Yandex Metrika

Erdoğan Yine açtı ağzını yumdu gözünü

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Biz Hitler zulmüne karşıyız. Hitler'in izinden giden İsrail gibi terör devletlerine de karşıyız" dedi.

Erdoğan Yine açtı ağzını yumdu gözünü
20 Temmuz 2014 Pazar 21:51

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Biz Hitler zulmüne karşıyız. Hitler'in izinden giden İsrail gibi terör devletlerine de karşıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündemin ana maddesinde yine CHP ve MHP vardı. Milletin içinde olduğunu söyleyen Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin muhalefet partileri MHP ve CHP'ye dert olduğunu söyleyerek:" Neden? Çünkü kaybederlerse bunun bedelini ağır ödeyeceklerini biliyorlar" dedi.

yanındayız. Ortadoğu'da özellikle Irak'ta ve Suriye'de zulmün sona ermesini, kardeş kavgasının bitmesini, zalimlerin artık çekilmesini ve halkların huzur bulmasın istiyoruz. Bunu tesis etmek, temin etmek için de imkanlarımız dahilinde elimizden ne geliyorsa onu yapacağız."

Türkiye'nin 3,5 yıldır Suriyeli mazlumlara kapıları açtığını belirten Erdoğan, "Bunun Hatay'da, Kilis'te, Şanlıurfa'da, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerimizde belli bazı sıkıntılar doğurduğunu biliyorum. Dost zor zamanda belli olur, bombalardan kaçan bu insanlara eğer biz kapımızı açmazsak yarın aynı şeyle biz baş başa olursak ne olacak" diye sordu.

"Biz öyle bir ecdadın torunlarıyız ki Hint Yarımadası'nda zulme uğrayan bir avuç insan için buradan oraya donanma göndermiş ecdadın torunlarıyız. Osmanlı'nın torunu olmak kolay değil" diyen Erdoğan, tarihi sorumluluklarının olduğunu, bunun gereğini yerine getirdiklerini anlattı.

-"Net tepkiyi gösteren devlet olmadı"

Kardeşliğin zor zamanlar ortaya çıktığını belirten Erdoğan, ensarlığın, fedakarlık, sofradaki ekmeği muhacirle paylaşmak olduğunu dile getirdi.

Suriye'deki zulmün ilelebet devam etmeyeceğini, er ya da geç Suriyeli misafirlerin evlerine döneceğini ifade eden Erdoğan, "İşte o zaman bize ensar olmanın gururu kalacak. Yüzyıllarca devam edecek bir kardeşliğin temelleri daha da güçlenmiş olacak" ifadesini kullandı.

 Esed yanlılarının ve onlarla birlikte CHP'lilerin, çeşitli şehirlerde provokasyon yapmak için ellerinden geleni yaptığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sakın bunlara aldanmayalım, bunların tuzağına asla düşmeyelim. Yarın bize ensar olmanın şerefi, onlara yaptıkları provokasyonların utancı kalacaktır. Şu anda, bu mübarek ramazan günlerinde zulme maruz kalan bir diğer kardeşlerimiz de ne yazık ki Filistin'de. İsrail denilen terör devleti, bir yandan Gazze'yi acımasızca vuruyor, bir yandan dünya barışını dinamitliyor. Kumsaldaki oynaşan çocukları vuruyorlar. Şimdi ben soruyorum: Ey Amerika neredesin, ey Rusya neredesin, ey Batı neredesin, ey dünya neredesin? Sesleri çıkıyor mu? Bakın şu ana kadar Türkiye gibi, Katar gibi, Şili, Venezuela, Ürdün gibi ülkelerin dışında son olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Çin'in de olumlu açıklamalarını gördüm. İsrail'e gereken net tepkiyi gösteren devlet olmadı."

-"Dünya halkları tepki gösteriyor"-

Ülkelerin yönetimleri sussa da halkların susmadığına dikkati çeken Erdoğan, "İşte Londra'da halklar ayaklanıyor. Paris'te izin vermedikleri halde halk kalkıyor, ayaklanıyor. New York'ta öyle. 100'ü aşkın ülkede halklar ayaklanıyor. Avrupa'da çok büyük gösteriler yapıldı, yapılıyor. Türkiye'de her gün protestolar yapıldı, yapılıyor. Şimdi İstanbul mitingimiz bunun finali olacaktır. Ağırlıkta olarak İstanbul'da inşallah Anadolu yakasında 1 milyon 250 bin metrekarelik alanda inşallah o dev mitingimizi yapacağız" dedi.

