Yandex Metrika

Erdoğan:''Çözüm Sürecini Kimse Bozamaz''

Ak Parti grup toplantısında Başbakan Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan:''Çözüm Sürecini Kimse Bozamaz''
02 Nisan 2013 Salı 14:22

 Gelişmiş ülkelerden çok daha iyi durumdayız. 2012 yılında Belçika ekonomisi yüzde 0,2 oranında küçüldü. Büyüme oranı yüzde -0,2. Çek Cumhuriyeti aynı şekilde 1,3 oranında azaldı. İtalya 2012 yılında yüzde 2,4 oranında daraldı. Büyüme yüzde -2,4. Yunanistan için -6,4. Almanya yüzde 0,7 olarak büyüdü. İngiltere ve ABD bizim kadar yüzde 2,4 oranında büyüdü.

Beklentilerimizin altında dahi olsa gelişmiş ekonomilere nazaran Türkiye bir kez daha çok başarılı bir performans sergilemiştir. 2012 büyüme oranlarının açıklanmasıyla birlikte borç yapısıyla ilgili gerçek ortaya çıktı. Kamu net borç stoğunun milli gelire oranı yüzde 61,5'tu. Borç stoğunun milli gelire oranı son raporlara göre yüzde 17'lere kadar gerilemiştir. İşte 61,5'ten düştüğü yer ortada. AB tanımlı borç stoğumuz yüzde 74'ken şimdi 36'ya düştü.

BORSA İSTANBUL

Ekonominin her cephesinde son derece kontrollü itidalli ilerlemeye devam ediyoruz. Bu arada artık menkul kıymetler borsamızı değiştiriyoruz. Menkul kıymetler borsamız artık sadece menkul kıymetler olarak değil altın borsasını da altına alıyor. Borsa İstanbul olarak bundan sonraki hayatına devam edecek.

EKONOMİDE İSTİKRAR

Yanıbaşımızdaki ülkeler zorluklar yaşarken Türkiye istikrarlı bir şekilde büyümeye dikkatleri çekmeye devam ediyorum. Bir kuruluş kredi notumuzu arttırdı. Bu yeterli değil. Başka ülkeler için 6 kat birden çıkış gösterip Türkiye'ye karşı bu çıkış haksızlık oluyor. Hakkın teslimi konusunda bu açıklamayı önemli bir gelişme olarak değerlendirmek istiyoruz.

TEŞVİK SİSTEMİ

2012 Nisan ayında yeni bir teşvik sistemini uygulamaya koyduk. 81 Vilayetimizi 6 bölgede sınıflandırdık. Aradan bir yıl geçti. Yeni teşvik uygulamamnızın geri kalmışi illerimizde ciddi sonuçlar verdiğini görüyoruz. 20 haziran 2010'dan 1 Nisan 2011'e kadar 6. bölgedeki iller için 445 adet belge aldık. Aynı tarihlerde bu illerde 240 bin teşvik belgesi aldık.

Son teşvik sistemiyle 6. bölgede yatırımların ve istihdamın yaklaşık 2,5 kat arttığını görüyoruz. Bunların üzerinde son derece hassas şekilde durmamız gerekiyor. 20 Haziran 2012'den 1 Nisan 2013'e kadar yatırımların ve istihdamın 2,5 kat artış kaydetmesi sadece ekonomideki iyi gidişin eseri değildir. Bu artış aynı zamanda istikrarın aynı zamanda bölgede çoğalan ümidin eseridir.

Burada Ankara'da doğu ve güneydoğu illerinde yatırım yapmak için girişimlerde bulununca engel çıkıyordu. Mafya bu yatırımların önünü kesiyordu, terör bu yatırımlara engel oluyordu. Devlet kendi köyüne yatırım götüremez hale gelmişti. Ankara bahanelerin arkasına sığınıp elini çekerken terör o boşluğu doldurup kendine güç devşiriyordu. Biz AK Parti olarak sadece çetelerle mücadele etmedik. Sadece mafyayla cuntalarla mücadele etmedik. Doğuda güneydoğuda canlar üzerinden ticarey yapan bu kirli ticaretlede mücadele ettik. Biz tüm saldırılara karşı yılmadık okul da yaptık havalimanlarını da yaptık hastaneleri de yaptık.

