Erdoğan, Bekara karı boşamak kolaydır. Bol keseden dağıtıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak yayında 24 Haziran seçimleriyle ilgili soruları yanıtladı.  Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçiminin. "Birinci turda biteceği çok açık görünüyor” dedi

Siyaset 02.06.2018, 00:29 02.06.2018, 01:04
Erdoğan, Bekara karı boşamak kolaydır. Bol keseden dağıtıyorlar

“Siyasette gençlikten itibaren başladım. Partimizi kurduktan itibaren durmaksızın çalıştık. Kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği çok açık görünüyor” 

"Bahçeli’nin talebi olunca bir değerlendirme yaptık."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi Mabeyn Salonu’nda NTV ve Star TV ortak yayınında, “24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu bizden kaynaklanan bir şey değil, 18 ay gibi bir süreç vardı. Ana muhalefet bir erken seçim talebi içinde oldu. Tabi daha sonra şu anda cumhur ittifakını oluşturduğumuz sayın Bahçeli’nin talebi olunca bir değerlendirme yaptık. Grup toplantısının ertesi günü bizi sayın bahçeli ziyaret edecekti. Bu açıklama sonrası hemen bir görüşme yaptık. Ben grup konuşmamda buna değinmeme rağmen, bu adımı atalım dedik. Arkadaşlarla bir görüşme yapıp daha sonra bu adımı atma kararı verdik. Türkiye sürekli olarak böyle bir erken seçim kargaşası içerisinde erken seçim dedikodusu içinde tutmanın piyasalarda meydana getirdiği olumsuzluklara söz konusu. Ekonomik olarak Türkiye’nin durumunda sıkıntımız yok. Uluslararası piyasa da böyle bir gündemi, puslu havaları sever. Böyle bir puslu havayı sevdiler. 2019 için bizim bir hedefimiz vardı. Başkanlık sistemine geçiyoruz. 16 Nisan’da bunun ilk adımını attık, asıl adım büyük adım 2019 olacaktı. Cumhur ittifakı oluşunca bu adımı atalım dedik ve bu kararı verdik. Arkadaşlarımın kararlılığı MHP, BBP bu sürece katılıyoruz demesiyle adımı attık” dedi. 

“Birinci turda biteceği çok açık görünüyor” 

Recep Tayyip Erdoğan, “Çok açık rahat konuşabilirim. Ama meydanların dilini biraz iyi bilirim. Çünkü hayatım bu meydanlarda geçti. Meydanlarda geçerken de belli yöre ve bölgelerde değil 81 vilayetini tarayan bir insanım” diyen Erdoğan, “Siyasette gençlikten itibaren başladım. Partimizi kurduktan itibaren durmaksızın çalıştık. Kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği çok açık görünüyor. "dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şunu hedefliyoruz demem doğru olmaz. 300’ün üzerinde ciddi bir rakam olması lazım ki, ittifak olarak konuşmalıyım. Biz birimizi saygı duyduk, sadakat var. Bundan sonraki süreçte devam ettirmemiz önemli. Öncelikle ben bu sadakate değer veriyorum” ifadelerini kullanarak, 

“Bizim siyasi anlayışımızda güven ve istikrar var. Güven ve istikrarın olmadığı ülkede başarı bekleyemezsiniz” 

“Biz Türkiye’yi bir dönem daha belki böyle bir durum söz konusu olacak ama ben inanıyorum ki 50+1 konusu bundan sonraki süreçlerde bu seçimlerden sonra siyasi partileri bir kenara koyacaktır” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti: 

“Orada cumhuriyetçiler demokratla konuşulur. Artık halkın ilgisi belli olmuştur. Yerleşik bir siyasi anlayış orada oturmuştur. Koalisyonların hakim olduğu ülkelerde ekonomisini altüst eder. En son İtalya’da olay öyle bir yere geldi ki, kalktılar indirdiler. Yüzde 40 gibi bir orana düşürdüler. Yüzde 40’la bile İtalya bu sorunu çözemedi. İtalya seçimlerden çıktı hala hükümet kuramadılar. En son sağ gittiler sola gittiler bugün hükümet kurdular. Kalıcı olmasını istiyoruz. Bizim siyasi anlayışımızda güven ve istikrar var. Güven ve istikrarın olmadığı ülkede başarı bekleyemezsiniz.” 

"Meydanların dili yalan söylemez"

“Milletime ciddi manada inanıyorum. Milletime inandığım içinde ihtimaller üzerinde siyaset yapmam” diyen Erdoğan, “Milletime inancımı meydanlarda görüyorum. Milletim yürü dediği içinde biz zaten yürüyoruz. Şu anda dolaştığım kongreler yapıldı. Türkiye’nin genelinde bütün illere kongreler için gittim. Kongrelerde hem salonda, hem de dışarıda adeta bir mitingi gibi salonda toplantı yaptım. Arkasında da bu geldi. Oralarda yaptığım toplantılarda nabzı yokladım. Zaten halkımın bize olan ilgisi kongrelerde bambaşkaydı. Şimdi başladık kampanyaya bugün 6. ilimizi yaptık. Meydanların dili yalan söylemez. Parlamentoya yansıyacağı gibi milletimizden bir şey rica ediyorum. Güçlü bir meclis hükümet istiyorsak, bizi özellikle cumhurbaşkanlığında zayıf bırakmamalısınız. Cumhurbaşkanının kanun yapma yetkisi yok. Sadece kararname çıkarma yetkisi var. Biz o zaman güçlü bir meclis güçlü bir başkan bu işi süratle yürütelim, muasır medeniyetler üstüne çıkartalım” ifadelerini kullandı. 

”Bekara karı boşamak kolay” 

Muhalefetin bundan önceki seçimlerde de halini gördüklerini belirten Erdoğan, “Bekara karı boşamak kolaydır. Bol keseden dağıtıyorlar. Bir yetkin yok neye göre veriyorsun. Ben bir vereyim de bulduğum kasa neyse onu boşaltırım diyorlar. Bunların hayatı böyle geçmiş. Geçmişine bakın bunların. En basitinde ana muhalefetin başındaki zat SSK başındayken hastanelerin durumu ortadaydı. Bizim hastanelerimiz şu anda pırıl pırıl bunun ötesinde biz sağlıkta bir reform yaptık. Sağlıkta attığımız adımla da şehir hastanelerinde dünya ile yarışır hale geldik. Şehir hastanelerimizle övünüyorum. 5 tanesini açtık. Özellike iftihar duyuyorum. Bunlardan bir tanesi Mersin, Adana, Yozgat, Isparta en son Kayseri’ye açtık. Ankara var, açılışını yapacağız. Elazığ ve Eskişehir var” dedi. 
 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)