İsrail'in her zamanki gibi Filistinlileri acımasızca katledeceğini, karşılığında hiçbir tepki görmeyeceğini zannettiğini dile getiren Erdoğan, dünya halklarının bu zulme, barbarlığa, gaddarlığa tepki gösterdiğini belirtti. 

"Şu hale bakın İsrail Gazze'ye ölüm yağdırıyor, bazı İsrailliler de seyir terasına çıkıyor, film izler gibi bombaları izleyip, alkış tutuyor" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hatta bir gazeteci, CNN'nin muhabiri bundan şikayet edince, onu tehdit ediyorlar. CNN yönetimi de o gazeteciyi oradan alıyor. İsrail parlamentosunda 'bütün Filistinli anneler ölmeli' diyen kadın milletvekiline dünyadan tepki yok. Sen nasıl kadın ya? Sen ne pis kadınsın, senin genlerinde başka bir şey var. Sen, 'bütün Filistinli anneler ölmelidir' nasıl dersin? Soruyorum, ey dünyadaki kadın hakları örgütleri, insan hakları örgütleri, siz, sizin gibi düşünen kadınlar olunca mı yanlarında yer alıyorsunuz? Yazıklar olsun. Türkiye'deki kadın örgütlerinin bir kısmına da sesleniyorum: Sizin sesiniz niye çıkmıyor? Yoksa Kılıçdaroğlu'ndan izin mi alamadınız? Bahçeli'den izin mi alamadınız? Filistinli çocukların ölmesini isteyenlere karşı tepki yok, Gazze'deki Gazze hastanelerinde yaşanan drama karşı tepki yok."

-"İsrail terörünü eleştirmeye devam edeceğiz"-

 Zaman zaman yaşananları Hitler zulmüne benzettiği için kendisine tepki gösterildiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah aşkına, İsrail'in yaptığının Hitler'in yaptığından ne farkı var. Niye rahatsız oluyorsunuz? Aslında İsrailliler benim bu benzetmemden memnun olmaları lazım. İsrail yönetimi, Hitler'in sizin atalarınıza yaptığından daha beterini siz Filistin'e yapıyorsunuz. O nasıl bir soykırımsa senin yaptığın daha büyük soykırım. İsrailli kadın parlamenterin söylediğinin, Hitler zihniyetinden ne farkı var? Ne diyor? Şu hale bakın, 'Müslüman bir hamile kadını kurşunlamaktan çekinmeyin, aynı anda iki kişiyi öldürmüş olacaksınız' diyor. 'Hamileye kurşun sıkmaktan' bahsediyor ya şu kadına bakın. Bu alçaklık neyle izah edilebilir? İçeride İsrail'e tek çift laf söyleyemeyenler, AK Parti hükümetini eleştirip aradan savuşmaya çalışıyorlar. Şimdi dışarıda da bunu yapanlar çıkıyor. İsrail'e söz söylemeye cesareti olmayanlar, bizi eleştirip konuyu kapatacaklarını zannediyorlar. 

Bakın buradan bütün dünyaya sesleniyorum: Biz Hitler zulmüne elbette karşıyız, biz antisemitizme elbette karşıyız. Ama herkes bilsin ki Hitler'in izinden giden İsrail gibi terör devletlerine de karşıyız. Antisemitizme karşı oluğumuz kadar İslamofobiye de karşıyız. Onun için hakkı en yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz. Kim rahatsız olursa olsun, İsrail terörünü eleştirmeye, Filistin davasını savunmaya devam edeceğiz."

Erdoğan, yeryüzünde vicdanların harekete geçmesi için ne gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

-"Çok dua edeceğiz"-

CHP ve MHP'nin sustuğunu ancak kendilerinin susmayacağını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne yapıyorlar? Gazze'ye başsağlığı dileyip, sonra hükümeti eleştiriyorlar. İsrail'e ciddi hiçbir söz söyleyemiyorlar. Tarihleri boyunca dik durmadılar, bugün de eğilip bükülüyorlar. Dün Pensilvanya'daki zat, sözüm ona itikaftan çıkmış, Gazze için taziye yayımlamış. Sevsinler seni. İsrail'e bir tek söz var mı? Yok. İsrail'i eleştiren bir tek cümle var mı? Yok. Dün Ordu'da da söyledim: ipini elinde tutan efendisine elbette söz söyleyemez. Çok dua edeceğiz. Filistinli kardeşlerimiz için, Suriyeli mazlumlar için, Irak'taki kardeşlerimiz için, Libyada'ki kardeşlerimiz için, Myanmar'daki kardeşlerimiz için, Patani'deki kardeşlerimiz için çok dua edeceğiz. Bu mübarek ramazan günlerinde Rabbimin onlara ferah vermesi, huzur vermesi için dualarımızdan kardeşlerimizi inşallah eksik etmeyeceğiz."

