yapı ile ilgili talepleri arttırdığını anlatan Bakan Albayrak, “Dünya’da Çin’den sonra enerji de büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye’de yaklaşık 9 merkezde, yılsonuna kadar tamamlayacağımız çağrı merkezleri. Bunun yanı sıra istihdam oluşturacak, müşteri memnuniyetini ön plana alacak yeni bir yapılanma. Elektrik dağıtım sektörü yaklaşık 40 milyon haneye dokunması itibariyle çok önemli bir sektör. 2020’ye kadar çok stratejik adımlar atacağız. Önümüzde 2 şeritli bir yol var bu yolda sadece çukurlar yok, yolu arttırmak değil aynı zamanda şerit sayısını da arttırmak gerekiyor. Halkımızın şikayetlerini dile getireceği en önemli merkezlerden çağrı merkezleri kişi başına, çağrı merkezi abone sayısı başına uluslar arası standartlara çekmek için çok yoğun bir istihdamla bu süreci başlattık” açıklamasını yaptı.

15 TEMMUZ ÖNCESİNDEN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Enerji sektörünün sadece dağıtımla değil önümüzdeki dönemde, çok yeniliklerin olacağı bir süreç olacağını belirten Bakan Albayrak, “Türkiye yatırımdan, bu alandaki yatırımlardan vazgeçemez. Bunu yapmak için her zamankinden daha fazla çalışmak zorundayız. Yıl sonuna doğru yerli ve yenilenebilir enerjinin ilk adımı olarak yerli kömürün ilk ihalesi, güneş enerjisi ihalesini yaparak Türkiye’nin yerli kaynaklarını daha çok kullanması değil, AR-GE çerçevesinde önemli adımlar atacak bir ilki gerçekleştireceğiz. Bu stratejik vizyonda hareketle, ülkemizin başkomutanı Cumhurbaşkanımızın koyduğu stratejiyle, başbakan ve bakanlarımızla 15 Temmuz öncesinden daha fazla çalışmak zorunda olduğumuzun farkındayız” şeklinde konuştu.

VIZ GELİR TIRIS GİDER

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili değerlendirmelerini eleştiren Bakan Albayrak, “Kim ne yaparsa yapsın, ekonomide durum ortada. Bu notu düşürmüş, bu onu yazmış. Vız gelir, tırıs gider. Maliyede her gün daha fazla güçlenerek ilerliyor. Belki de bölgede ve dünyada son 10 yılda bu kadar siyasi istikrar başka yerde yaşanmadı. Bunun anlamı, algı operasyonuyla kim ne yaparsa yapsın, bütün bu oyunun farkındayız. Türkiye küresel oyunun içerisinde en güvenilir, en istikrarlı partner olmaya devam edecek. Ekonomisiyle, yetişmiş iş gücü, değişen alt yapısıyla, işadamları ve şirketleriyle bölgedeki eşsiz rolünü pekiştirmeye devam edecek. Dünya’daki en tehlikeli terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. PKK, FETÖ bir yandan, DAEŞ, PYD diğer taraftan. Birlik ve beraberlik içerisinde bu örgütlere karşı duran başka devlet ve millet yok. Tüm bu küresel resim içerisinde çok çalışmaya ve büyümeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.
 
YORUM EKLE