Alexa

Erdoğan: Öldürülen çocukların haber değeri yok

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, uluslararası medyayı eleştirerek "Gazze'de alçakça öldürülen bebeklerin, balinalar kadar haber değeri yok" dedi.

Erdoğan: Öldürülen çocukların haber değeri yok
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, uluslararası medyayı eleştirerek "Gazze'de alçakça öldürülen bebeklerin, balinalar kadar haber değeri yok" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İnanın Filistinlilerin, uluslararası medyanın çoğunda fok balıkları kadar bile değeri yok. Gazze'de alçakça öldürülen bebeklerin, balinalar kadar bile haber değeri yok. Taksim'de vandallar şiddet eylemleri yaparken uluslararası medya oraya toplanıp saatlerce canlı yayın yapıyordu. Ukrayna'da, Mısır'da gençlerin ülkelerini tahrip eden eylemleri saatlerce, günlerce yayınlanıyordu. Taksim'de polisimiz gaz kullandı, su kullandı diye Avrupa Birliği, Avrupa ülkeleri, Batılı ülkeler bize demokrasi dersi vermeye yelteniyordu. Biber gazı için ayağa kalkan o demokratlar nerede?" dedi.

Erdoğan, Karayolları Parkı yanında düzenlenen mitingde, dayanışmanın, birliğin, hoşgörünün şehri Mardin'in bugün yine çok farklı olduğunu, kentin bir kez daha milletin adayına, milli iradeye, demokrasiye, kardeşliğe sahip çıktığını söyledi.

Türkiye'nin huzur ve güven içinde olduğunu söyleyen Erdoğan: "Yanı başımızda kardeşlerimiz gerçekten çok zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Irak, bayrama ağız tadıyla çıkamadı. Suriye bir kez daha bayramı acı içinde, kanla, gözyaşıyla geçirmek zorunda kaldı. Mısır, Libya aynı şekilde bayramı buruk geçirdi. En çok da Gazze, mübarek ramazan günlerinde, Ramazan Bayramı'nda dünyanın gözleri önünde bin 300 şehit verdi...
1,5 milyon nüfuslu bir şehir, dünyanın gözü önünde, insanlığın ilgisiz bakışları altında toplu halde can çekişiyor. İnanın Filistinlilerin, uluslararası medyanın çoğunda fok balıkları kadar bile değeri yok. Gazze'de alçakça öldürülen bebeklerin, balinalar kadar bile haber değeri yok" değerlendirmesinde bulundu."dedi.

Orta Doğu'da Hitler yeniden dirilirken

"İsrail'de bir grup sokağa çıkmış, 'Yarın okul olmayacak, Gazze'de çocuk kalmayacak" diye slogan atıyor" diyen Erdoğan,  "Biz, İsrail yönetimini Hitler'e benzetince beyefendiler rahatsız oluyor. Bu İsrail yönetiminin Hitler'den ne farkı var? Bu İsrail yönetiminin Naziler'den ne farkı var? Orta Doğu'da faşizm yeniden canlanırken, Orta Doğu'da Hitler yeniden dirilirken dünya bunu daha ne kadar seyredecek? Dünya harekete geçmek için daha ne kadar bekleyecek" ifadesi kullandı.

İsrail'in çıkıp utanmadan, sıkılmadan bütün dünyaya "meşru müdafaa" dediğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bebeklerden çekinecek kadar mı korkaksınız? Çocuklardan ürkecek kadar mı korkaksınız? Ağzında emziğiyle öldürdüğünüz çocuğa karşı siz neyi müdafaa ettiniz? Yapılan meşru müdafaa değil açıkça katliamdır, soykırımdır. Biz zalimin rengine bakmaz karşısına çıkarız. Biz mazlumun rengine bakmaz sahip çıkarız. Çünkü bizim inancımız bunu emreder. Yolundan gitmekle şeref duyduğumuz Peygamberimiz Efendimiz bize bunu emrediyor. İşte Mardin burada. Türk, Kürt, Arap, Süryani bir arada, hoşgörüyle yaşıyor. Hatay'da Müslüman, Hristiyan, Musevi bir arada yaşıyor. İstanbul'da her dinden, her mezhepten vatandaşlarımız özgürce yaşıyor ve inançlarını yaşatıyor. Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Süryani'siyle, Alevi'si, Sünni'si hep birlikte tek milletiz. Çünkü biz yaratılanı yaradandan ötürü sevdik. Bu şekilde yürüdük, bu şekilde yürüyoruz."

Kimse bize antisemitist diyemez

Erdoğan, AK Parti iktidarı olarak 12 yılda herkese, her etnik gruba, her dini gruba haklarını teslim edenlerin kendileri olduğunu anlatarak, "İşte en son Mardin'de Süryani vatandaşlarımıza yıllardır mücadelesini verdikleri başta Mor Gabriel Kilisesi başta olmak üzere haklarını teslim eden yine biz olduk. Allah'a hamdolsun hiç kimse bize antisemitist diyemez. Bunu diyen kendisini bitirir" dedi.

Dışarıda kendilerini Gazze konusunda susturmaya çalışırlarken, içeride de bazılarının İsrail'in işini kolaytırmak için ellerinden geleni yaptığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunların monşer adayı günlerdir Türkmenlerden bahsediyor" ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, "Bilmiyorlar ki onlar konuştukça, onlar istismar siyaseti yaptıkça oradaki Türkmenlerin durumu riske giriyor. Bunlarda dış politika aklı, diplomasi aklı yok. Bunlar sadece koltuk derdindeler. 10 Ağustos'ta bir kez daha kaybedecekler, bu sefer koltuk sallanacak. Onun için saldırganlar, onun için aklı, izanı, iradeyi, vicdanı tatile çıkardılar" diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 00:18
YORUM EKLE

banner313