Erdoğan, daha sonra Hatay'a ulaştırma, sağlık, eğitim gibi alanlarda yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Hatay'a tarihinin en büyük hizmetini götürdüklerini, 12 yılda 11 milyarlık yatırım yaptıklarını bildiren Erdoğan, Amanos Dağları'na tünel açarak Hatay merkezini Akdeniz ile birleştireceklerini kaydetti.

-"Makus tarihi değiştireceksiniz"

Yapımı süren diğer projelere ilişkin de bilgi veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hiçbir endişeniz olmasın Hatay'ı önümüzdeki dönemde yapılan yatırımlarla çok daha parlak, çok daha güzel çok daha kalkınmış bir şehir haline getireceğiz. Size özellikle söz veriyorum: Allah nasip eder de milletimin teveccühüyle cumhurbaşkanı seçilirsem Hatay'da devam eden tüm yatırımların, hizmetlerin takipçisi olacağım. Hiçbir hizmet yarım kalmayacak. Hiçbir yatırım, hizmet, proje, atıl kalmayacak. Seçilmiş, milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı, bir başbakan, bir kabine ve yasama organı, el ele, omuz omuza vereceğiz ve Türkiye'yi Allah'ın izniyle uçuracağız. Bizim hizmet anlayışımız bu. Bu millete sevdamız asla bitmeyecek. Bu sevda inşallah o makamda da devam edecek. Başlattığımız tüm projeleri tamamlayacağız, dev projeleri tek tek hayata geçireceğiz."

10 Ağustos'un herhangi bir tarih olmadığını, milletin kendi başkanını seçeceğini ifade eden Erdoğan, "Siz makus tarihi değiştireceksiniz. Onun için biz ne diyoruz? Allah bize yeter, millet bize yeter" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimine 20 gün kaldığını, alandakilerden kapı kapı dolaşmalarını isteyen Erdoğan, "El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz ve koşacağız. Gönülleri alacağız, gönülleri fethedeceğiz" dedi.

-"Hep önümüzü kesmek istediler"-

Milletin yola çıktıklarından itibaren kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını, bundan sonra da bırakmayacağına yönelik inancını dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti:

"Onlar hep önümüzü kesmek istediler. Ama biz onların bu gayretlerini Allah'ın izniyle hep boşa çıkardık. Ben diyorum ki 10 Ağustos'ta ne yapın yapın hepiniz sandıklara gidin. Sandıklara gitmeyenler olursa onları da uyarın. Hep beraber sandıklarda olacağız. Bu bizim için çok önemli. Çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız bir şey olsun. 'Halkın seçtiği o ilk cumhurbaşkanında benim oyum var' deyin. Ben CHP'nin genel müdürü gibi 'Tıpış tıpış sandıklara gidin' demiyorum. O kibirli üslup bize yakışmaz. Bütün şehirlerde yaptığımız gibi burada da Hataylı kardeşlerimden özellikle ricada bulunuyorum: mutlaka sandığa gidin. Yeni Türkiye'nin kuruluşu için mutlaka oy pusulasına mührünüzü basın. Yarın çocuklarınız, torunlarınıza anlatacak güzel bir hikayeniz olsun."

Alandakilerden partisinin salı günü yapılacak grup toplantısındaki konuşmasını özellikle dinlemelerini isteyen Başbakan Erdoğan, "Çünkü orada bazı görüntüleri de izleyeceksiniz. Bu CHP genel müdürünün SSK genel müdürü olduğu zaman nasıl bir vazife yaptığını bizzat yaşayarak göreceksiniz. Hastanelerimizin ne halde olduğunu göreceksiniz. Bu adamın meydanlara çıkıp da halkımızı nasıl aldattığını da göreceksiniz" diye konuştu.

-"Çok istismar ettiler Hatay'ı"-

Hatay'ın dini ve etnik unsurlar açısından farklı bir yer kent olduğunu dile getiren Erdoğan, "Çok istismar ettiler Hatay'ı. İşte siz gereken cevabı verdiniz. Ben inanıyorum ki yine vereceksiniz" ifadesini kullandı. 

"Biz tek milletiz, tem bayrağız, tek vatanız, tek devletiz. Bunun üzerinde operasyon yapmak isteyenlere fırsat vermeyiz" diyen Erdoğan, alandakilerden yaptıkları dualarda Gazze'yi Filistin'i, Suriyeli mazlumları unutmamalarını istedi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda alandakilerle "Milli irade, milli güç, hedef 2023" ile "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini söyledi.

 Mitinge Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, eski Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de katıldı. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.