VUR DE VURALIM

Bizden öncekiler gibi zorluklar karşısında elimizi bağlayıp köşemize çekilmedik. Yeni bir ilkbahara hep birlikte ulaştık. Kılıçdaroğlu'na rağmen ulaştık. Devlet Bahçeli'ye rağmen ulaştık. Ulaşmaya devam ediyoruz. Sayın Bahçeli'nin süreçle ilgili ihanet ifadesini aynen iade ediyorum. Onlar bugüne kadar hep bu ihanetlerle bu ülkeyi küçülttüler. Bu ihanetlerle emperyalist yapılara altyapı oluşturdular. Bizden önce 3,5 yıl iktidar oldular. Devletin bankalarını malum şebekelere peşkeş çektiler. Onlara yataklık yapanlar da bu ülkenin adeta ihaneti içinde olanlar başta sayın Bahçeli'ydi. Bütün bu adımları atarken şimdi sıkılmadan bu ülkede ciddi bir sıçramayı meydana getirelim derken onların bu çözüm sürecine barış sürecine milli birlik sürecine ihanet süreci demelerini anlamak mümkün değil.

Bu ülkede bir ihanet varsa, bu ihanet içinde olan sadece Bahçeli'dir. Hiç bir zaman bir çözüm derdinde olmamışlardır. Şİmdi okullar üniversiteler karışmaya başladı. Bunların iki dili var. Bunların bir de görünmeyen dili var. Bursa'da öl de ölelim diye bağıranlara onun da zamanı gelecek diyen kim? Devlet Bahçeli... Şimdi Bahçeli'nin öğrencileri Muğla Üniversitesi'nde karşıt görüşlü gençlerle vuruşmaya başladılar. O karşıt görüşlü gençler de aşırı solcu uçlar.

Bunların derdi ilim değil. Bunların milliyetçiliğinin tanımında da bu var. Bu meydanları bize de okumadı mı? Siz bu ülkeyi adeta çöküşe götürüyordunuz. Milletimiz bunun farkına vardı ve sizi parlamentonun dışına attı ve bizi de tek başımıza iktidar yaptı. O günden bugüne AK Parti'yi milletimiz yükseltti yüceltti. Şimdi ne yapalım da yeniden toparlanalım diye ne yapacaklarını şaşırdılar.

Aynı şey Kılıçdaroğlu için de geçerli. Onda da farklşı bir metot var. Sabah başka akşam başka. Ne dediğinin farkında bile değil. Son bir kaç aydır farklı bir süreçteyiz.

Şanlıurfa neden dünyanın bir tarım merkezi olmasın? Muş neden ihracatın üssü olmasın? Van neden sanayi merkezine dönüşmesin? Hakkari sokaklarında dünyanın her ülkesinde gelen öğrenciler neden dolaşmasın? Ağrı dağının eteklerinde Diyarbakırın sokaklarında neden turist olmasın?

Ben defalarca bölgeler için hayallerimi söyledim bunlar gerçekleşmeyecek hayaller değil. Biz istiyoruz ki silah sesleri, bağırma, feryat sesleri yerine çocuk sesleri muhabbet olsun istiyoruz, bunlar gerçekleşmeyecek hayaller değil. Yıllarca ülkemizdeki vatandaşlar başka ülkelere gıpta ile baktı, neden bizim vatandaşlarımız başka ülkelere böyle baksın ? Dinç ve genç bir nüfusumuz var neden başka ülkelere gıpta ile bakalım ? 3 kıta üzerinde adaleti tesis etmiş, özgürlükleri güvence altına almış bir milletiz. Biz herşeyi ziyadesiyle hak ediyoruz, bizim bakışımız çok daha farklı olacak.

10 yıldır her saldırıya rağmen böyle bir Türkiye için adeta çırpınıyoruz. Çocuklarımızın istikbaline zarar veren terörü susturmak için elimizden geleni yapıyoruz. 

AKİL İNSANLAR

Akil insanları tespit ettik, toplumun çeşitli kesimlerinde söz sahibi olmuş, yazarları profesörleri bugün tespit edip bu isimleri kısa sürede kamuoyuna duyuracağız. Biz akil insanların görüşlerini dinleyecek hem de onlar bölgelerimizde etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla bir araya gelecekler. Bu konuda geniş bir çalışma zemini hazırlamak istiyoruz. Onlar bu süreçte ne kadar aktif yer alırlarsa alsınlar tüm akademisyenler ve yazarlarada ihtiyaç olduğu ortada. Hemen başladılar yazmaya çizmeye değişik değişik konuşup süreci bozmaya çalışıyorlar. Akletmekten nasibini almayanlar bunu farklı yerlere çekiyorlar.

Milletimizin desteğiyle oluşan barış havasının önünde hiç kimse duramayacak, Milletimiz geleceğe koşar adım ilerleyecektir. Bu temennilerle sizleri selamlıyor konuşmama son veriyorum kalın sağlıcakla'diyerek konuşmasını sonlandırdı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.